Raport „Transformacja cyfrowa
w przemyśle”

Wrzesień 2022


Pojawianie się nowych, trudnych do przewidzenia wydarzeń (np. wojna na Ukrainie,
pandemia COVID-19) zmusza branżę produkcyjną do szybkiego reagowania na warunki rynku

Biznesowe szanse w postaci sztucznej inteligencji czy chmury obliczeniowej
mądrze zastosowane stają się źródłem przewagi konkurencyjnej

Odpowiedź na pytanie: Dlaczego potrzebujemy cyfrowej transformacji produkcji?


Pobierz raport

Dlaczego powstał ten raport?

Terminy Cyfrowa Transformacja, Przemysł 4.0, IV Rewolucja Przemysłowa, digitalizacja to pojęcia, które nie są obce przedsiębiorstwom produkcyjnym. Obecnie, wiele zakładów wpisuje w swoją strategię działania cyfrową transformację.

Jednak wiele firm produkcyjnych w dalszym ciągu boryka się z problemami takimi jak silosowość danych, cyberbezpieczeństwo zakładu czy możliwość integracji systemów. Istotnym wyzwaniem obecnych czasów jest także niepewna sytuacja polityczna, która wpływa na stabilność łańcucha dostaw oraz na rosnące koszty m.in. energii elektrycznej.

W odpowiedzi na wiele wątpliwości dotyczących tego, czy cyfrowa transformacja jest potrzebna, od czego należy rozpocząć jej proces oraz w jakie rozwiązania technologiczne warto zainwestować powstał raport pt. „Transformacja cyfrowa w przemyśle”.

cyfrowa-transformacja

W jaki sposób rozpocząć proces cyfrowej transformacji w zakładzie przemysłowym?

procesy-produkcyjne

Jak poprawić odporność i niezawodność procesów produkcyjnych?

rozwiazania-technologiczne

W które rozwiązania technologiczne warto zainwestować?

Kto przygotował raport?

Autorem raportu jest Jarosław Smulski, pełniący funkcję Senior Research Managera w IDC Polska. Przeszedł On całą ścieżkę kariery analityka rynku IT od kwartalnych analiz rynku PC, serwerów i pamięci masowych w Polsce po zaawansowane badania wertykalne, segmentowe modele wydatków IT czy analizy typu Go-to-market. Swoją szeroką znajomość technologii wykorzystuje również w projektach doradczych pomagających wielu różnym podmiotom w wyborze platformy sprzętowej czy całych rozwiązań informatycznych.

Od kilku lat zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy na temat nowych trendów i strategii, takich jak Internet Rzeczy (IoT), Przemysł 4.0, Edge Computing czy Smart City.

Firma IDC (International Data Corporation) istnieje na rynku od 1964 roku i jest podmiotem zależnym International Data Group (IDG), światowego lidera w dziedzinie mediów, danych i usług marketingowych. Jest to jedna z największych firm zajmujących się badaniami rynku i doradztwem w zakresie informatyki, telekomunikacji i elektroniki użytkowej. Ponad 1100 analityków IDC udostępnia swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii, możliwości i trendów rynkowych w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym w ponad 110 krajach.

Obszary poruszone w raporcie

Rola integracji sieci korporacyjnej (IT) i sieci przemysłowej (OT)

Rola integracji światów OT i IT w przemyśle jest jednym z kluczowych aspektów cyfrowej transformacji. Jakie bariery pojawiają się przed zintegrowaniem tych sieci? Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?


rola-oi-it


ai-sztuczna-inteligencja

Zastosowania Sztucznej Inteligencji w Przemyśle

Rozwój technologii AI dla zastosowań w przemyśle staje się coraz bardziej istotny. Ma ona ogromny potencjał w zakresie zarządzania produkcją w obszarach predykcyjnego utrzymania ruchu czy efektywności energetycznej, przyczyniając się do uzyskania znacznych korzyści finansowych. W jaki sposób?

Case studies

W raporcie zaprezentowano dwa studium przypadku - wdrożenie technologii cyfrowych w firmie Dohler oraz w Wodociągach Miasta Krakowa prezentując korzyści wynikające z wdrożonych rozwiązań. Jakie efekty zostały uzyskane? W jaki sposób?case-study-raport-idc

cyfrowa-transformacja

Możliwości wynikające z wykorzystywania technologii chmurowych

Cloud computing to coraz bardziej popularna technologia, której implementacja zapewnia wiele korzyści. Chmura jednak w dalszym ciągu budzi wiele obaw. Czy są one podstawne? W jaki sposób odpowiednio korzystać z chmury?

Prognoza trendów rozwoju technologii cyfrowych wg. IDC

Na podstawie badań przeprowadzonych przez IDC zaprezentowano analizę najsilniejszych trendów technologicznych w przemyśle oraz horyzont czasowy ich zaistnienia. W jakie rozwiązania technologiczne warto inwestować?


Raport-IDC/rozwoj

Czego dowiesz się z raportu?Jaką rolę w cyfryzacji przedsiębiorstwa odgrywa integracja sieci IT i OT?

Dlaczego warto gromadzić dane z kluczowych procesów?

Kiedy warto wybrać rozwiązanie chmurowe?

Jakie korzyści może przynieść wdrożenie algorytmów Sztucznej Inteligencji?

Jakie trendy technologiczne wpłyną na rozwój branży produkcyjnej (badanie IDC)?

W jaki sposób zwiększyć efektywność energetyczną przedsiębiorstwa?

Jakie korzyści przyniosła cyfryzacja firmy Dohler oraz Wodociągów Miasta Krakowa? (Case study)

quote

„Pandemia zdecydowanie przyspieszyła proces włączania elementów transformacji cyfrowej do strategii rozwoju wielu podmiotów produkcyjnych. Niektóre firmy musiały na przykład budować rozwiązania pracy zdalnej od podstaw, walcząc o przetrwanie w okresie lockdownu, inne otrzymywały błyskawiczny dowód na to, że inwestycje w ten model pracy były uzasadnione. Co więcej, interludia między poszczególnymi falami zachorowań szybko przynosiły odpowiedzi na następne pytania – powrotu do wcześniejszej normalności nie będzie oraz to, że zmienność warunków będzie nową normalnością.”

quote
Jaroslaw-Smulski-IDC

Jarosław Smulski
IDC Poland

quote

„W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, kluczem do sukcesu jest zwinność i szybkość podejmowania właściwych decyzji. Jest to możliwe dzięki zbieraniu danych w sposób cyfrowy z kluczowych procesów i systemów w przedsiębiorstwie. Tylko właściwe i rzetelne dane, nieobarczone błędem ludzkim, pozwalają na wdrażanie nowych technologii predykcyjnych jak i sterujących procesami, w szczególności wpływających na efektywność energetyczną.”quote
Marek Zamojski

Marek Zamojski
ASTOR

Patronat medialny

Biznes i Produkcja

Pobierz raport

Jeżeli nie widzisz formularza do pobrania raportu — wyłącz AdBlocka na tej stronie.


Kontakt

12 428 63 00
PL EN