Coboty nie tylko automatyzują zadania dawniej realizowane przez człowieka, czyniąc produkcję bardziej powtarzalną i opłacalną, ale pozwalają człowiekowi współdziałać z nimi. Dzięki temu zostaje osiągnięta maksymalna jakość z zachowaną decyzyjnością, którą zapewnia obecny pracownik.
Ruch ramion może być zsynchronizowany dzięki wspólnemu kontrolerowi lub ramiona mogą wykonywać niezależne operacje
Programowanie robota kolaboracyjnego Kawasaki duAro jest intuicyjne i nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej
Przestrzeń robocza cobota duAro jest identyczna jak u człowieka, montaż jest podłogowy, ale zastosowane systemy zapewniają bezpieczeństwo pracy
Kontroler do cobota duAro sterujący niezależnie lub równolegle obydwoma ramionami jest wbudowany w robota, dzięki czemu można go szybko przemieszczać, w zależności od zapotrzebowania. W razie potrzeby kontroler można również odłączyć od robota.
Programowanie cobota duAro odbywa się za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym. Szybkie dodanie robota oraz możliwość programowania kilku robotów z poziomu jednej aplikacji bardzo ułatwia pracę.
Programowanie robota odbywa się z wykorzystaniem przygotowanych bloków instrukcji. Kawasaki duAro można programować również za pomocą oprogramowania KIDE, który następnie można wywołać w aplikacji.
Alternatywą dla robotów współpracujących, których wydajność w porównaniu z robotami przemysłowymi nie zawsze jest satysfakcjonująca, jest przystosowanie robotów przemysłowych do współpracy z człowiekiem. Jak tego dokonać?
Coboty po kontakcie z przeszkodą w określonej strefie zatrzymują się, zapewniając bezpieczeństwo pracownikom pracującym w pobliżu.
Zastosowanie czujników SICK w obrębie stanowiska robota umożliwia bezpieczne zatrzymanie robota po wykryciu pracownika w strefie pracy.
Dzięki wykorzystaniu czujników SICK na stanowisku zrobotyzowanym możliwe jest łatwe uzależnienie pracy robota od warunków panujących w strefach.
Roboty przemysłowe mają dużo większe udźwigi i lepsze parametry dokładności, dzięki czemu sprawdzą się w większości zastosowań. Coboty przeznaczone są tylko do zadań o ograniczonym poziomie wagowym przenoszonych części.
Dzięki większej wydajności osiąganej przez roboty przemysłowe czas zwrotu z inwestycji jest dużo krótszy niż dla cobotów.
Części wymienne dla cobotów są bardzo kosztowne w porównaniu z kosztami serwisu i przeglądu robotów przemysłowych.
Przeciętny cobot ma udźwig 10-35 kg, gdzie w robotach przemysłowych może być to nawet 1500 kg. Zasięg cobotów nie przekracza 2000 mm, a powtarzalność utrzymywana jest maksymalnie na poziomie +/- 0.03 mm. W przypadku robotów przemysłowych zasięg to nawet 3500 mm, a powtarzalność osiągalna jest nawet na poziomie +/- 0.01 mm.
Po wyborze robota przemysłowego do danego zastosowania, w każdej chwili można rozszerzyć zakres robotyzacji w firmie przez wprowadzenie kolejnego robota od tego samego producenta, do innych zastosowań. Każdy robot obsługiwany jest z poziomu tego samego oprogramowania, dzięki czemu nie ma konieczności ponoszenia niepotrzebnych kosztów.
Sprawdzone rozwiązania umożliwiające współpracę robota z człowiekiem
Profesjonalne doradztwo naszych ekspertów, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie i przeprowadzą wdrożenie
Zespół serwisu robotów dostępny nawet w 24h
Przed wdrożeniem dokładnie przeanalizujemy z Tobą aktualny proces produkcji i zweryfikujemy, czy inwestycja w robotyzację będzie dobrym pomysłem.
Za pomocą dedykowanego oprogramowania przeprowadzimy symulacje wydajnościowe, dobierzemy odpowiedni model robota i oszacujemy całkowity koszt oraz zwrot z inwestycji.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wdrożenie robota, to chętnie pomożemy Ci w jego konfiguracji i programowaniu.
Sprawdzimy, jak robot Kawasaki poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem, np. zweryfikujemy, czy będziemy mogli zespawać detal, który był do tej pory spawany ręcznie (weryfikując jakość spoin).
Dbamy o każdy etap wdrożenia. Dobieramy specjalistów tak, aby mieć pewność, że rozwiązanie odpowie na potrzeby.
W ASTOR Robotics Center możesz na żywo zobaczyć działanie cobota duAro oraz robota przemysłowego przystosowanego do współpracy z człowiekiem. Umów się na wizytę i przekonaj się, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. Nasz showroom można bezpłatnie zwiedzić w ASTOR Robotics Center na ul. Wrobela 3 w Krakowie.
Wojciech Trojniar
Menedżer ds. robotyzacji
Kawasaki Robotics CEE HUB
tel. 12 306 73 42
Skype/e-mail: W.Trojniar@kawasakirobotics.pl
Napisz do nas - odpowiemy w ciągu 24h
Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.
Wybierz korzyść dla siebieDo Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.