twierdzi, że ma w swoich przedsiębiorstwach od 11 do ponad 50 robotów przemysłowych.
(87% dyrektorów technicznych i 70% pracowników działów HR) badanych przedsiębiorstw uważa, że automatyzacja i robotyzacja daje szansę na bardziej kreatywną i rozwojową pracę.
dyrektorów technicznych przewiduje znaczną utratę miejsc pracy w nadchodzących latach na skutek robotyzacji i automatyzacji.
Chwytliwe hasło jakim jest robotyzacja wiąże się z wieloma mitami.
Dyrektorzy techniczni w zakładach produkcyjnych i przedstawiciele HR w tych przedsiębiorstwach dostrzegają więcej szans niż zagrożeń związanych z wpływem automatyzacji i robotyzacji na rynek pracy. Raczej odrzucają czarne scenariusze, pojawiające się w mediach, w których roboty odbierają ludziom pracę.
48 % przedstawicieli działów HR najczęściej wskazuje strach przed utratą pracy jako źródło największych obaw pracowników. Wśród dyrektorów technicznych odsetek osób dostrzegających to zagrożenie to 56%. Przedstawiciele obu grup relatywnie często dostrzegają też obawę pracowników przed koniecznością przekwalifikowania się.
Zdaniem przedstawicieli działów HR i dyrektorów technicznych część pracowników obawia się przekwalifikowania. Jednocześnie zaznacza jednak, że szkolenia i spotkania informacyjne to najlepsza odpowiedź na zmianę technologiczną w firmach produkcyjnych. Przedstawiciele działów HR dodatkowo wskazują na rosnącą rolę warsztatów Kaizen i wspólne budowanie strategii transformacyjnej.