Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2020-03-25

14 praktycznych lekcji

Bezpłatne oprogramowanie z symulatorem offline

Certyfikat po zakończonym kursie

Witaj w naszym kursie, w którym nauczysz się tworzyć aplikacje na panele operatorskie 🙂

Na tej stronie znajdziesz:

  • Informacje o sposobie prowadzenia kursu
  • Pełną listę odcinków kursu z zarysem tematycznym
  • Informacje o certyfikacie i konkursie
  • Link do pobrania oprogramowania
  • Informacje o symulatorze offline
  • Film instruktażowy dotyczący paneli Astraada HMI
  • Informacje o szkoleniu stacjonarnym

Czy programowanie paneli HMI da się opanować w jeden wieczór?

Programowanie paneli HMI nie jest trudnym zadaniem, szczególnie dla automatyków. Umiejętność programowania paneli operatorskich można nabyć bardzo szybko, wystarczy poznać podstawowe zasady i mechanizmy, zaznajomić się z oprogramowaniem narzędziowym i zacząć tworzyć aplikacje.

Pamiętaj, że w nauce programowania paneli HMI ważna jest praktyka i samodzielne próby tworzenia aplikacji.

Po zakończeniu kursu będziesz potrafił/a utworzyć prostą aplikację na panel operatorski oraz rozbudować ją o bardziej zaawansowane funkcje.

Panele operatorskie Astraada HMI panel
przykładowe panele operatorskie Astraada HMI

W przypadku bardziej skomplikowanych aplikacji i programów dla rzeczywistych zastosowań warto mieć na uwadze ryzyko, jakie niesie ze sobą samodzielne programowanie. W takich sytuacjach warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, programistom paneli operatorskich z doświadczeniem.

Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej da Ci pewność, że aplikacja będzie działała niezawodnie, a w przypadku problemów możesz liczyć na wsparcie. Jako ASTOR chętnie pomożemy – mamy wielu partnerów, którzy zajmują się programowaniem aplikacji na panele operatorskie.

Napisz do nas »

Kurs programowania paneli HMI dla automatyka

Kurs jest dedykowany dla automatyków, którzy chcą nauczyć się programowania i konfigurowania paneli operatorskich. Będzie realizowany w formie 14 artykułów, w których – krok po kroku – w formie ćwiczeń będą przedstawione kolejne etapy budowania aplikacji. Efektem końcowym będzie w pełni działająca aplikacja, wykorzystująca najważniejsze możliwości paneli HMI. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik będzie przygotowany do programowania prostych i bardziej zaawansowanych aplikacji na panele operatorskie.

W kolejnych odcinkach kursu przedstawimy zarówno wiedzę teoretyczną na temat poszczególnych części programu, jak również praktyczne instrukcje budowania aplikacji.

W kursie znajdziecie również materiały dodatkowe, które umożliwią łatwiejszą naukę i poszerzenie wiedzy o dodatkowe wiadomości.

Każdy uczestnik, po przejściu przez wszystkie części kursu oraz testu końcowego, będzie mógł zdobyć certyfikat Akademii ASTOR potwierdzający nabyte umiejętności.

Czego nauczysz się w tym kursie?

Każdy odcinek kursu zawiera praktyczne informacje dotyczące budowania aplikacji na panel HMI. Kolejne części są realizowane łańcuchowo i systematycznie rozbudowują wiedzę na temat paneli operatorskich.

Zakres kursu obejmuje:

Część 1:  W pierwszym odcinku dowiesz się jak rozpocząć pierwszy program w oprogramowaniu Astraada HMI CFG. W tej części nauczysz się konfigurować połączenie pomiędzy komputerem, a panelem operatorskim oraz poznasz możliwości połączenia HMI z komputerem.

Część 2: W tej części przejdziesz do konfiguracji ustawień aplikacji, m.in: model i rozdzielczość programowanego panelu, pamięć wewnętrzna, makra i wyświetlane ekrany. Nauczysz się również jak dodawać elementy graficzne do ekranu aplikacji oraz dowiesz się, jakie parametry można w nich zmieniać.

Część 3: W następnym kroku pokażemy jak dodać i skonfigurować nowy ekran do aplikacji na panel HMI. Dowiesz się jak kompilować program oraz uruchomić symulator offline. W tym odcinku zaplanujesz nawigację pomiędzy dodanymi ekranami w aplikacji – nauczysz się wywoływać okna za pomocą przycisków i makr.

Część 4: W czwartym odcinku kursu poznasz bibliotekę gotowych obiektów graficznych, które możesz wykorzystać do budowania interfejsu graficznego. Do stworzonej wcześniej aplikacji dodasz obiekty graficzne oraz dowiesz się jak dostosować ich wygląd i rozmiar. Po tym odcinku Twoja aplikacja będzie w pełni przygotowana na rozbudowę o kolejne funkcjonalności.

Część 5: Kolejnym krokiem w budowaniu aplikacji będzie poznanie i wykorzystanie zmiennych. Dowiesz się do czego służą, jakie są ich typy oraz jak je dodać i przypisać do nich nazwy.

Część 6: W szóstej części kursu rozbudujesz swoją aplikację o makra. Pokażemy jak dodawać makra oraz przypisać je do konkretnych funkcji w programie.

Część 7: Ten odcinek zostanie poświęcony funkcji alarmów w panelach operatorskich. Nauczysz się dodawać oraz konfigurować alarmy, dzięki czemu będziesz mógł/mogła wyświetlać komunikaty o sytuacjach alarmowych. Rozbudujesz aplikację o funkcjonalność alarmowania.

Część 8: W kolejnym etapie do swojej aplikacji dodasz receptury. Dowiesz się w jakim celu stosowane są receptury oraz jakie są mechanizmy dodawania ich w oprogramowaniu Astraada HMI CFG. Dzięki recepturom uzyskasz kontrolę nad działaniem aplikacji przez możliwość zmiany części składowych mieszanej substancji.

Część 9: W dziewiątym odcinku nauczysz się automatyzować pracę zaprojektowanej aplikacji. Zrealizujesz to przez dodanie harmonogramu. Nauczysz się jak zmieniać opcje w obiekcie harmonogramu oraz jak praktycznie wykorzystać go w Twojej aplikacji.

Część 10: W tej części poznasz mechanizm rejestrowania danych Data Logger. Do wcześniej zaprojektowanej aplikacji dodasz wykres oraz tabelę danych rejestrujące stan monitorowanej zmiennej.

Część 11: W kolejnym kroku nauczysz się jak wykorzystać protokoły komunikacyjne do połączenia panelu ze sterownikiem PLC. Pokażemy jak udostępniać dane wykorzystując protokół Modbus TCP.

Część 12: W tej części dowiesz się jak przydzielać i ograniczać dostęp do poszczególnych obiektów aplikacji. Dzięki będziesz mógł/mogła wprowadzić różne uprawnienia operatorów.

Część 13: Na końcowym etapie projektowania aplikacji na panel HMI poznasz kilka dodatkowych funkcjonalności, które mogą ułatwić Ci pracę przy bardziej zaawansowanych aplikacjach.

Część 14: Ostatni odcinek będzie podsumowaniem zdobytej w trakcie kursu wiedzy. W tej części poznasz również zasady konkursu, w którym będziesz mógł/ mogła wygrać panel Astraada HMI.

Przejdź egzamin i otrzymaj certyfikat

Jeśli masz już zrealizowane wszystkie odcinki kursu to jesteś gotów, aby przejść do egzaminu. Aby to zrobić, załóż konto na www.astor.com.pl, zaloguj się i przejdź do kursu Programowanie paneli HMI. Tam znajdziesz egzamin, po zakończeniu którego otrzymasz certyfikat.

Narzędzia wykorzystywane w kursie

Kurs będzie realizowany na przykładzie paneli Astraada HMI oraz z wykorzystaniem oprogramowania Astraada HMI CFG.

Panele operatorskie Astraada HMI

Astraada HMI to seria ekonomicznych dotykowych paneli operatorskich. Dostępne są w zakresie od 4″ do 15″ i stosowane są do obsługi maszyn oraz w małych i średnich systemach sterownia.

Sprawdź ofertę Astraada HMI »

Oprogramowanie narzędziowe Astraada HMI CFG

Astraada HMI CFG to bezpłatne oprogramowanie dedykowane do paneli Astraada HMI o szerokich funkcjonalnościach. Zaletą oprogramowania jest biblioteka gotowych elementów graficznych oraz symulator offline.

Pobierz oprogramowanie »

Symulator offline

Wszystkie ćwiczenia przedstawione w kursie możesz zrealizować na bezpłatnym symulatorze offline oprogramowania. Symulator offline umożliwia testowanie zaprojektowanej aplikacji na panel HMI oraz zawiera wszystkie funkcjonalności panelu. Jest to narzędzie, które pozwoli Ci na naukę programowania paneli bez konieczności zakupu rzeczywistego panelu.

Jeśli wolisz pracować na fizycznym sprzęcie, możesz bezpłatnie wypożyczyć panel Astraada HMI na okres 2 tygodni. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz wypożyczyć panel.

Napisz do nas »

Zestaw do nauki programowania paneli HMI

Jeżeli chcesz nauczyć się programowania paneli HMI, a następnie zaprojektować własną aplikację i wykorzystać panel HMI do własnego projektu możesz wykorzystać przygotowany przez nas zestaw w promocyjnej cenie. Zestaw zawiera panel operatorski Astraada HMI 7″, oprogramowanie Astraada HMI, e-szkolenie w formie filmów oraz podręczniki.

Zobacz zestaw na sklepie »

Poznaj możliwości Astraada HMI

Wolisz realizować szkolenie w wersji stacjonarnej?

Jeżeli wolisz spotkać się z nami na szkoleniu na żywo lub potrzebujesz szkolenia dla kilku osób z zakresu programowania paneli Astraada HMI, umów się na szkolenie w Akademii ASTOR.

Dla większych grup zorganizujemy szkolenie w wersji stacjonarnej.

Dlaczego warto skorzystać ze szkolenia stacjonarnego?

  • otrzymasz podręcznik z zakresu programowania paneli operatorskich,
  • wszystkie ćwiczenia zrealizujesz na rzeczywistym sprzęcie,
  • możesz w każdej chwili zadać pytanie trenerowi,
  • zdobędziesz wskazówki i sposoby na skuteczne projektowanie aplikacji.

Sprawdź szkolenia »

Przykładowe aplikacje stworzone w trakcie kursu

Po zakończeniu kursu ogłosiliśmy konkurs, w którym każdy kursant przesyłał aplikację stworzoną w trakcie lekcji. Zgromadziliśmy pokaźną ilość przykładowych wizualizacji, z których prezentujemy tutaj trzy najlepsze i nagrodzone w konkursie.

1. Uproszczony schemat oczyszczalni ścieków

Autor aplikacji: Paweł Gruchała-Węsierski

2. Inteligentny dom

Autorka aplikacji: Marta Jachnik

3. Aplikacja HVAC

Autor aplikacji: inż. Rafał Surdyka

Jak będzie wyglądała Twoja aplikacja?