Strona główna ASTOR
Dla użytkowników produktów ASTOR

Komunikacja paneli Astraada HMI ze sterownikami Emerson serii VersaMax

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2023-02-06

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak skonfigurować połączenie panelu Astraada HMI ze sterownikiem Emerson VersaMax,
  • jak skonfigurować sterownik VersaMax do wymiany informacji za pośrednictwem portów Ethernet oraz RS-232,
  • jak powinna wyglądać prawidłowa konfiguracja po stronie panelu Astraada HMI.

W tym artykule opisujemy krok po kroku, jak skonfigurować połączenie panelu Astraada HMI z serii AS46 ze sterownikami Emerson VersaMax, z wykorzystaniem portu Ethernet oraz portu szeregowego RS-232.

Komunikację paneli Astraada HMI ze sterownikami VersaMax umożliwia driver komunikacyjny wbudowany w oprogramowanie narzędziowe Astraada HMI CFG. W celu uruchomienia komunikacji konieczna jest odpowiednia konfiguracja drivera po stronie panelu i sterownika. W niniejszym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Warto dodać, że dzięki komunikacji z panelami Astraada HMI przy odpowiednich ustawieniach możemy skorzystać z opcji zdalnego programowania sterowników, dzięki usłudze IDCS.

Komunikacja z użyciem sieci Ethernet

Konfiguracja sterownika

Po podstawowej konfiguracji sterownika w oprogramowaniu Proficy Machine Edition należy rozwinąć drzewo projektu przy polu Target1. Następnie w zakładce Main Rack klikamy dwukrotnie na Slot 0 oznaczający jednostkę centralną. W oknie jej konfiguracji przechodzimy do zakładki Ethernet i w polu IP Adress wpisujemy adres sterownika.

Po wykonaniu tych czynności, skompilowaniu programu i pobraniu aplikacji na sterownik, możliwa będzie komunikacja z panelem HMI od strony sterownika.

Konfiguracja połączenia na panelu HMI

W trakcie tworzenia projektu na panel HMI w oprogramowaniu Astraada HMI CFG należy skonfigurować odpowiedni link komunikacyjny dla sterownika VersaMax. Jeżeli nie zrobiono tego na etapie tworzenia nowego projektu, można dodać nowy link, klikając prawym przyciskiem myszy na obiekt  Links w drzewie projektu i wybrać opcję Add link…

W zakładce General należy wybrać typ linku Direct Link (Ethernet), a w polach Device/Server wybrać kolejno GE Corporation oraz SRTP Ethernet (Micro). Jeżeli chcemy mieć możliwość programowania sterownika przez panel operatorski za pomocą usługi IDCS, zaznaczamy opcję Allow to be used by remote links through IDCS.

Następnie w zakładce Parameter w polu IP Adress wpisujemy adres sterownika, z którym chcemy się komunikować (sterownik i panel muszą znajdować się w tej samej podsieci). Zaznaczamy również opcję Use Default Port. Ustawiamy także Timeout Time na różny od zera.

Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK. Komunikacja między sterownikiem i panelem jest już prawidłowo skonfigurowana. Możemy teraz odczytywać i przypisywać wartości zmiennych z pamięci wewnętrznej sterownika.

Komunikacja z użyciem portu szeregowego

Konfiguracja sterownika

Po podstawowej konfiguracji sterownika w oprogramowaniu Proficy Machine Edition należy rozwinąć drzewo projektu przy polu Target1. Następnie w zakładce Main Rack klikamy dwukrotnie na Slot 0 oznaczający jednostkę centralną. W oknie jej konfiguracji wybieramy port, który zamierzamy używać do komunikacji. W tym poradniku zostanie użyty Port 1 (RS-232). Następnie ustawiamy tryb pracy portu na SNP. Dalszymi krokami jest konfiguracja parametrów portu oraz ID Sterownika, czyli uzupełnienie poniższych pól, w tym SNP ID.

Program jest gotowy do wgrania na sterownik.

Konfiguracja panelu HMI

W trakcie tworzenia projektu na panel HMI w oprogramowaniu Astraada HMI CFG należy skonfigurować dla sterownika VersaMax odpowiedni link komunikacyjny. Jeżeli nie zrobiono tego na etapie tworzenia nowego projektu, można dodać nowy link klikając prawym przyciskiem myszy na obiekt Links w drzewie projektu i wybrać opcję Add link…

W zakładce General należy wybrać typ linku Direct Link (COM) a w polach Device/Server wybrać kolejno GE Corporation oraz VersaMax Series (SNP). Jeżeli chcemy mieć możliwość programowania sterownika przez panel operatorski za pomocą usługi IDCS to zaznaczamy checkbox Allow to be used by remote links through IDCS. Ostatnim krokiem jest wybór portu z panelu HMI, po którym będzie odbywała się komunikacja.

Następnie w zakładce Parameter w polu PLC Adress wpisujemy adres ID sterownika, który ustaliliśmy podczas jego konfiguracji. Zaznaczamy również opcję Use Default Port. Ustawiamy także Timeout Time na różny od zera. Ustawiamy również parametry złącza szeregowego, czyli parzystość, prędkość oraz ilość bitów danych w zakładce Transmission. Wszystkie dane powinny być takie same jak te podane podczas konfiguracji sterownika.

Ustawiamy również Timeout Time na różny od zera. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK. Komunikacja między sterownikiem i panelem jest już prawidłowo skonfigurowana. Możemy teraz odczytywać i przypisywać wartości zmiennych z pamięci wewnętrznej sterownika używając portu szeregowego.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *