Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Astraada HMI w chmurze. Zdalny dostęp do paneli operatorskich

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2022-11-07

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest usługa IDCS,
  • jakie możliwości daje IDCS użytkownikom paneli Astraada HMI.

Wszyscy użytkownicy rozproszonych systemów automatyki, a także inżynierowie, którzy wdrażają lub serwisują takie systemy, z pewnością wiedzą, jak wygodną i przydatną opcją jest zdalny dostęp do oddalonych urządzeń. Dzięki usłudze IDCS taką funkcjonalność zyskały teraz również panele operatorskie Astraada HMI.

IDCS to usługa, która umożliwia łączenie się za pośrednictwem Internetu z oddalonymi panelami Astraada HMI. Dzięki niej możemy zdalnie wysłać aplikację do każdego połączonego za pomocą IDCS panelu oraz podglądać i sterować wizualizacją z poziomu aplikacji uruchomionej na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Prosta konfiguracja

Aby skorzystać z dobrodziejstw IDCS, wystarczy skonfigurować swoją sieć urządzeń za pośrednictwem strony internetowej. Dane konta użytkownika otrzymamy przy zakupie usługi. Należy tu podkreślić, że IDCS nie jest usługą chmurową w zwykłym tego określenia rozumieniu. W ramach naszego konta użytkownika nie są przechowywane żadne informacje ani dane. IDCS zapewnia tylko samo połączenie pomiędzy urządzeniami, jest więc swego rodzaju bezpiecznym medium komunikacyjnym.

Schemat działania usługi IDCS. Źródło: ASTOR

Obsługę IDCS zapewnia oprogramowanie narzędziowe Astraada HMI CFG w wersji przynajmniej 4.0. Dzięki niemu możemy skonfigurować panel do współpracy z usługą, a także jego połączenie z innymi urządzeniami pracującymi w ramach tej samej sieci. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to by prawidłowo skonfigurowane były wszystkie urządzenia pracujące w sieci.

Potęga zdalnego dostępu

Gdy tak się stanie, z poziomu narzędzia Astraada HMI CFG możemy łączyć się ze zdalnymi panelami, programować je, uruchamiać je i zatrzymywać. Słowem: możemy kompleksowo zarządzać całą rozproszoną siecią paneli z jednego miejsca. To bezcenna możliwość – tym bardziej, gdy nie mówimy tylko o jednym dużym zakładzie, ale wręcz o rozproszeniu geograficznym (filie lub jednostki produkcyjne znajdujące się w różnych miastach czy nawet państwach).

Konfiguracja połączenia z oddalonym panelem. Źródło: ASTOR

Dzięki usłudze IDCS uzyskujemy również bardzo cenną i przydatną opcję zdalnego połączenia się z dowolnym sterownikiem. Wystarczy tylko, aby sterownik był podłączony do dowolnego panelu operatorskiego Astraada HMI, skonfigurowanego i podłączonego do IDCS. Ogromnie ułatwia to serwisowanie całej aplikacji na odległość – możemy nie tylko sprawdzać stan panelu i aktualizować jego oprogramowanie, ale także serwisować program sterujący w sterowniku!

To jednak nie wszystko. Opisane wcześniej funkcje dostępne są dla wszystkich paneli Astraada HMI, a więc dla rodziny Economy (AS45) oraz Standard (AS46). Pełnia możliwości IDCS dostępna jest wyłącznie dla urządzeń serii Standard. Dotyczyć będzie to wszystkich funkcji opisanych w dalszej części naszego artykułu.

Zdalna wizualizacja i sterowanie

W ramach IDCS udostępniane jest również oprogramowanie, dzięki któremu możemy zdalnie łączyć się z aplikacją wizualizacyjną, uruchomioną na panelu Astraada HMI. Co to oznacza? Otóż możemy nie tylko oglądać wizualizację wyświetlaną na oddalonym (nawet o tysiące kilometrów) panelu, ale także pracować z taką aplikacją dokładnie tak, jakbyśmy stali bezpośrednio przy urządzeniu. Tak! Możliwe jest także zdalne sterowanie! Prawie wszystko, co zrobilibyśmy bezpośrednio na panelu, możemy wykonać zdalnie. Do nawiązania połączenia wystarczy tylko zainstalowanie oprogramowania oraz przeprowadzenie prostej konfiguracji panelu, sprowadzającej się właściwie do podania danych logowania do usługi IDCS. Oczywiście samej konfiguracji nie można przeprowadzić zdalnie, więc należy pamiętać, aby wykonać ją przed zainstalowaniem panelu w oddalonej lokalizacji.

Podgląd zdalnych paneli z aplikacji desktopowej. Źródło: ASTOR

Aplikacja do zdalnej wizualizacji pracuje na komputerze PC z systemem Windows. Warto tutaj podkreślić, że pozwala ona na podglądanie (i sterowanie) wielu paneli Astraada HMI w tym samym czasie – możemy z jednego miejsca nadzorować jednocześnie całą sieć urządzeń.

Mobilna wizualizacja i sterowanie

Zdalny dostęp nie byłby prawdziwie zdalnym dostępem, gdyby ograniczał się tylko do komputerów osobistych, a pomijał urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Projektanci IDCS nie zapomnieli również o nich i udostępnili aplikację mobilną (dla systemów iOS i Android).

Pozwala ona – podobnie jak wersja desktopowa – na zdalne połączenie z panelem Astraada HMI, wyświetlanie wizualizacji prezentowanej przez panel oraz sterowanie nią za pomocą telefonu lub tabletu. Konfiguracja jest również w tym przypadku trywialna – ponownie wystarczy podanie danych logowania i mamy dostęp do oddalonego panelu w kieszeni! Główną różnicą w stosunku do wersji desktopowej jest możliwość obserwowania tylko jednego panelu w danej chwili.

Podgląd zdalnego panelu z aplikacji mobilnej. Źródło: ASTOR

Czy to jest bezpieczne?

Usługa IDCS zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa danych, które są przesyłane pomiędzy zdalnymi urządzeniami. Do szyfrowania transmisji używane są protokoły SSL 3.0 i TLS (1.0, 1.1, 1.2), a dane szyfrowane są z wykorzystaniem protokołów AES 128/256 bit, 3DES, SHA1, SHA256 i SHA512 oraz kluczy RSA i ECDHE-RSA.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w ramach IDCS żadne dane nie są zbierane i przechowywane po stronie operatora usługi, zatem nie istnieje ryzyko wycieku lub kradzieży tych danych.

Podsumowanie

Dzięki usłudze IDCS użytkownicy urządzeń Astraada uzyskują możliwość zdalnego dostępu do swoich urządzeń: paneli operacyjnych Astraada HMI, a także innych połączonych z nimi sterowników i urządzeń. Funkcjonalność ta znakomicie ułatwia budowanie i serwisowanie rozproszonych systemów automatyki. Istotną cechą IDCS i wszystkich składających się na tę usługę aplikacji jest prostota konfiguracji i obsługi.

Dodatkowym wsparciem dla użytkowników będą udostępniane przez firmę ASTOR informatory techniczne, szczegółowo opisujące każdy etap konfigurowania sieci IDCS i podłączanych urządzeń. Znajdziecie je już wkrótce na Poradniku Automatyka.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.8 / 5. Ilość ocen: 9

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *