Strona główna ASTOR

Jak wprowadzić automatyzację pracy aplikacji? Kurs programowania paneli HMI odc. 9

Kontakt w sprawie artykułu: Wojciech Talik - 2020-04-23

Podczas kursu dowiesz się m.in.:

  • do czego służą harmonogramy,
  • jak dodać harmonogram do zaprojektowanej aplikacji,
  • jak uruchamiać i zmieniać harmonogramy w aplikacji.

W poprzednim odcinku „Jak utworzyć i modyfikować receptury? | Kurs programowania paneli HMI odc. 8” twoja aplikacja na panel HMI została wzbogacona o funkcję receptur. W tym odcinku przejdziesz  do podstawowej automatyzacji pracy Twojej aplikacji przy użyciu harmonogramów.

Jak dodać nowy harmonogram?

Po lewej stronie w drzewie projektowym wybierz dwukrotnie opcję Schedule i wybierz pierwszą pozycję, której przypisz nazwę start oraz odpowiednią zmienną. W kolejnym kroku przejdź do zakładki Details za pomocą przycisku Edit, który znajdziesz po prawej stronie zaznaczonej pozycji. W wyświetlonym oknie możesz skonfigurować parametry harmonogramu. W oknie Schedule Details zaznacz opcję Changeable with Schedule Setting Table. Dzięki wybraniu tej opcji możesz zmienić harmonogram podczas działania aplikacji.

W polu poniżej zdefiniuj czas, w jakim ma być wykonywany dany harmonogram (w tym przypadku od 11 do 17) oraz dni tygodnia, w jakich będzie działała ta operacja.

Przyciskiem OK zamknij okno konfiguracji, a następnie stwórz nowy ekran o nazwie KALENDARZ, w którym umieścisz obiekt o nazwie Schedule Setting Table.

Zamieść obiekt na ekranie (domyślnie powinien zawierać zdefiniowany harmonogram zmiennej).

Pamiętaj o dodaniu przycisków Zamknij oraz Kalendarz, które będą odpowiednio otwierać oraz zamykać to okno (przyciski skopiuj z innych ekranów i skonfiguruj). Zapoznaj się z obiektem Schedule Setting Table, dobierz kolory tak, żeby okno było funkcjonalne, a następnie zapisz oraz skompiluj program w celu jego przetestowania w symulatorze.

Testowanie harmonogramu w symulatorze offline

Jeśli program został poprawnie skompilowany, po załączeniu symulacji powinnaś/powinieneś zaobserwować automatyczne załączenie sekwencji napełniania wody, bez konieczności używania przycisku START.

Aby przetestować działanie harmonogramu wejdź w okno KALENDARZ oraz przyciskiem set w tabeli harmonogramu postaraj się zmienić godzinę lub dni tygodnia odpowiadające przyciskowi START.

W tym odcinku dowiedziałeś/aś się jak dodawać harmonogramy do aplikacji i w jaki sposób wprowadzić automatyzację pracy programu. W kolejnym odcinku kursu poznasz mechanizm logowania danych oraz zobaczysz, jak w praktyce rejestrować dane historyczne.

Jeżeli masz jakieś pytania na tym etapie kursu, napisz je w komentarzu – chętnie odpowiemy 🙂


W kolejnej części kursu „Jak dodać funkcję rejestrowania plików procesowych? Zapisywanie danych | Kurs programowania paneli HMI odc.10” dowiesz się:

  • do czego służy mechanizm rejestrowania danych,
  • jak dodać i wykorzystać w aplikacji funkcjonalność Data Logger,
  • jak dodać tabelę oraz wykres danych historycznych.

Autorzy:
Paweł Podsiało
Ewelina Niziołek

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *