Co to są makra i jak wykorzystać je w aplikacji HMI? | Kurs programowania paneli HMI odc. 6

Podczas kursu dowiesz się m.in.:

  • Jak utworzyć nowy skrypt
  • Jak korzystać z instrukcji warunkowej IF…ELSE
  • Jak skonfigurować makro czasowe

W poprzednim artykule z cyklu „Jakie typy zmiennych wykorzystywane są w panelach operatorskich? | Kurs Programowanie paneli HMI odc. 5” opisaliśmy, jak utworzyć i przypisać zmienne do obiektów graficznych.

W tej części kursu dowiesz się, jak pisać proste programy sterujące (makra) w oparciu o wbudowany edytor skryptów. W oprogramowaniu do programowania i konfigurowania paneli Astraada HMI edytor jest bardzo intuicyjny, automatycznie koloruje składnię oraz umożliwia szybki dostęp do rozbudowanej pomocy, co znacznie przyśpieszy Ci pisanie programu.

Jak utworzyć makro i przypisać je do funkcji?

Zacznij od utworzenia nowego makra o nazwie glowne. Możesz to zrobić w zakładce Native Scripts, w drzewie aplikacji. Przejdź do edycji makra, wpisz poniższy kod (możesz go również skopiować tutaj) i zapoznaj się dokładnie z jego składnią.

Zapisz i skompiluj program, następnie stwórz nowe makro o nazwie sekunda.

Ten kod będzie wykonywał inkrementację wartości zmiennej licznik i posłuży Ci jako makro czasowe, które dodasz teraz do głównej konfiguracji aplikacji w zakładce General Setup.

W oknie General Setup zaznacz opcję Main Macro i w zakładce o tej samej nazwie wybierz utworzony kod glowny.

Wróć do zakładki General i wybierz opcję Time Macro #1. Ustaw interwał wykonywania na 1 sekundę, tak aby zadziałał poprawnie kod odpowiedzialny za czas. Przejdź teraz do zakładki Time Macro #1 i analogicznie do poprzedniego kroku wybierz utworzony skrypt sekunda.

Zapisz, skompiluj oraz przetestuj program za pomocą symulatora offline. Możesz zaobserwować zmianę poziomu cieczy wyświetlanego na wykresie słupkowym na zbiorniku. Dodatkowo w oknie Dane powinny wyświetlać się faktyczne wartości liczbowe dla monitorowanych zmiennych.


Materiały uzupełniające – dla tych którzy chcą więcej:


W tym odcinku dowiedziałeś/aś się, jak pisać makra – proste programy sterujące oraz jak wykorzystać je w praktyce. W kolejnej części cyklu dowiesz się jak dodawać i konfigurować alarmy.

Jeżeli masz jakieś pytania na tym etapie kursu, napisz je w komentarzu – chętnie odpowiemy 🙂


W kolejnej części kursu „Jak skonfigurować alarmy w panelach operatorskich? | Kurs programowania paneli HMI” odc. 7, dowiesz się:

  • jak dodawać oraz konfigurować alarmy,
  • jak wyświetlać komunikaty za pomocą monitorowania zmiennej,
  • jak przedstawiać aktualnie potrzebne dane na panelu operatorskim.

Autorzy:
Paweł Podsiadło
Ewelina Niziołek

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 1 / 5. Ilość ocen: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej