Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Najczęściej spotykane błędy podczas programowania w środowisku PAC Machine Edition
Kurs programowania PACSystems RSTi-EP CPE200 (odc. 11)

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Leszczyński - 2023-03-21

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęściej pojawiające się błędy podczas programowania w środowisku PAC Machine Edition,
  • jakie są sposoby ich uniknięcia lub usunięcia.

W tym odcinku nauczysz się, jak radzić sobie z pojawiającymi się błędami. Zostaną tu omówione podstawowe błędy oraz sposoby ich uniknięcia lub usunięcia.

Błąd kompilacyjny programu

Jest to jeden z najczęstszych błędów w środowisku PAC Machine Edition. Zwykle jednak jest bardzo prosty do usunięcia, a dzięki pomocy Feedback Zone możemy go szybko zlokalizować:

Jak widać na powyższej ilustracji, w zakładce Build program dokładnie podaje linijkę, w której popełniono błąd, oraz proponuje możliwe jego rozwiązanie. Teraz wystarczy wprowadzić te zmiany i ponownie skompilować program, a błąd powinien zniknąć:

Błąd sterownik się wyłączył

Błąd ten występuje, gdy sterownik utraci zasilanie. Może to być spowodowane przerwą w dostawie prądu lub przerwaniem kabla zasilającego. Należy sprawdzić podłączenie i przywrócić zasilanie.

Błąd przejścia w tryb online

Jeżeli ustawisz w oknie Inspektora inny adres IP, niż faktyczny adres kontrolera i mimo tego podejmiesz próbę podłączenia, zobaczysz błąd mówiący o braku możliwości przejścia w tryb online:

Wynika to ze złego ustawienia adresu IP w wybranym systemie.

Błąd ustawienia Whatchdog timer

Jest to błąd wynikający z błędnego ustawienia parametru sterownika, odpowiadającego za jego zabezpieczenie przed zawieszeniem poprzez cykliczne odbieranie sygnałów o poprawnym działaniu. Układ czasowy pozwala na likwidację prostych błędów w systemie, nie potrzebując przy tym udziału człowieka.

Otwarcie środowiska bez administratora

Gdy środowisko PAC Machine Edition nie zostanie uruchomione z uprawnieniami administratora, nie będą dostępne wszystkie opcje, a praca może skutkować błędami, jak np. ten:

Należy wtedy wyjść z PAC Machine Edition, a następnie uruchomić go ponownie jako administrator. Jest to częsty błąd, który uniemożliwia prawidłową pracę aplikacji.

Podsumowanie

Poznałeś kilka podstawowych, najczęściej spotykanych błędów, na które można natrafić pracując w PAC Machine Edition. Pamiętaj, że błędów jest o wiele więcej, szczegółowych informacji o nich należy szukać w dokumentacji narzędzia.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *