Strona główna ASTOR

Systemy sterowania Horner sercem zautomatyzowanego systemu powiadamiania w tunelu drogowym w Irlandii

Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2022-03-21

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wykorzystano sterowniki PLC+HMI firmy Horner w systemach powiadamiania w tunelu drogowym,
  • jakie funkcjonalności oferują sterowniki PLC+HMI w tym systemie,
  • jakie korzyści w systemach powiadamiania wynikają z zastosowania sterowników PLC Horner.

Firma Sigteq jest jedynym w Irlandii producentem zautomatyzowanych systemów powiadamiania o bezpieczeństwie i wydajności urządzeń. Oferowana przez nią platforma BlueBox AlertNet została opracowana specjalnie dla tych branż przemysłu, gdzie podejmowane są działania ryzykowne lub o wysokim stopniu automatyzacji. Kluczowym elementem platformy są systemy sterowania Horner APG.

Czym jest platforma BlueBox AlertNet?

BlueBox to platforma komunikacyjna łącząca czujniki pożarowe, gazowe oraz układy sterujące urządzeniami i procesami w przedsiębiorstwie z różnymi przenośnymi lub statycznymi urządzeniami do przesyłania wiadomości, takimi jak: pagery, cyfrowe radio dwukierunkowe, telefony komórkowe, systemy TETRA, radiowęzły, wyświetlacze informacyjne LED i inne. Platforma BlueBox umożliwia szybkie powiadamianie o awariach, pożarach i sytuacjach kryzysowych, a także dostarcza niezbędnych informacji pracownikom w terenie.

Przykładowy schemat platformy AlertNet. Źródło: Sigteq.
Przykładowy schemat platformy AlertNet. Źródło: Sigteq.

Sigteq wybiera sterowniki Horner

Sigteq zdecydował się podjąć współpracę z firmą Horner i zastosować w platformie BlueBox AlertNet sterowniki PLC z ekranami operatorskimi HMI. Głównym celem było skrócenie długiego czasu wdrażania nowych projektów.

„Większość naszej pracy nad projektami dotyczy przetwarzania protokołów zewnętrznych baz danych, przeważnie napisanych w ukrytym kodzie. Zastosowanie systemów sterowania Horner znacznie uprościło ten proces, pozwalając nam stworzyć wygodną w użyciu standardową platformę przemysłową do komunikacji z zewnętrznymi układami sterowania i własnym sprzętem komunikacyjnym” – powiedział Larry Murphy, prezes Sigteq.

„Dzięki temu nie ma dwóch takich samych projektów. Sterowniki PLC firmy Horner umożliwiły nam ujednolicenie sprzętu oraz zaoszczędzenie czasu przeznaczonego na pisanie i testowanie kodu”.

Zadania systemu monitorowania w tunelu drogowym

Przykładem wdrożenia platformy BlueBox AlertNet, wykorzystującej sterowniki PLC+HMI firmy Horner APG, jest aplikacja w tunelu drogowym im. Jacka Lyncha w Cork (Irlandia). Przez ten tunel pod rzeką Lee codziennie przejeżdża 40 000 pojazdów. Zapewnienie bezpieczeństwa wymagało wprowadzenia systemu monitorowania pracowników obsługi technicznej, pracujących w obrębie infrastruktury tunelu. System ten musiał być tak zaprojektowany, by ci pracownicy mogli nosić przy sobie wszystko, co niezbędne do jego używania w celu szukania pomocy w przypadku zagrożenia. Rozwiązanie wymagało np. funkcji wysyłania automatycznego alertu w razie upadku pracownika lub narażenia go na wysokie stężenie spalin.

Tunel im. Jacka Lyncha w Cork (Irlandia). Źródło: Wikipedia
Tunel im. Jacka Lyncha w Cork (Irlandia). Źródło: Wikipedia

Platforma BlueBox AlertNet oferuje dwie metody monitorowania samodzielnych pracowników i osób poszkodowanych: dwukierunkowe radio oraz system ochrony pracownika oparty na standardzie GSM (podobnym do telefonu komórkowego). W przypadku opisywanej aplikacji zdecydowano się na zastosowanie dwukierunkowego przenośnego radia, ponieważ pracownicy tunelu używają na co dzień radia do bieżących działań.

Systemy sterowania Horner sercem systemu powiadamiania

W systemie BlueBox zastosowano sterownik eXL6 firmy Horner APG. Sterownik ten wyposażony jest w 5.7-calowy kolorowy ekran dotykowy w technologii TFT, o rozdzielczości VGA. Wdrożona została ściśle dostosowana do potrzeb klienta aplikacja sterująca. Do jej zaprogramowania wykorzystano język ST (Structured Text), udostępniany przez środowisko programistyczne Cscape. Umożliwia ono programowanie oraz konfigurację sterowników PLC Horner APG wraz z jednoczesnym projektowaniem ekranów operatorskich na sterowniki z wbudowanym panelem HMI.

Sterownik Horner eXL6. Źródło: astor.com.pl
Sterownik Horner eXL6. Źródło: astor.com.pl

Efektywna komunikacja i swoboda rozbudowy systemu dzięki sterownikom Horner

Sterowniki Horner zapewniają nie tylko dużą elastyczność w trakcie projektowania aplikacji, ale również w zakresie potencjalnej jej rozbudowy o nowe funkcje i elementy. Wyposażone są w szeroki zestaw portów komunikacyjnych, w tym porty szeregowe RS-232 i RS-485, porty USB, a także zintegrowany port Ethernet. Obsługiwana jest duża liczba protokołów komunikacyjnych, w tym HTTP (Envision RV), FTP (Envision FX) oraz protokoły zdalnego dostępu z poziomu przeglądarki (z wykorzystaniem HTML5, poprzez oprogramowanie WebMI).

Niezależnie od tego możliwa jest również rozbudowa poprzez dodatkowe moduły wejść/wyjść, co pozwala bezproblemowo zwiększyć liczbę obsługiwanych sygnałów I/O, gdy pojawi się taka potrzeba.

Sterownik Horner eXL6. Źródło: astor.com.pl
Sterownik Horner eXL6. Źródło: astor.com.pl

Jak działa system w tunelu im. Jacka Lyncha?

Opisywana aplikacja umożliwia monitorowanie sześciu urządzeń używanych jako wyposażenie dla pracowników pracujących w tunelu im. Jacka Lyncha. Każdy rodzaj alarmu przesłanego drogą radiową jest natychmiast obsługiwany przez platformę BlueBox. Identyfikowany jest konkretny użytkownik urządzenia i rodzaj alarmu, a następnie uruchamiana jest zaprogramowana sekwencja zadań, obejmująca wysyłanie powiadomień SMS, e-maili i komunikatów radiowych. Informacja przesyłana jest także do Systemu Zarządzania Tunelami (TMS). Dzięki temu system TMS może podjąć dodatkowe działania w szerszym obszarze, takie jak np. zarządzanie ruchem w całej okolicy.

Horner zapewnia operatorom zdalny dostęp do systemu

System został zamontowany w bezpiecznej obudowie z własnym zapasowym źródłem zasilania. Dzięki możliwościom sieciowym sterownika Horner eXL6 pracownicy tunelu mają możliwość zdalnego dostępu do urządzenia (przez przeglądarkę internetową), w tym również zmiany danych kontaktowych oraz danych dotyczących aktualnego użytkownika konkretnego radia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *