Strona główna ASTOR

Przemysł 4.0 – kto wprowadzi tę zmianę? Pierwszy polski przewodnik rozwoju Inżyniera 4.0

Kontakt w sprawie artykułu: Renata Poreda - 2017-02-01

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie cechy powinny charakteryzować Inżyniera 4.0
  • Jakie wymagania stawia przed firmami idea Przemysłu 4.0

W dobie Przemysłu 4.0. na znaczeniu zyskują kompetencje 'miękkie’. Tylko wszechstronnie przygotowany Inżynier 4.0, będzie w stanie nie tylko adaptować się do zmian, ale także te zmiany przeprowadzać.

Z badania potrzeb inżynierów przeprowadzonych przez ASTOR w 2015 roku wynika, że połowa firm szkoli inżynierów, ale tylko jedna trzecia buduje dla nich programy rozwoju. Ustrukturyzowany program rozwoju pracowników wciąż jest czymś niezbyt często spotykanym w polskich firmach związanych z branżą przemysłową – tylko 38% firm deklaruje takie działania. Mniej niż połowa przedsiębiorstw (45 proc.) nie poszukuje szkoleń dla pracowników.

ASTOR Whitepaper Inzynier4 0 2017 badanie Akademii ASTOR

Obecny model kształcenia preferuje wąskie specjalizacje. Przemysł 4.0 będzie wymagał interdyscyplinarnego i międzywydziałowego podejścia, a także łączenia wiedzy i umiejętności z kilku dziedzin – zauważa Jarosław Gracel, Członek zarządu operacyjnego i dyrektor ds. marketingu w ASTOR, automatyk i dodaje, że zespołowy charakter pracy inżyniera wymaga od niego wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Szczególnie ważne jest skuteczne komunikowanie się, czyli m.in. umiejętność przekonywania, motywowania innych, wyjaśniania trudnych i niepopularnych decyzji.

Ponadto nie wszystkie szkolenia są finansowane przez firmy – 15 proc. z nich jest finansowanych z własnych środków pracownika. Polscy inżynierowie to osoby o stosunkowo wysokim poziomie motywacji wewnętrznej i zaangażowaniu w zadania zawodowe. Blisko 1/4 ankietowanych inżynierów to osoby najbardziej motywowane przez możliwość rozwoju (24 proc). 12 proc. to prawdopodobne talenty – pasjonaci swojego zawodu. W całym rozkładzie grupy 14% ankietowanych wskazuje na wynagrodzenie jako motywację.

Nie oznacza to, że wiedza specjalistyczna straci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Tak jak do tej pory, także w Przemyśle 4.0, fundamentem autorytetu inżyniera będzie zakres jego wiedzy technicznej. Tutaj na znaczeniu zyskają znaczeniu nowe obszary kompetencji technicznych. Można do nich zaliczyć  m.in. integrację systemów sterowania systemami IT, integrację systemów analitycznych w chmurach danych z systemami lokalnymi, czy cyberbezpieczeństwo.

ASTOR Whitepaper Inzynier4.0 2017 nowe specjalizacje
Źródło: BCG, 2016; „Inżynierowie Przemysłu 4.0. (Nie)gotowi do zmian” – ASTOR Whitepaper 2017

Jak zatem przygotować inżynierów do zachodzących zmian? Jak zadbać o ich rozwój? Czego potrzebują inżynierowie, aby móc się rozwijać i sprostać oczekiwaniom? Jakimi kompetencjami powinien się cechować Inżynier Przemysłu 4.0?

ASTOR Whitepaper Inzynier4 0

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *