Przemysł 4.0 to inwestycja w rozwój. Ludzi. Technologii. Biznesu. Zobacz jak inwestować
Jak zdefiniować Przemysł 4.0

Przemysł 4.0 to zbiorcze określenie dla innowacji technicznych oraz koncepcji organizacji łańcucha wartości. To zmiana, która rewolucjonizuje produkcję przemysłową.Nowoczesne technologie
Łańcuch wartości / model biznesowy
Rewolucyjna zmiana KPI
Kluczowe technologie
Przemysłu 4.0
Inteligentna robotyzacja
i pojazdy autonomiczne
Symulacja Integracja
systemów
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) Cyberbezpieczeństwo Cloud
Computing
Wytwarzanie przyrostowe Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość Big data

Inteligentna robotyzacja i pojazdy automatyczne

Inteligentna robotyzacja – kiedy roboty ‚uczą’ się realizować procesy wykorzystują dostarczane im dane z systemów. Polega ona na takim zastosowaniu klasycznych robotów przemysłowych, że realizowane przez nie zadania w sposób spektakularny przyczynią się realizacji celów przedsiębiorstwa. Przykładem może być zastosowanie robotów przemysłowych zintegrowanych z systemem informatycznym zarządzania produkcją MES.
Mobilne roboty przemysłowe dla intralogistyki lub autonomiczne wózki AGV są rozwiązaniem dla firmy mających zagadnienia z logistyką transportu wewnątrzzakładowego. Sam transport surowców i komponentów między operacjami produkcyjnymi jest czynnością nie dodającą wartości dlatego często uzasadnione jest zautomatyzowanie i zoptymalizowanie tego procesu.

Co jest wartością dodaną w Twojej firmie

Łańcuch wartości w firmie produkcyjnej jest zbiorem procesów biznesowych dotyczących działalności firmy.
Definiujemy zarówno poziomy jak i pionowy łańcuch wartości przedsiębiorstwa.

Poziomy łańcuch wartości dotyczy wszystkich procesów wewnątrz organizacji
od opracowania produktu po dodatkowe usługi z nim związane.

Pionowy łańcuch wartości dotyczy procesów wychodzących poza działania wewnętrzne
firmy i obejmuje interakcje z zewnętrznymi partnerami firmy np. dostawcami, dystrybutorami i klientami.Gdzie szukać korzyści
z transformacji?


Efektywność

Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji produkcji i gromadzenia danych, firmy produkcyjne mogą szybciej podejmować decyzje i utrzymywać wysoką powtarzalną efektywność, przy jednoczesnym mniejszym zaangażowaniu ludzi do prac monotonnych.

Innowacyjność

Informacje płynące z systemów IIoT (Przemysłowy Internet Reczy) do inteligentnych produktów i urządzeń produkcyjnych pozwalają na lepsze dostosowanie produktu i procesu produkcyjnego do aktualnych potrzeb rynku.

Zwinność

Dzięki przystosowaniu do dużej zmienności produkcji, małych partii produkcyjnych, a nawet produkcji jednej sztuki, Przemysł 4.0 przenosi pojęcie zwinności na nowy wyższy poziom.

Redukcja kosztów

Inteligentny produkt sterujący procesem wytwarzania może prowadzić do zmniejszenia kosztów produkcji. Mniejsza ilość problemów jakościowych prowadzi do zmniejszonego marnotrawstwa materiału oraz redukcji kosztów operacyjnych.

Wzrost przychodów

Inteligentne produkty oraz dodatkowe usługi będące uzupełnieniem produktu pozwalają na wejście na nowe rynki, zwiększenie aktualnego udziału w rynku, a także na podniesienie marży na produkcie.

Doświadczenie klienta

Responsywność fabryki oraz dostęp do informacji o produkcji będące cechami Przemysłu 4.0 pozwalają firmom produkcyjnym na dostarczenie klientom jeszcze lepszej obsługi i dodatkowych wartości.
Dokąd zmierza Twoja fabryka?


Zobacz jak technologie Przemysłu 4.0 działają w praktyce

ASTOR Innovation Room 4.0

ul. Smoleńsk 29, 31-112 Kraków

Dowiedz się więcej >>

ASTOR Robotics Center

ul. Feliksa Wrobela 3, 30-798 Kraków

Dowiedz się więcej >>

Zostań fabryką przyszłości!

Badanie dojrzałości cyfrowej ADMA (ADvanced MAnufacturing) w pierwszym kroku polega na wypełnieniu ankiety podzielonej tematycznie na 7 obszarów transformacji:

  • Transformacja 1: Zaawansowane technologie produkcji
  • Transformacja 2: Cyfrowa Fabryka
  • Transformacja 3: EKO fabryka
  • Transformacja 4: Inżynieria zorientowana na klienta końcowego (End-to-end)
  • Transformacja 5: Organizacja skoncentrowana na człowieku
  • Transformacja 6: Inteligentna produkcja
  • Transformacja 7: Otwarta fabryka zorientowana na łańcuch wartości

Analizując wyniki można dowiedzieć się o dojrzałości cyfrowej w powyższych obszarach, na których z nich warto się skupić w pierwszej kolejności oraz jak wyglądają te wyniki na tle innych firm produkcyjnych.Zapoznaj się ze skróconą wersją ankiety

Zobacz ankietę
Mapy drogowe

Udana realizacja wprowadzenia technologii Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach dążących do bycia fabrykami przyszłości wymaga skrupulatnego zaplanowania. Strategię procesów i zmian można zawrzeć w tzw. „mapie drogowej” która umożliwia wizję przyszłości i planowanie inwestycji. Pierwszym etapem w budowaniu mapy drogowej jest analiza aktualnego poziomu dojrzałości cyfrowej - czyli odpowiedź na pytanie „Gdzie obecnie jesteśmy?” oraz przedstawienie nadrzędnego celu biznesowego czyli „Gdzie chcemy być i dlaczego?”. Metod jest wiele – ASTOR wykorzystuje metodologię ADMA.

Kolejnym etapem po przeprowadzeniu oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa jest zbudowanie planu transformacji, czyli listy inicjatyw wykorzystujących technologie Przemysłu 4.0 wraz ze zdefiniowanymi celami biznesowymi oraz miernikami. Inicjatywom należy nadać priorytety i określić ich wpływ na biznes. Priorytetowe inicjatywy poszerzamy o kontekst ludzi, procesów na które będą miały wpływ i technologii, które planujemy wykorzystać. Uproszczony proces opracowania mapy drogowej przedstawia się następująco:

Firmy, z którymi pracujemy
nad transformacją do Przemysłu 4.0
Skąd czerpać wiedzę?

Publikacje przygotowane przez naszych ekspertów przybliżają tajniki Przemysłu 4.0 oraz rozwoju Inżynierów 4.0. Ucieszymy się, jeśli je przeczytasz. Ucieszymy się jeszcze bardziej, jeśli podzielisz się z nami swoim komentarzem!


Najnowsza publikacja dotycząca Finansów w Przemyśle 4.0.
Publikacja dotycząca rozwoju Inżynierów 4.0.
Pierwszy polski przewodnik po ideach Przemysłu 4.0.
The first Polish whitepaper on Engineer 4.0 idea


Przeczytaj więcej

Podróż do Fabryk Przyszłości – wywiad z Paulem Peetersem, ekspertem ADMA

Factories of the Future (Fabryki Przyszłości) to temat, o którym ostatnio coraz więcej słyszymy w kontekście Przemysłu Przyszłości. Wiąże się on z poszukiwaniem najlepszej drogi do tego, aby przenieść swoją produkcję/ fabrykę na wyższy, bardziej konkurencyjny, a równocześnie zrównoważony, poziom. Paul Peeters, ekspert w zakresie europejskiej metodologii ADMA opowiada o tym, jak w Belgii powstają mapy drogowe do Fabryk Przyszłości.

Czytaj artykuł >>

Belgijskie fabryki przyszłości – kierunek rozwoju dla innych krajów?

W ciągu ostatnich 5 lat aż 32 belgijskie fabryki, m.in. takich firm jak Continental, Newtec, Rousselot czy Duracell zostało nagrodzonych prestiżowym tytułem „fabryk przyszłości”. Jakie są źródła tak dynamicznego rozwoju przemysłu 4.0 na terenie krajów Beneluxu i dlaczego powinniśmy wziąć z nich przykład?

Czytaj artykuł >>

Co mówią o nas klienci?

Celem warsztatu dla kierowników i specjalistów z działów produkcji i utrzymania ruchu wydziału Lakierni, było wypracowanie mapy drogowej dla inicjatyw podnoszących efektywność pracy Lakierni z wykorzystaniem technologii Przemysłu 4.0.

Polecam firmę ASTOR jako kompetentnego partnera w zakresie transformacji do Przemysłu 4.0

Kierownik Utrzymania Ruchu Lakiernia Poznań
Volkswagen Poznań

W trakcie warsztatu uczestnicy poszerzyli wiedzę nt. idei i technologii Przemysłu 4.0, przeprowadzili analizę w zakresie aktualnego poziomu automatyzacji i cyfryzacji w obszarze produkcji oraz zbudowali mapy drogowe dla inicjatyw transformacji do Przemysłu 4.0 dla 2 stanowisk produkcyjnych: automatycznego i manualnego.

Polecam firmę ASTOR jako partnera w zakresie budowania map drogowych dla inicjatyw Przemysłu 4.0.

Dyrektor ds. Informatyki
WIKA PolskaDzielimy się wiedzą,
dowiedz się więcej o naszej Akademii Przemysłu 4.0

Prowadzimy szkolenia dla Inżynierów z technologii Przemysłu 4.0. Jeżeli chcesz połączyć teorię z praktyką i sprawdzić jak działają innowacyjne rozwiązania - poznaj ofertę szkoleń z ideą Przemysłu 4.0.

Dowiedz się więcej
Porozmawiaj z nami…
Patrzymy z różnych perspektyw


Strategia
transformacji

Piotr Wilk
+48 661 403 601
pwi@astor.com.pl

Consulting w zakresie cyfryzacji

Arkadiusz Rodak
+48 12 424 00 67
ar@astor.com.pl

Szkolenia z technologii Przemysłu 4.0

Małgorzata Stoch
+48 12 428 63 82
ms@astor.com.pl

Programy rozwoju
Inżynierów 4.0

Agnieszka Politańska
+48 12 428 63 81
ap@astor.com.pl

Renata Poreda

Komunikacja biznesowa
i PR, relacje z mediami

Renata Poreda
+48 12 12 428 63 75
691 700 019
rp@astor.com.plNie wiesz od czego zacząć?
Napisz


Renata Poreda

Strategia Transformacji

Piotr Wilk
+48 661 403 601
piotr.wilk@astor.com.pl


* Wypełniając niniejszy formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych przez ASTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (31-112), ul. Smoleńsk 29.