Strona główna ASTOR

Panelowy komputer przemysłowy czy panel HMI – które urządzenie do wizualizacji wybrać?

Kontakt w sprawie artykułu: Ewelina Szędzioł - 2020-01-28

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są różnice pomiędzy komputerem przemysłowym, a panelem HMI
  • W jakich zastosowaniach wykorzystać panel HMI, a w jakich komputer przemysłowy

Pracujesz na produkcji jako automatyk, operator, pracownik służb utrzymania ruchu? W obliczu potrzeby wizualizacji pracy procesu produkcyjnego możesz stanąć przed wyborem, które urządzenie wybrać: panel HMI, a może komputer przemysłowy?

W nowoczesnej fabryce nie może zabraknąć wizualizacji działania procesów produkcyjnych. Coraz częściej wizualizowany jest praktycznie każdy aspekt produkcji.  Jak więc wybrać takie urządzenie? Czy konieczne będą jakieś dodatkowe moduły lub oprogramowanie? Czy znasz różnice pomiędzy komputerem przemysłowym z ekranem dotykowym a panelem HMI?

Panel operatorski HMI – co to jest?

Panel operatorski HMI (Human-Machine Interface) to urządzenie przemysłowe, wyposażone w wyświetlacz lub / i przyciski, które komunikuje się z innymi urządzeniami lub obiektami i wizualizuje ich pracę. Panele operatorskie mają wbudowane wejścia i wyjścia. Do panelu dołączone jest dedykowane oprogramowanie wizualizacyjne.

Panel operatorski HMI – do czego służy?

Panel operatorski służy do wizualizacji oraz do zadawania parametrów pracy obiektów i urządzeń. Dodatkowo udostępnia informacje procesowe do nadrzędnych systemów informatycznych. Głównym zadaniem panelu HMI, jak sama nazwa wskazuje, jest pośredniczenie pomiędzy człowiekiem, a maszyną.

Panel operatorski odbiera oraz przekazuje sygnały z maszyn i innych obiektów, zbiera dane dotyczące ich działania i realizacji procesu oraz wizualizuje monitorowany obiekt lub proces. Dodatkowo w przypadku przekroczenia wartości progowych lub wystąpienia sytuacji niebezpiecznej, może wyświetlać alarmy.

Panel operatorski Astraada HMI

Komputer przemysłowy – co to jest?

Komputer przemysłowy to urządzenie, które realizuje zadania przetwarzania danych oraz ich optymalizacji. Ma duże możliwości komunikacyjne z innymi urządzeniami. Jest zbudowany z wytrzymałych materiałów, spełniających wymogi pracy w przemyśle. Charakteryzują go m.in. wysoki stopień zabezpieczeń IP, szeroki zakres temperatury pracy, czy chłodzenie pasywne. Komputery przemysłowe wyposażone są w procesory, które umożliwiają pracę z zaawansowanym oprogramowaniem.

Komputer przemysłowy – do czego służy?

Komputery przemysłowe służą głównie do uruchamiania systemów SCADA, a więc do wizualizacji, gromadzenia danych, archiwizowania ich, analizy oraz alarmowania.  Komputery stosowane są też do uruchamiania dedykowanych aplikacji wspierających proces produkcji. Komputery panelowe umożliwiają podgląd działania procesu i sterowanie nim. Komputer przemysłowy również gromadzi dane z całego procesu i w tym celu komunikuje się z urządzeniami takimi jak sterowniki PLC, panele operatorskie czy czujniki.

Komputer przemysłowy na stanowisku zrobotyzowanym w firmie Wiśniowski

Kiedy wybrać panel HMI?

Panel HMI będzie dobrym wyborem, gdy obiektem, którego pracę chcesz wizualizować, jest prosty system z niewielkimi wymaganiami i niewielką ilością zmiennych. Panel HMI sprawdzi się również w przypadku, gdy wizualizacja i oprogramowanie ma być częścią mniejszej maszyny.
Panel HMI będzie najlepszym wyborem w przypadku, gdy zadaniami do wykonania są tylko zadawanie parametrów pracy i prosta wizualizacja.

Panel operatorski nie sprawdzi się przy wyższych wymaganiach – gdy proces, który chcemy monitorować, jest bardziej skomplikowany. Panel HMI nie powinien być wykorzystywany jako urządzenie służące do kontroli procesu produkcyjnego.

Panel operatorski Astraada HMI w w Zakladzie Przerobki Mechanicznej Wegla Oddzialu KWK Knurow-Szczyglowice

Szukasz panelu HMI?
Przeczytaj: Jak dobrać panel HMI w 3 konkretnych sytuacjach na produkcji?


Kiedy wybrać komputer przemysłowy?

Komputer przemysłowy będzie lepszym wyborem, gdy masz do czynienia ze skomplikowanym procesem produkcyjnym i oprogramowaniem o dużych wymaganiach wydajnościowych. Komputer panelowy ma dużo większe możliwości niż panel HMI – dzięki zastosowanym podzespołom oraz systemowi operacyjnemu (Windows lub Linux). Komputer przemysłowy będzie najlepszym wyborem, jeśli potrzebujesz urządzenia do uruchomienia oprogramowania SCADA. 

Komputery panelowe wyposażane są ekran dotykowy (pojemnościowy lub rezystancyjny), który zapewnia obraz bardzo dobrej jakości.




Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.3 / 5. Ilość ocen: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *