Strona główna ASTOR

Jak dobrać panel HMI w 3 konkretnych sytuacjach na produkcji?

Kontakt w sprawie artykułu: Wojciech Trojniar - 2018-09-25

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak dobrać panel HMI uwzględniając różne kryteria
  • Znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania związane z wyborem konkretnego modelu

Na produkcji jest wiele sytuacji, gdy nie wiadomo, jaki dokładnie panel operatorski wybrać, aby było po prostu jak najwygodniej z niego korzystać. Scenariusze użycia są bardzo różne, tak jak i potrzeby użytkowników. Spójrzmy na te sytuacje. Czy odnajdziesz się w którejś z nich?

Przykład 1

Klient potrzebuje panel do obsługi linii produkcyjnej. Głównym wymogiem jest odporność panelu na zachlapania oraz możliwość obsługi w rękawicach.

Ze względu na użytkowanie panelu w rękawicach aplikacja wizualizacyjna powinna mieć duże przyciski, tak aby operator nie miał problemów z „klikaniem”. Ważne jest także, aby odległości między pomiędzy poszczególnymi kaflami były na tyle duże, by wykluczyć przypadkowe uruchomienie nieodpowiedniej funkcji.

Zalecana wielkość ekranu w takim przypadku to 12-15”. Przed zakupem sprzętu klient może skorzystać z polskojęzycznego oprogramowania Astraada HMI CFG i przygotować projekt wizualizacji w symulatorze, aby ostatecznie wybrać, która wielkość matrycy będzie dla niego odpowiednia. Programowanie paneli HMI marki Astraada odbywa się właśnie w tym oprogramowaniu.

Panele Astraada HMI mają ekrany rezystancyjne, w których klikanie po ekranie zależy od siły nacisku, dlatego operator może obsługiwać zainstalowaną aplikację HMI w rękawicach lub za pomocą dostępnych przedmiotów, takich jak np. plastikowe karty, obudowa długopisu czy końcówka ołówka. Zastosowana technologia w tego typu ekranach powoduje, że są one odporne na zabrudzenia – nagromadzony pył, krople oleju lub wody nie wpływają na precyzję obsługi.

Przykład 2

Producent maszyn OEM potrzebuje HMI panel do prostej aplikacji sterującej. Panel powinien umożliwiać podgląd i edycję kilku receptur.

W przypadku, gdy wizualizacja nie ma wielu elementów, a kluczową kwestią cena jednostkowa, spokojnie można zastosować urządzenie z mniejszą przekątną ekranu.

Panele operatorskie HMI 4.3” są idealne do takich projektów. Jeśli ważniejsza jest ergonomia użytkowania, to zalecany jest panel HMI AS43TFT0434 z wbudowaną klawiaturą numeryczną. Jeśli musimy ciąć koszty, w takim przypadku lepszy będzie model AS44TFT0402.

Operator ma możliwość lokalnego podglądu i edycji receptur z poziomu panelu HMI za pomocą gotowych obiektów lub w sposób zdalny z poziomu komputera PC. Aktualizacja nastaw może odbywać się także za pomocą portu USB w oparciu o pendrive’a.

Przykład 3

W firmie produkcyjnej często dochodzi do awarii maszyn spowodowanych nieprawidłową obsługą. Klientowi zależy na tym, aby panel umożliwiał bezproblemową obsługę „średnio rozbudowanej” aplikacji oraz miał możliwość zapisu czynności wykonywanych na panelu HMI.

Do tego typu projektów zalecane jest stosowanie paneli HMI o przekątnych minimum 7-10”, aby ikony i przyciski były dobrze widoczne. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wielkość aplikacji determinuje, czy wystarczy 7”, czy należy zainwestować w droższy model 10”.

Wszystkie operacje przeprowadzane na panelach oraz zdarzenia mogą być logowane wraz z czasem, datą i komentarzem. Dane mogą być zapisywane na pendrive lub na kartach pamięci MicroSD w formie plików CSV. Pozwala to na ich późniejszą, szczegółową analizę na komputerze PC w arkuszu kalkulacyjnym. Możliwe jest również uzyskanie zdalnego dostępu do danych, poprzez wbudowany w panel serwer FTP. Bieżące, jak i archiwalne dane można analizować na wykresach lub tabelach.

Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) wykorzystywane są do wizualizacji i zadawania parametrów pracy obiektów i maszyn oraz do udostępniania informacji procesowych do nadrzędnych systemów informatycznych. Stanowią interfejs pomiędzy operatorem a maszyną oraz wspierają użytkownika podnosząc intuicyjność obsługi instalacji. Panele HMI ułatwiają integrację wszystkich urządzeń pracujących na instalacji w jeden spójny system oraz oferują zaawansowane funkcje, np. logowanie danych i zdarzeń, monitoring kluczowych parametrów, alarmowanie, obsługa skryptów, receptury, aplikacje wielojęzyczne, zabezpieczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *