Strona główna ASTOR
Dla użytkowników produktów ASTOR

Obsługa modułów szeregowych w oddalonych węzłach Emerson PACSystems RX3i Profinet IO

Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2022-07-03

Z tego artykułu dowiesz się:

  • że moduły komunikacyjne IC695CMM002 i IC695CMM004 można stosować w oddalonych kasetach, podłączonych za pośrednictem protokołu Profinet,
  • w jakich kasetach można zamontować moduły CMM002/CMM004,
  • co jest potrzebne, aby skonfigurować komunikację z oddalonymi modułami.

W połowie 2022 roku firma Emerson wprowadza nową funkcjonalność: moduły komunikacyjne IC695CMM002 oraz IC695CMM004 mogą być instalowane w oddalonych kasetach PACSystems RX3i. Są to moduły odpowiednio 2- i 4-portowe, pozwalające na obsługę urządzeń szeregowych w standardzie RS232/485 i w protokole Modbus RTU.

Do tej pory moduły te mogły pracować wyłączne w kasecie głównej, w której zainstalowana była jednostka centralna. Obecnie ich montaż możliwy będzie także w oddalonej kasecie PACSystems RX3i IO, która z kontrolerem głównym komunikuje się poprzez interfejs komunikacyjny działający na sieci Profinet.

Podłączenie oddanego węzła PACSystems RX3i Profinet IO z modułem CMM002/004 do systemu sterowania Emerson. Źródło: ASTOR

Moduł komunikacyjny CMM002/004 będzie mógł być zainstalowany w dowolnej kasecie oddalonej, w której zastosowany będzie interfejs komunikacyjny IC695PNS001 lub IC695PNS101, a także w jednogniazdowej kasecie IC695CEP001, która posiada zintegrowany interfejs Profinet. Bez względu na to z jakiej kasety skorzystamy, konfiguracja modułów CMM002/004 zawsze będzie wyglądała tak samo i będzie dawała takie same możliwości.

Moduł komunikacyjny PACSystems RX3i CMM002. Źródło: ASTOR

Konfiguracja realizowana jest w oparciu o oprogramowanie PAC Machine Edition (PME) w wersji 10.0, w którym dostępne są pliki GSDML, pozwalające w łatwy sposób dodać moduł CMM002/004 do węzła RX3i Profinet. W ramach jednej kasety możemy zainstalować maksymalnie cztery takie moduły komunikacyjne, czemu będziemy mieli możliwość lokalnej obsługi aż 16 niezależnych sieci szeregowych RS232/485.

Konfiguracja poszczególnych sieci szeregowych, parametrów komunikacyjnych oraz obszarów pamięci, jakie będą wymieniane pomiędzy kontrolerem głównym a lokalnymi urządzeniami oddalonymi, realizowana jest w intuicyjnym menu konfiguracyjnym. Zaimplementowany w PAC Machine Edition interfejs graficzny eliminuje potrzebę programowania komunikacji na poziomie algorytmu sterującego. Cały proces ogranicza się wyłącznie do skonfigurowania tablicy wymian, w której określamy, do których komórkek pamięci kontrolera mają trafić dane odczytane z oddalonych urządzeń.

Moduł komunikacyjny PACSystems RX3i CMM004. Źródło: ASTOR

Kontrolerem sieci Profinet, w ramach której będzie pracował układ RX3i Profinet IO z zainstalowanym modułem CMM002/004, może być dowolny kontroler PACSystems z oferty Emerson, a więc:

Warte podkreślenia jest również to, że moduły CMM002/004 mogą pracować w kasetach oddalonych RX3i Profinet IO, które podłączone są do kontrolerów pracujących w układach redundancji PACSystems PNSR RX3i oraz PACSystems PNSR CPE400. Jest to o tyle ważne, iż z programisty zdjęta została odpowiedzialność za przygotowanie i oprogramowanie scenariuszy działania komunikacji na wypadek zamiany ról kontrolerów w systemach nadrzędnych, która ma miejsce w przypadku wystąpienia awarii lub uruchamiania procedur serwisowych.

Mechanizmy przełączenia roli w kontrolerach redundantnych obsługują także automatyczne przełączanie przełączenia kontroli nad modułami CMM002/004 w oddalonych kasetach, dzięki czemu system cały czas ma dostęp do danych pochodzących z lokalnych urządzeń obiektowych bez względu na to, który z kontrolerów kontroluje proces produkcyjny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *