Strona główna ASTOR

Jak zdalnie sterować falownikiem i monitorować jego pracę?
Cz. 3

Kontakt w sprawie artykułu: Łukasz Żabski - 2022-05-26

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak konwertować protokół Modbus RTU na Modbus TCP,
  • jakie parametry możesz monitorować zdalnie,
  • jak skomunikować router i falownik przy użyciu protokołu Modbus RTU.

W poprzednim artykule poznaliśmy możliwości sterowania i alarmowania poprzez funkcje SMS. Tym razem skupimy się na protokole Modbus. Dowiesz się jak przekonwertować protokół z RTU na TCP i uzyskać w ten sposób zdalny dostęp do parametrów falownika.

Zdalne sterowanie i monitorowanie falownika przy użyciu protokołu Modbus

Konfiguracja falownika Astraada DRV-28

Domyślna konfiguracja falownika pozwala na komunikację z routerem Teltonika RUT955. W tym przypadku nie musisz zmieniać żadnych parametrów.

Jeśli konfiguracja nie jest domyślna, upewnij się, że parametr P00.02 = 0 (MODBUS), a ustawienia portu szeregowego P14.01 = 4 (19200 bps), P14.02 = 1 (E,8,1). Sprawdź adres Modbus ID P14.00 (domyślnie =1, jeśli używasz innego, dostosuj poniższe ustawienia komunikacji do własnej adresacji).

Połączenie RS-485

Podłączenie falownika do routera wykonaj według poniższego schematu:

Schemat połączeń RS-485, źródło: Mission Critical by ASTOR

Konwersja Modbus RTU/TCP

Po podłączeniu zgodnie ze schematem, przejdź do konfiguracji konwersji w routerze RUT955. Zacznij od znalezienia zakładki Services > RS-485.

Zaznacz opcję Enabled, a następnie ustaw parametry portu szeregowego – zgodnie z ustawieniami falownika DRV-28 (domyślne ustawienia to kolejno: 19200, 8, Even, 1, None). Z listy rozwijanej Serial Type wybierz tryb MODBUS Gateway.

W pole Listening IP wpisz 0.0.0.0 – oznacza to, że router oczekuje zapytań Modbus pod każdym własnym adresem IP. Następnie w pole Port wpisz port komunikacji Modbus TCP (najczęściej stosowany jest port 502, który jest ustawiony domyślnie).

Z listy Slave ID configuration type wybierz Obtained from TCP – oznacza to, że adres ID Modbusa RTU będzie taki sam, jak w ramce Modbus TCP. Opcjonalnie: w polu Permitted Slave IDs możesz ograniczyć jakie adresy ID Modbusa RTU będą konwertowane. Opcję Full Duplex pozostaw wyłączoną.

Konfiguracja konwersji Modbus RTU/TCP, źródło: Mission Critical by ASTOR

Przetestuj działanie konwersji za pomocą wybranego drivera komunikacyjnego lub symulatora Modbus (poniżej przykład z wykorzystaniem ComTestPro). W pole adresu IP wpisz adres IP RUT955. Adres Modbus ID musi pokrywać się z ustawieniami DRV-28 (parametr P14.00).

Przykład konwersji Modbus RTU/TCP, źródło: Mission Critical by ASTOR

Po przetestowaniu konwersji Modbus możesz wykonać zdalne połączenie z RUT955. Przykład konfiguracji znajdziesz w „Kursie zdalnego dostępu do maszyn i stanowisk produkcyjnych dla automatyków od podstaw”. Odcinek 3 jest poświęcony konfiguracji zdalnego dostępu bez konieczności posiadania publicznego IP (zestawisz połączenie niezależnie od typu Twojej karty SIM) – zobacz tutaj.

To już ostatnia część naszej krótkiej serii artykułów na temat zdalnego dostępu do falownika. W trzech odcinkach pokazaliśmy, jak skonfigurować router, wykorzystać SMS do sterowania i alarmowania, a także jak uzyskać zdalny dostęp do parametrów falownika, poprzez wykorzystanie protokołu Modbus TCP.

To zaledwie fragment całej gamy możliwości, jakie oferuje zdalny dostęp do falownika. Już niedługo w Poradniku Automatyka znajdziesz kolejne materiały, w których poruszymy temat rozwiązań chmurowych, w tym między innymi protokołu MQTT.

Wróć do pierwszej części artykułu.

Wróć do drugiej części artykułu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *