Jak używać potencjometru z falownikami Astraada DRV-24?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sterować szybkością obrotów silnika
  • Jak podłączyć zewnętrzny potencjometr
  • Jak skonfigurować sterowanie prędkością silnika z poziomu panelu

Do tej pory dowiedzieliśmy się jak zatrzymać awaryjnie silnik dzięki funkcji STO, oraz w jaki sposób zmienić kierunek jego obrotów przy pomocy zewnętrznych przycisków. W tym artykule zajmiemy się podłączeniem i konfiguracją zewnętrznego potencjometru, który pozwoli nam na zmianę częstotliwości obrotów silnika.

Jak podłączyć potencjometr do falownika?

Nasz przykładowy potencjometr posiada charakterystykę liniową i trzy przewody, które musimy podpiąć do przemiennika częstotliwości. Dwie skrajne nóżki potencjometru podłączamy do gniazd +10V, oraz COM. Nóżkę środkową podpinamy do analogowego gniazda AI, oznaczonego numerem 2 lub 3 – możemy sobie pozwolić tutaj na dowolność, ponieważ finalnie wybrane gniazdo zdefiniujemy podczas konfiguracji.

Konfiguracja podłączonego potencjometru.

Aby przejść do konfiguracji, należy postępować tak jak w TYM poradniku. Musimy wybrać opcję P00.06 – odpowiada ona za źródło częstotliwości wyjściowej A. Następnie ustawiamy wartość parametru na 2 lub 3. Zależy to od tego, czy potencjometr podłączyliśmy do gniazda AI2 czy AI3. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ustawić odpowiedniej wartości, oznacza to, że parametr P00.07 (źródło częstotliwości wyjściowej B) ma ustawioną właśnie taką wartość. W takim wypadku musimy ją zmienić na dowolną inną, a następnie wrócić do P00.06 i spróbować ponownie.

Od tego momentu możemy sterować prędkością obrotową silnika z poziomu potencjometru.


Więcej o konfiguracji falowników Astraada przeczytają Państwo w TYM artykule.

Opublikuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej