Strona główna ASTOR

Jak używać potencjometru z falownikami Astraada DRV-24?

Kontakt w sprawie artykułu: Jacek Dziedzic - 2019-04-25

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sterować szybkością obrotów silnika
  • Jak podłączyć zewnętrzny potencjometr
  • Jak skonfigurować sterowanie prędkością silnika z poziomu panelu

Do tej pory dowiedzieliśmy się jak zatrzymać awaryjnie silnik dzięki funkcji STO, oraz w jaki sposób zmienić kierunek jego obrotów przy pomocy zewnętrznych przycisków. W tym artykule zajmiemy się podłączeniem i konfiguracją zewnętrznego potencjometru, który pozwoli nam na zmianę częstotliwości obrotów silnika.

Jak podłączyć potencjometr do falownika?

Nasz przykładowy potencjometr posiada charakterystykę liniową oraz opór 10kΩ. Dwie skrajne nóżki potencjometru podłączamy do gniazd +10V, oraz COM. Nóżkę środkową podpinamy do analogowego gniazda AI, oznaczonego numerem 2 lub 3 – możemy sobie pozwolić tutaj na dowolność, ponieważ finalnie wybrane gniazdo zdefiniujemy podczas konfiguracji. Jeśli chcemy odwrócić kierunek aby zwiększania i zmniejszania częstotliwości należy zamienić ze sobą styki +10 V z COM.

Konfiguracja podłączonego potencjometru.

Aby przejść do konfiguracji, należy postępować tak jak w TYM poradniku. Musimy wybrać opcję P00.06 – odpowiada ona za źródło częstotliwości wyjściowej A. Następnie ustawiamy wartość parametru na 2 lub 3. Zależy to od tego, czy potencjometr podłączyliśmy do gniazda AI2 czy AI3. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ustawić odpowiedniej wartości, oznacza to, że parametr P00.07 (źródło częstotliwości wyjściowej B) ma ustawioną właśnie taką wartość. W takim wypadku musimy ją zmienić na dowolną inną, a następnie wrócić do P00.06 i spróbować ponownie.

Od tego momentu możemy sterować prędkością obrotową silnika z poziomu potencjometru.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 3.8 / 5. Ilość ocen: 5

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *