Podłączenie i konfiguracja zewnętrznych przycisków do falownika

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sterować kierunkiem obrotów silnika
  • Jak podłączyć zewnętrzny terminal sterujący

Aby ułatwić sterowanie kierunkiem obrotów silnika, warto zastanowić się nad podłączeniem zewnętrznych przycisków do przemiennika częstotliwości. W tym poradniku pokażemy jak podpiąć dwa przyciski sterujące do falownika DRV-24.

Jak połączyć zewnętrzne przyciski z falownikiem?

Podłączenie należy zacząć od samych przycisków. Jeden ze styków łączymy z masą, oraz wykonujemy mostki do pozostałych przycisków, do drugich styków przykręcamy przewody które połączymy z wejściami cyfrowymi falownika.


Po lewej – czarno-biały przewód masowy / Po prawej – indywidualne przewody od przycisków (zielony i brązowy)

W naszym przykładzie biały przewód masy podłączamy do zacisku COM a przewody zielony i brązowy do wejść dyskretnych oznaczonych symbolami S1 i S2.

Konfiguracja

W tym momencie nasze przyciski są odpowiednio podłączone, więc możemy przejść do ich konfiguracji. Rozpocząć należy od aktywacji obsługi falownika przez terminal. Aby to zrobić, dla parametru P00.01 należy ustawić wartość 1. O poprawnym ustawieniu tej funkcji poinformuje nas miganie diody LOCAL/REMOT.

Następnie konfigurować będziemy działanie poszczególnych przycisków. Przechodząc do parametru P05.01 – P05.04 możemy konfigurować działanie wejść od S1-S4. W naszym przypadku dla wejścia S1 ustawimy wartość 1, która oznacza ruch do przodu a dla S2 wartość 2, odpowiadającą za ruch do tyłu.

Od tego momentu ruchem silnika możemy sterować z poziomu terminalu.


Więcej o konfiguracji falowników i obsłudze parametrów znajdą Państwo w TYM artykule.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.5 / 5. Ilość ocen: 8

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Jacek Dziedzic
Jacek DziedzicSpecjalista ds. wsparcia technicznego

One thought on “Podłączenie i konfiguracja zewnętrznych przycisków do falownika”

  • Avatar
    Mariusz says:

    Ten opis dotyczy sterowania dwuprzewodowego łącznikami bistabilnymi a nie przyciskami chwilowymi monostabilnymi na zdjęciu jest kaseta z przyciskami no nc do sterowania trzyprzewodowego a opis dotyczy sterowania dwuprzewodowego

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej