Jak systemy sterowania i wizualizacji Horner pomogły w stworzeniu samoobsługowych sklepików do sprzedaży mleka w Irlandii?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działają Smart Microdairy™ – samoobsługowe sklepik do pasteryzacji i sprzedaży mleka,
  • jak systemy sterowania Horner wsparły działanie sklepików z technicznego punktu widzenia.

Pierwsze samoobsługowe sklepiki z mlekiem Smart Microdairy™ powstały w mieście Limerick w Irlandii. Przypominają niewielkie kioski, w których ustawione są automaty vendingowe. Działają one w oparciu o dedykowaną aplikację, która uwzględnia proces pasteryzacji mleka.

Smart Microdairy™  to rozwiązanie, które ułatwia mleczarzom sprzedaż, a klientom zapewnia możliwość zakupu świeżego mleka przez całą dobę.

Smart Microdairy™ - samoobsługowy sklepik z mlekiem, źródło: Horner APG
Smart Microdairy™ – samoobsługowy sklepik z mlekiem, źródło: Horner APG

Bezpośrednia sprzedaż mleka prosta jak nigdy wcześniej

Systemy Smart Microdairy™ sprawiły, że sprzedawcy mleka mogą rozpocząć swoją działalność w ciągu zaledwie 2 dni.

Dotychczas na uruchomienie takiego przedsięwzięcia potrzeba było kilku miesięcy, wymagało to także sporego wkładu finansowego. Mleczarze musieli najpierw ubiegać się o niezbędne pozwolenia, wybudować pomieszczenia higieniczno-sanitarne, a także zatrudnić wykwalifikowanych wykonawców do realizacji prac. System Smart Microdairy, czyli sklepik i stworzona specjalnie do niego aplikacja sprawiły, że cały proces stał się prosty, jak nigdy dotąd, a typowe koszty początkowe związane z uruchomieniem działalności mogą być niższe nawet o połowę.

System Smart Microdairy™ pozwolił znacznie uprościć proces sprzedaży mleka, źródło: Youtube

Jak działają sklepiki Smart Microdairy™?

W sklepikach umieszcza się specjalne automaty vendingowe. Spełniają one wszystkie normy irlandzkiego Departamentu ds. Rolnictwa, nie wymagając pozwolenia na budowę. Są to urządzenia typu „plug-and-play”, czyli działające od razu po podłączeniu do prądu.  Wszystko, co jest konieczne do instalacji automatu w systemie Smart Microdairy™ to:

  • betonowa podstawa o wymiarach 7x7m,
  • Internet,
  • prąd,
  • dopływ wody i kanalizacja.  

System Smart Microdairy™ umożliwia nie tylko bezpośrednią sprzedaż mleka, ale także jego higieniczną pasteryzację. Po zainstalowaniu sklepiku z automatem, mleczarze muszą już tylko zadbać o regularne dostarczanie do niego świeżego mleka.

System Smart Microdairy™ zapewnia prostą i higieniczną pasteryzację, źródło: Horner APG
System Smart Microdairy™ zapewnia prostą i higieniczną pasteryzację, źródło: Horner APG

Zdalna obsługa automatów vendingowych dzięki wykorzystaniu systemów sterowania Horner

Ważnym elementem systemu Smart Microdairy jest aplikacja, która ułatwia sprzedającym obsługę sklepiku przy pomocy całkowicie automatycznego i łatwego w użytkowaniu sterownika PLC z ekranem HMIfirmy Horner APG.

Dzięki niemu mleczarze dostarczający swój produkt do automatu wiele czynności mogą wykonać zdalnie. Zamiast nadzorować na miejscu pasteryzację, wystarczy wcisnąć przycisk Start. Aplikacja umożliwia wgląd do kopii lustrzanej ekranu, na którym osoby odpowiedzialne za przygotowanie mleka do sprzedaży mogą śledzić cały proces i obsługiwać go na odległość na swoim telefonie / tablecie.

Na koniec dnia można również całkowicie zdalnie włączyć automatyczne mycie tak, aby automat był następnego dnia gotowy do napełnienia świeżym mlekiem.

Dzięki aplikacji działającej w oparciu o sterownik PLC+HMI Horner mleczarze mogą zdalnie obsługiwać proces pasteryzacji, źródło: UNISON
Dzięki aplikacji działającej w oparciu o sterownik PLC+HMI Horner mleczarze mogą zdalnie obsługiwać proces pasteryzacji, źródło: UNISON

Sterowniki PLC+ HMI – wykorzystanie w Smart Microdairy™

W opisanej aplikacji zastosowano sterowniki Horner, takie jak: XL4e, XL7e, XL10. Wykorzystano także układ I/O z dołączonym modułem komunikacyjnym SmartRail, który przeznaczony jest do lokalnej lub oddalonej rozbudowy systemów sterowania o obsługę większej ilości sygnałów obiektowych. Charakteryzuje się on elastycznością, skalowalnością oraz łatwością konfiguracji.

Sterownik PLC Horner APG, źródło: ASTOR
Sterownik PLC Horner APG, źródło: ASTOR

W aplikacji Smart Microdairy wykorzystywany jest bezpieczny, zdalny dostęp do sterownika PLC – WebMI. Umożliwia on wgląd do ekranów operatorskich z dowolnej przeglądarki internetowej, wykorzystującej HTML5. 

Dodatkowo zdalny podgląd i monitorowanie ekranu operatorskiego umożliwiło zastosowanie aplikacji Envision RV firmy Horner. Jest to narzędzie, które dzięki funkcji zdalnego terminala pozwala na podgląd oraz sterowanie urządzeniem znajdującym się w innym miejscu. Daje ono pełny dostęp do pracujących urządzeń i umożliwia weryfikację ich pracy, sterowanie oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca.

Dlaczego sterowniki PLC+HMI Horner APG?

W porównaniu ze sterownikami innych firm, produkty Horner okazały się najbardziej odpowiednie dla aplikacji Smart Microdairy™ ze względu na swoją uniwersalność.

Twórcy systemów Smart Microdairy™, firmie Unison z Irlandii, zależało na tym, aby ich samoobsługowy sklepik z mlekiem był jak najprostszy w uruchomieniu i późniejszej obsłudze. Systemy sterowania Hornera, które doskonale nadają się dla małych i średnich aplikacji automatyki, wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.

Wyróżniają się łatwością programowania i obsługi, a równocześnie można powiedzieć, że „zapewniają wszystko w jednym”. Ich niewątpliwym plusem okazały się wbudowane, analogowe układy I/O, ekrany HMI, a także port USB.

Ważną funkcją aplikacji dla osób zajmujących się sprzedażą mleka, jest możliwość pobierania danych z pendrive’a (pamięci USB) i karty pamięci microSD. Wszystkie dane są zapisywane na zintegrowanej karcie pamięci SD, która może przechowywać dane nawet do trzech lat.

Można również korzystać z portu USB w celu pobierania dziennych wykresów, potrzebnych do prowadzenia dokumentacji oraz analizy danych. Dzięki temu wszystkie parametry automatu sprzedającego mleko, takie jak: temperatura, ciśnienie, prędkość obrotowa pompy, położenie zaworu oraz alarmy są zapisywane na karcie pamięci SD.

Cscape – bezpłatne oprogramowanie od Horner APG

Dodatkowym atutem było bezpłatne oprogramowanie firmy Horner – Cscape, wyróżniające się łatwością obsługi i wygodą programowania. Umożliwia ono proste zaprogramowanie sterowników w krótkim czasie.

Cscape jest zgodne z normami IEC (Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej) oraz obsługuje kilka języków programowania (przeważnie ST, ale także FBD i SFC). Bezpłatne oprogramowanie przyczyniło się też do utrzymania niskiego poziomu kosztów aplikacji Smart Microdairy™.

Programowanie w języku drabinkowym w Cscape, źródło: ASTOR
Programowanie w języku drabinkowym w Cscape, źródło: ASTOR

Horner APG kolejny raz udowadnia że zintegrowane systemy sterowania są idealnym rozwiązaniem do automatyzacji dla małych i średnich aplikacji. Jedno urządzenie, które integruje w sobie zarówno funkcje sterujące, jaki i wizualizacje zdalnych dostępów oraz, co bardzo ważne, zbierania parametrów pracy maszyny, a także parametrów procesowych, to znacząca redukcja kosztów i czasu wdrożenia oraz łatwy serwis i utrzymanie.” – mówi Piotr Adamczyk, menedżer produktów Horner APG w firmie ASTOR.

Chcesz wiedzieć więcej o produktach Horner APG? Sprawdź naszą stronę

Chcesz dowiedzieć się więcej o programowaniu sterowników Horner? Sprawdź nasz bezpłatny kurs

Artykuł opracowany na podstawie case study Horner APG: https://www.hornerautomation.eu/smart-microdairy-milk-vending-application/

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Kamil Zajdel
Kamil ZajdelAbsolwent Akademii Górniczo – Hutniczej na kierunku Automatyka i Robotyka. Od kilku lat związany z ASTORem i programowaniem sterowników PLC. Współtwórca kursu programowania PLC dla automatyków i elektryków.

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej