Strona główna ASTOR

Jak krok po kroku zbudować system bezpieczeństwa z przekaźnikami Preventa XPS Universal?

Kontakt w sprawie artykułu: Rafał Pilch - 2022-03-24

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zbudować system bezpieczeństwa z przekaźnikami Preventa,
  • jakie funkcje spełniają przekaźniki Preventa w systemach bezpieczeństwa,
  • czym różnią się przekaźniki Preventa od innych przekaźników.

Największy wpływ na architekturę systemów bezpieczeństwa mają jednostki sterujące. Wprawdzie bardzo dużą rolę odgrywają także urządzenia peryferyjne oraz wykonawcze, takie jak przyciski E-STOP, kurtyny laserowe czy wieżyczki sygnalizacyjne, nie mniej jednak, to właśnie urządzenie kontrolujące decyduje o finalnym wyglądzie systemu bezpieczeństwa.

Mówiąc o urządzeniach kontrolujących mam na myśli oczywiście przekaźniki bezpieczeństwa lub, w bardziej zaawansowanych przypadkach, sterowniki bezpieczeństwa. To właśnie od ich możliwości zależy nie tylko ilość przewodów i sposób podłączenia, ale często także czas wdrożenia oraz koszt inwestycji. W związku z tym, warto oprzeć wdrażanie systemów bezpieczeństwa o jak najlepsze urządzenia kontrolujące.

Montaż przekaźnika XPS Universal w szafie sterującej, źródło: Schneider Electric

Ten artykuł pomoże Ci wcielić się w rolę integratora systemu bezpieczeństwa, który wybrał nowe przekaźniki bezpieczeństwa Preventa XPS Universal jako wiodące urządzenia kontrolujące. Dzięki temu dowiesz się, jakie realne korzyści i możliwości dają urządzenia od Schneider Electric.

Przejrzystość i prostota w magazynie

Wyobraź sobie, że właśnie przyjąłeś zlecenie i rozpoczynasz pracę. Twój klient potrzebuje prostego systemu bezpieczeństwa z jednym wyłącznikiem E-STOP i dwoma wyłącznikami magnetycznymi. Przeszukujesz magazyn i znajdujesz tam tylko jeden model przekaźnika – XPSUS. Czy jest to powód do zmartwień? Absolutnie nie!

Najnowsze przekaźniki XPS Universal posiadają specjalne pokrętło na przednim panelu, dzięki któremu sam możesz zdecydować czy przekaźnik, który trzymasz aktualnie w ręku ma monitorować E-STOP, kurtynę czy też wyłącznik magnetyczny. W związku z tym nie musisz przechowywać w magazynie tuzina różnych modelów i dodatkowo po kolejnym tuzinie sztuk na każdy model, aby móc szybko odpowiedzieć na potrzeby klienta.

Preventa XPS Universal, źródło: Schneider Electric

Kolejny plus, to prosty serwis. Uniwersalność przekaźnika XPS Universal sprawia, że jesteś w stanie w szybkim czasie wyeliminować każdą usterkę. Wystarczy nastawić i zamontować przekaźnik – nie musisz się martwić, że w razie potrzeby wymiany przekaźnika od maty bezpieczeństwa, akurat gonie będzie w magazynie.

Dopasuj przekaźnik pod system, a nie system pod przekaźnik!

Skoro upewniłeś się, że sprzęt jest w magazynie, możesz zabrać się do pracy. Jednym z pierwszych kroków, jakie zapewne wykonasz, jest dobór źródła zasilania. Powinno być ono jak najbardziej uniwersalne. Czyli jeśli maszyna ma obwód zasilania 230V AC, to zasilanie systemu bezpieczeństwa powinno być takie samo, aby nie montować niepotrzebnych układów zmiany napięcia i prądu.

Niestety w praktyce nie zawsze jest tak kolorowo. Starsze przekaźniki bezpieczeństwa często oferują sztywne warianty zasilania, co mnoży kolejne modele: inny model dla 24 VDC, inny dla 45 VDC, a jeszcze inny dla 48 VAC itd. Sprowadza się to do tego, że integrator często uzależniony jest od konkretnego modelu, dostępnego akurat na stanie magazynowym.

Stosując przekaźniki bezpieczeństwa Preventa XPS Universal nie musisz borykać się z takim problemem. Do wyboru masz jedynie dwie opcje: 24VDC/VAC lub 48-240 VDC/VAC. W związku z tym dobór przekaźnika pod zasilanie systemu jest banalnie prosty i nie ma potrzeby rozważania dodatkowych obwodów zmiany napięcia w maszynie kiedy brakuje konkretnego modelu.

Podłączenie zależy od Ciebie, nie od przekaźnika

Przejdźmy teraz do podłączenia. Jakie warianty masz do wyboru? Oczywiście to zależy przede wszystkim od wymogów klienta i norm, jakie ma spełnić zamówiony system. Niestety bardzo często systemy bezpieczeństwa traktuje się trochę po macoszemu i tworzy się je tak, żeby jak najwięcej zaoszczędzić. W związku z tym, popularnym rozwiązaniem jest podłączenie wszystkich elementów bezpieczeństwa szeregowo. Taki układ, co prawda, będzie działać, ale spełni tylko najniższe wymogi bezpieczeństwa. W związku z tym, można go użyć jedynie w szczególnych przypadkach.

Konfiguracja przekaźnika bezpieczeństwa XPS Universal, źródło: Schneider Electric

Używając Preventa XPS Universal możesz wykorzystać jeden przekaźnik do kilku urządzeń i wciąż utrzymać najwyższe poziomy zabezpieczeń. Jeżeli więc klientowi zależy na oszczędności, wystarczy skorzystać z modułu o większej ilości wejść i wyjść bezpieczeństwa np. XPSUAT. Dodatkowo moduł ten można w prosty sposób – poprzez połączenie na bocznej ściance – rozszerzyć przy pomocy XPSUEP. Dzięki temu możesz podłączyć nawet kilka przycisków E-STOP i wyłączników magnetycznych do jednego przekaźnika. Dzięki temu zachowujesz pełną diagnostykę i przy poprawnym podłączeniu wciąż masz do dyspozycji wysokie normy bezpieczeństwa.

Wzorcowym przykładem podłączenia będzie wykorzystanie jednego przekaźnika na jedno urządzenie do monitorowania. Przy użyciu Preventa XPS Universal jest to równie proste, jak podłączenie kilku urządzeń do jednego przekaźnika – wybór zależy od Ciebie i zadania, jakie ma spełniać dany układ bezpieczeństwa.

Diagnozuj pracę systemu tak, jak Ci wygodnie

Przyjmijmy, że system już działa, udało się wszystko podłączyć i uruchomić. Wyższe normy bezpieczeństwa wymagają jednak diagnozy układu – jak tego dokonać? W starszych przekaźnikach za diagnozę odpowiadały specjalne wyjścia dwustanowe. Ich konfiguracja dawała kod binarny informujący o stanie przekaźnika. Jednak tego typu diagnostyka jest trudna, mało dokładna i nieintuicyjna.

Zbliżenie na złącze diagnostyczne Z1 oraz Z2, źródło: Schneider Electric

Korzystając z przekaźnika Preventa XPS Universal możesz wykorzystać specjalne, impulsowe złącze diagnostyczne. Dzięki niemu jednym przewodem wyprowadzisz sygnał do sterownika, mikrokontrolera czy układu bezprzewodowego. Wystarczy zwykłe wejście cyfrowe, które będzie w stanie odczytywać sygnały o częstotliwości 10Hz. Schneider udostępnia tabelę wszystkich możliwych komunikatów diagnostycznych, a w przypadku sterowników PLC także specjalne biblioteki FB do odczytu stanu wyjścia.  Złącze może informować o aktualnym stanie urządzenia, konkretnym błędzie, awarii, a nawet ilości cykli pozostałych? do kolejnego serwisu poszczególnych urządzeń wpiętych w przekaźnik.

Jak skonfigurować działanie diagnostyki? Odsyłam w tym miejscu do naszego kursu podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa.

Robota wykonana!

Na tym kończy się Twoja praca z przekaźnikiem Preventa XPS Universal. System został podłączony i odpowiednio skonfigurowany. Wszystko odbyło się w bardzo elastyczny sposób, dający duże możliwości wyboru, co jest niespotykane, szczególnie przy sztywnych, określonych jasnymi zasadami i regułami systemach bezpieczeństwa.

Przekaźnik podłączony do interfejsu użytkownika, źródło: ASTOR

Tak właśnie prezentuje się praca z przekaźnikami bezpieczeństwa Preventa XPS Universal. Można ją podsumować stwierdzeniem, że użyta w nazwie serii Uniwersalność nie wzięła się znikąd. Wystarczy, że masz w magazynie tylko kilka modeli przekaźnika Preventa XPS Universal, a jeśli tylko pojawi się jakaś awaria lub potrzeba modyfikacji, to zawsze na miejsce jednego modelu możesz wstawić zupełnie inny, który obsłuży układ 1:1. Całości dopełnia elastyczne zasilanie – tylko dwa warianty 24 VAC/VDC lub 48-230 VAC/VDC, dzięki czemu rodzina przekaźników Preventa znacząco skurczyła się pod względem liczebności, przy jednoczesnym znaczącym wzroście możliwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 3 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *