Strona główna ASTOR
Dla użytkowników produktów ASTOR

Instalacja targetów dla sterowników Astraada One w środowisku Codesys

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Pytel - 2022-08-23

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są targety w środowisku Codesys,
  • jak zainstalować target dla sterownika Astraada One.

Aby przygotować środowisko Codesys do pracy ze sterownikiem, konieczne jest wykonanie kilku kroków. Jednym z nich jest instalacja targetów, które zawierają informacje potrzebne do prawidłowej komunikacji między środowiskiem a sterownikiem. Bez zainstalowanego targetu połączenie ze sterownikiem jest niemożliwe.

Co to są targety?

Target to przygotowany przez producenta pakiet danych niezbędnych do nawiązania komunikacji pomiędzy sterownikiem Astraada One a oprogramowaniem Codesys. Pakiet ten zawiera plik deskrypcyjny dla jednostki centralnej (z licencją softmotion lub bez niej), a także biblioteki do obsługi PLC oraz kart fizycznych wejść/wyjść. Dzięki zainstalowaniu właściwego targetu środowisko Codesys będzie kompatybilne z twoim sterownikiem, który posiada określony niepowtarzalny zestaw CPU, pamięci, interfejsów itd.

Rekomendowane jest, żeby target i firmware były w tej samej wersji, ale nie jest to warunek konieczny. Firmware w sterowniku może mieć wyższy numer, niż wybrana wersja targetu (niedopuszczalna jest sytuacja odwrotna).

Aby sprawdzić wersję firmware sterownika, należy wejść do jego webserwera, otworzyć zakładkę Info w grupie System. Wśród informacji o sterowniku zostanie wyświetlona wersja firmware („Firmware-version”).

Sprawdzanie wersji firmware w webserwerze sterownika Astraada One. Źródło: ASTOR

Dla sterowników PLC Astraada One przeznaczony jest jeden wspólny target, którego instalacja zapewnia Ci możliwość programowania całej rodziny tych urządzeń. Standardowo targety są płatne, jednakże kupując dowolny sterownik Astraada One otrzymasz target bez dodatkowych opłat – wystarczy w sklepie ASTOR dodać go do zamówienia.

Dodatkowo klienci ASTOR mogą nieodpłatnie ściągnąć najnowszą wersję targetu ze strony wsparcia. Target jest też częścią zestawu szkoleniowego ze sterownikiem Astraada One Compact ECC2200.

Jak zainstalować target w środowisku Codesys?

Aby zainstalować target w środowisku Codesys, wybierz z górnej wstążki opcję Tools -> Package Manager. Pojawi się okno, w którym naciśnij przycisk Install, a następnie wskaż na dysku target do zainstalowania.

Instalacja targetu. Źródło: ASTOR

W kolejnym kroku wybierz opcję pełnej instalacji oraz przejdź poszczególne etapy klikając przycisk Next.

Instalacja targetu w środowisku Codesys. Źródło: ASTOR

Po ukończonej instalacji w oknie Menadżera pakietów (Package Manager) pojawi się informacja o zainstalowanych targetach do sterowników Astraada One. To wszystko, środowisko Codesys jest już gotowe do współpracy ze sterownikami PLC Astraada One.

Czynności opisane powyżej wykonujesz tylko raz, na początku swojej przygody z programowaniem PLC w Codesys. Za każdym kolejnym razem połączenie się ze sterownikiem będzie wymagało od Ciebie jedynie kilku kliknięć.

Autor artykułu: Mateusz Steczkowski

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.7 / 5. Ilość ocen: 7

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *