Strona główna ASTOR

Wymarzona praca po automatyce i robotyce – jak ją znaleźć?

Kontakt w sprawie artykułu: Agnieszka Politańska - 2016-06-08

Będąc jeszcze na studiach, zadajesz sobie pewnie pytanie – co chciałbym robić w swoim zawodowym życiu, jako automatyk czy robotyk? Co jest ważne dla przyszłego pracodawcy?

Im wcześniej postarasz się odpowiedzieć na te pytania, tym większe masz szanse na znalezienie ciekawej pracy w branży automatyki przemysłowej i robotyki.

Po pierwsze: WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

Tego w pierwszej kolejności poszukuje pracodawca – poszukuje fachowca. Odpowiesz – trudno być specjalistą tuż po studiach – i oczywiście masz rację, ale pracodawca rekrutując w gronie absolwentów, poszukuje osoby z potencjałem rozwojowym. Jak pokazać, że ten potencjał masz?

  • wykorzystaj czas studiów na identyfikację swoich zainteresowań zawodowych i rozwijaj je,
  • wykorzystuj wiedzę, którą otrzymujesz – po prostu ucz się tego, co Cię interesuje,
  • angażuj się w prace kół naukowych,
  • bierz udział w projektach uczelnianych i międzyuczelnianych, polskich i międzynarodowych,
  • poszukaj kursów i szkoleń organizowanych specjalnie dla studentów przez firmy z branży automatyki i robotyki; szkolenia dla studentów oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach;
  • poświęć miesiąc swoich długich wakacji na dobrowolne praktyki zawodowe, starannie dobierając firmę, do której na taką praktykę chcesz się wybrać.

Po drugie: DOŚWIADCZENIE

Student i doświadczenie zawodowe? Pracodawca oczekuje od Ciebie rzeczy niemożliwych? Otóż nic bardziej mylnego! Możesz, a nawet powinieneś zdobywać doświadczenie zawodowe podczas trwania studiów, najlepiej po trzecim roku, kiedy już coś wiesz, no i oczywiście odpowiedziałeś sobie na pytanie, co tak naprawdę Cię interesuje.

Bardzo wiele firm na rynku automatyki i robotyki prowadzi programy stażowe dla studentów. Są to zazwyczaj płatne programy polegające na zaangażowaniu studentów w realne projekty biznesowe lub badawczo-rozwojowe prowadzone przez firmę. Pracodawca, przyjmując studenta na staż, ma świadomość jego ograniczonej dostępności i stara się być elastyczny w zakresie czasu pracy. Pamiętaj – na tym etapie Twojego rozwoju nauka i studia to priorytet!

Po trzecie i najważniejsze: ZAANGAŻOWANIE

Marzeniem każdego pracodawcy jest mieć zaangażowanych i zmotywowanych pracowników. W jaki sposób potwierdzić swoją motywację i zaangażowanie?

  1. Na spotkanie rekrutacyjne (także przy rekrutacji na staż) przyjdź przygotowany/a – im więcej wiesz o firmie, do której aplikujesz, tym bardziej pokazujesz swoją motywację.
  2. Pokaż swoje pasje – im ciekawiej o nich mówisz, tym jesteś bardziej wiarygodny; poza tym pokazujesz, że potrafisz organizować swój czas, dzieląc go między naukę, pracę i realizację swoich zainteresowań.
  3. Zaangażuj się w pozauczelniane projekty lub wolontariat – pokażesz w ten sposób swoje umiejętności pracy w zespole.

Podsumowując – najpóźniej po trzecim roku studiów zidentyfikuj swoje preferencje zawodowe i rozpocznij konsekwentny rozwój swoich kompetencji oraz doświadczenia. Jeśli to zrobisz, wybór pracy będzie naturalną konsekwencją tych działań, z pewnością zdobędziesz przewagę konkurencyjną w procesach rekrutacyjnych, co pozwoli Ci znaleźć Twoją wymarzoną pracę. Powodzenia!

Agnieszka Politańska
Dyrektor Personalny, Członek Zarządu ASTOR

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 1.7 / 5. Ilość ocen: 6

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 odpowiedzi na “Wymarzona praca po automatyce i robotyce – jak ją znaleźć?”

  1. Przyszłość po automatyce naprawdę stoi otworem. Najważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Nie mniej jednak warto pamięć, że zawód w branży automatyki należy przede wszystkim do odważnych.

  2. Powiem tak – jak ktoś naprawdę się tym interesuje, to nie będzie to dla niego trudne, żeby poświęcić dużo czasu. Mam znajomego, który zawsze był na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata robotyki. Jego sekret był taki: czytał codziennie blogi producentów i zapoznawał się z ich ofertami. Przeglądał roboty przemysłowe, spawalnicze, ich specyfikacje, itd. Robił to gdy był już na studiach. A dziś pracuje dla jednego z wiodących producentów – Fanuc 😉 Można?

  3. Wiedza to zdecydowanie podstawa. Moim zdaniem da się zdobyć każdą pracę. Jeśli umiesz dużo jesteś aktywną osobą to dostaniesz się a jeśli uważasz że po studiach coś się tobie należy to na pewno nie przyjmą.

    • Oprócz wiedzy niezbędna jest także ambicja i chęć samodoskonalenia. Wielu zdolnych poległo już ze względu na brak samodyscypliny. Dobrze to ująłeś, jeśli chodzi o 'pokorę’. Ukończenie studiów nie równa się wielkiemu doświadczeniu, a jedynie często wiedzy podręcznikowej. Tym niemniej zawsze warto mierzyć jak najwyżej i próbować swoich sił w tym co się nam podoba :).

    • Skoro osoba z najwyzsza srednia z Automatyki i Robotyki nie dostaje się na praktyki (i to jeszcze bezplatne) do Astora to nie wiem jakie są kryteria… strata czasu żeby się uczyć.

      • Nauka na pewno nie jest stratą czasu, uczymy się przez całe życie. Zachęcam do ponownej aplikacji za rok. Na pewno warto w formularzu aplikacyjnym napisać o sobie jak najwięcej, także to, że jest się najlepszym studentem na roku :-), ale równie ważne jest pokazanie swojej motywacji, zainteresowań i zaangażowania o czym pisałam w artykule.
        PS W tym roku na praktyki do ASTORa aplikowało ponad 600 studentów. Co roku przyjmujemy ok 60 praktykantów. Dokładamy wszelkich starań, aby proces rekrutacyjny był jak najtrafniejszy, ale jak widać czasem zdarzają się niedociągnięcia.

      • Pracuje ponad 7 lat w branzy, kieruje zespolem i zatrudniam rowniez nowe osoby. Doswiadczenia niestety nikt nie posiada i to jest normalne, nawet jak w kolach naukowych ktos robi projekty to nijak sie ma do rzeczywistosci. Piszesz ze Astor nie wzial kogos z najwyzsza srednia. Szczerze… to przy tym zawodzie jak sie rekrutuje to sie patrzy czy osoba jest kontaktowa, kreatywna a jej charakter pozwoli przedrzec sie przez trudnisci zawodu. Jak widze kujona co sie nie umie odezwac, nawet jakby byl najwiekszym talentem nie nadaje sie, chyba ze jako informatyk. Przerobilem to 2 razy i zatrudnianie takiej osoby mija sie z celem. A jak ktos jest kumaty to wszystkiego nauczy sie bez problemu. Takze glowa do gory koledzy, kreatywnie i otwarcie na rozmowy rekrutacyjne 🙂

    • To trudne, ale naprawdę WARTO. Praca to połowa naszego życia, warto więc dołożyć wszelkich starań, aby robić to, co się lubi. Powtarzając za Konfucjuszem: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *