Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Sterownik Astraada One w wielkogabarytowej drukarce 3D do zadań konstrukcyjnych

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Pytel - 2023-08-07

Od lat 80-tych XX wieku obserwujemy dynamiczny rozwój technologii wytwarzania addytywnego. Większość z tych rozwiązań wykorzystywana jest do prototypowania i tworzenia niewielkich detali w szerokim spektrum branż, takich jak medycyna, motoryzacja czy przemysł spożywczy. Może to zredukować czasochłonne i kosztowne etapy produkcji wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze złożonymi geometriami.

Można jednak zadać pytanie: co może się stać, gdy zastosujemy takie rozwiązanie do celów konstrukcyjnych w wielkogabarytowej drukarce 3D, integrując wszystkie serwomotory z najnowszymi urządzeniami z rodziny Astraada One? Odpowiedzi udzielił zespół inżynierów z REbuild, wspierany przez ekspertów firmy ASTOR.

Przykład wydruku EDCP. Źródło: https://www.rebuild3dcp.com/

REbuild to firma zatrudniająca doświadczonych ekspertów – inżynierów, którzy chcą zrekonstruować sposób budowania. Jest to niedawno założony startup zajmujący się wprowadzaniem druku 3D do branży budowlanej. Zespół REbuild wypracował rozwiązania technologiczne dla branży budowlanej, takie jak techniki zbrojeń, szalunków, podpór, izolacji termicznej czy skomplikowanych kształtów ścian, koncentrując się na automatyzacji procesów wytwarzania tego typu elementów. Ponadto firma posiada know-how w zakresie technologii recyklingu, umożliwiającej ponowne wykorzystanie surowców w procesie budowy. Oferowane przez REbuild rozwiązania skracają czas i koszty budowy o połowę.

Wizualizacja drukarki 3D, źródło: https://www.rebuild3dcp.com/

Firma ASTOR chętnie wspiera rozwój zarówno projektów OEM, jak i R&D. W tym przypadku głównym celem była integracja 16 serwomotorów z niestandardowym systemem nadrzędnym i urządzeniami bezpieczeństwa. REbuild poszukiwał elastycznego rozwiązania, wykorzystującego otwarty standard programowania CODESYS, obsługującego szeroką gamę protokołów komunikacyjnych, charakteryzującego się łatwym w użyciu interfejsem, a przede wszystkim sprawdzonego i przetestowanego w maszynach CNC.

Sercem systemu jest najnowszy modułowy sterownik PLC Astraada One Modular Pi-Prime oraz moduł bezpieczeństwa Astraada One Modular SAFETY SC-1000 dla bezpieczeństwa maszyn. Zastosowanie sterownika PLC z protokołem komunikacyjnym EtherCAT pomaga osiągnąć szybki czas reakcji i precyzyjną kontrolę pozycjonowania.

Sterownik PLC Astraada One Modular Pi-Prime. Źródło: ASTOR

Możliwość zaprogramowania zarówno sterowników PLC, jak i sterowników bezpieczeństwa w jednym otwartym środowisku CODESYS jest dużym ułatwieniem dla inżynierów automatyki i pomaga skrócić czas wdrożenia. Dodatkowo zastosowane rozwiązanie w postaci sterownika Astraada One Modular Pi-Prime oparte jest na platformie Raspberry Pi, która zapewnia dużą wydajność przy zachowaniu kompaktowych wymiarów, dzięki czemu sprawdza się doskonale jako element składowy rozwijanego przez REBuild nadrzędnego systemu sterowania.

Moduł bezpieczeństwa Astraada One Modular SAFETY SC-1000. Źródło: ASTOR

Dzięki owocnej współpracy i wymianie doświadczeń ekspertów ASTOR i REbuild w zakresie sterowania liniowego jesteśmy świadkami bardzo ważnej innowacji w branży inżynierii lądowej i produkcji addytywnej. Firma REbuild z pewnością nie osiądzie na laurach, dlatego czekamy z niecierpliwością na kolejne innowacyjne projekty.

Autor artykułu:

Adam Gniadzik

Specjalista ds. automatyki przemysłowej.

ASTOR Wschód (Warszawa)

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *