Strona główna ASTOR

Serwonapędy Astraada SRV-64 – szybsze od serii Astraada SRV-63, mniejsze o 45%, z funkcją STO.

Kontakt w sprawie artykułu: Rafał Pilch - 2022-01-21

Podczas kursu dowiesz się m.in.:

  • jakie są nowości w serii serwonapędów Astraada SRV-64,
  • czym wyróżniają się serwonapędy Astraada SRV-64,
  • w jakim zakresie serie Astraada SRV-63 i SRV-64 są kompatybilne ze sobą.

Dostępna do tej pory seria serwonapędów Astraada SRV-63 niedawno doczekała się nowszej wersji. Zastanawiasz się, jakie korzyści i ułatwienia przyniesie Ci zastosowanie serwonapędów Astraada SRV-64? Przeczytaj ten artykuł.

Łatwiejsza realizacja szaf sterowniczych dzięki zmniejszeniu wymiarów serwonapędów

Zarówno serwowzmacniacze, jak i silniki, w nowych serwonapędach mają zdecydowanie mniejsze gabaryty niż ich odpowiedniki z serii Astraada SRV-63. Serwowzmacniacze o mocy do 0,7 kW są teraz mniejsze o 20%, a te o mocy od 0,7 kW do 2 kW – nawet o 45%.

Porównanie wymiarów starej i nowej serii serwonapędów Astraada SRV, źródło: ASTOR

Serwonapędy ze złączem STO, spełniające wymagania certyfikatu SIL2

Nowa seria serwonapędów Astraada SRV-64 spełnia wyższe standardy bezpieczeństwa. Front obudowy serwowzmacniacza został wyposażony w dodatkowe złącze CN11, które funkcjonuje jako wejście STO. Złącze to spełnia normy bezpieczeństwa na poziomie SIL2, który jest jednym z najczęściej  wymaganych poziomów bezpieczeństwa w przemyśle.

Złącze CN11 na froncie serwowzmacniacza Astraada SRV-64, źródło: ASTOR

Wyższa dokładność i krótszy czas reakcji serwowzmacniaczy

Astraada SRV-64, oprócz nowych funkcjonalności, przynosi też usprawnienia w działaniu serwonapędu. Nowe silniki zostały wyposażone w enkoder ze zwiększoną rozdzielczością. W serii SRV-63 zarówno enkoder inkrementalny, jak i absolutny, były 16-bitowe. Nowa seria wprowadza w silnikach enkoder 23-bitowy.

Dzięki temu rozwiązaniu silniki mogą kręcić się z dokładnością do 0,15 sekundy kątowej. Z kolei zwiększona rozdzielczość oznacza, że możesz zdecydowanie precyzyjniej wyznaczać pozycję. Tego typu enkodery, dzięki swojej precyzji, stosowane są np. w zaawansowanych maszynach CNC.

Serwosilniki Astraada SRV-64, źródło: ASTOR

Seria Astraada SRV-64 wprowadza nowy układ logiczny. Dzięki niemu serwowzmacniacz reaguje na polecenia sterujące z częstotliwością odpowiedzi 3 kHz – w przeciwieństwie do serii Astraada SRV-63, która osiągała częstotliwości odpowiedzi rzędu 2 kHz.

Większa częstotliwość oznacza krótszy czas reakcji, co w połączeniu z nowym enkoderem da Ci możliwość wykonywania szybkich i zwrotnych ruchów wałem silnika.

Nowa jakość przewodów silnika i enkodera

W nowej serii serwonapędów Astraada SRV-64 wprowadzono także nowe, lepsze jakościowo przewody zasilania silnika i enkodera. Nowe przewody są elastyczne i ekranowane, co zmniejsza zakłócenia zasilania i odczytu enkodera bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów.

Elastyczność przewodów ułatwi Ci ich poprowadzenie wewnątrz maszyny/szafy sterowniczej – bez obaw o ich przerwanie.

Nowe wykonanie przewodów zasilających w serwonapędach Astraada SRV-64, źródło: ASTOR

Algorytm tłumienia drgań w serwonapędach Astraada

Napędzanie maszyny wiąże się z generowaniem drgań elementów mechanicznych. Siła i charakter tych drgań zależy od wielu elementów, a nawet m.in. od konstrukcji czy projektu maszyny. Mają one bardzo duży wpływ na działanie serwonapędu, ze względu na precyzyjny charakter jego pracy. Najczęściej takie drgania spotykane są w maszynach CNC podczas obróbki materiałów.

Najnowsze serwonapędy Astraada SRV-64 zawierają specjalny filtr redukujący drgania i wibracje mechaniczne. Filtr ten jest autoadaptacyjny, czyli dostosowuje się na bieżąco do aktualnego stanu elementów ruchomych maszyny, zapewniając precyzję działania.

Jak to działa? Drgania na wale serwonapędu możesz zaobserwować, analizując pobór prądu przez silnik. Serwowzmacniacz analizuje w pętli zamkniętej sygnały zasilające silnik i dobiera na podstawie algorytmu logicznego odpowiednie korekty tak, aby wyrównać pracę silnika. Dzięki filtracji, możesz korzystać z serwonapędów Astraada SRV-64 bez obaw o ewentualne zakłócenia wibracyjne.

Różnice i podobieństwa pomiędzy serwonapędami Astraada SRV-63 a SRV-64

Oprócz wspomnianych wcześniej usprawnień i modyfikacji, nowa seria SRV-64 ma także kilka cech wspólnych ze starszą serią.

Przede wszystkim programowanie nie uległo większej zmianie względem starej serii. Parametry znajdują się w tych samych pozycjach. Również panel LCD z przyciskami pozostał ten sam, więc jeżeli umiesz programować napędy Astraada SRV-63, bez problemu zaprogramujesz także najnowszą serię.

Niezmienione zostały także protokoły komunikacyjne, a co za tym idzie – porty. Serwonapędy Astraada SRV-64 również skomunikujesz z innymi urządzeniami za pomocą protokołów EtherCAT lub Modbus RTU. Piny na porcie Modbus pozostały na tych samych pozycjach, więc wystarczy przepiąć przewód ze starego wzmacniacza w nowy, bez konieczności jego przerabiania.

Serwowzmacniacz Astraada SRV-64, źródło: ASTOR

Co zatem uległo zmianie? Przede wszystkim złącza zasilania serwonapędu, silnika i enkodera. W związku z minimalizacją rozmiarów wzmacniacza, złącza musiały zostać zmienione na bardziej kompaktowe. Dlatego przewodów ze starej serii nie będziesz w stanie używać w nowych serwowzmacniaczach. Złącza są teraz dodatkowo zabezpieczone śrubami, czego w starej serii brakowało. Dzięki temu masz pewność, że przewód nie zostanie przypadkowo odłączony.

Ważne: Zmianie uległ terminal I/O, a więc złącze CN1. Wtyczka pozostała ta sama, lecz oznaczenie pinów w niektórych miejscach zostało zmienione. Przed przepięciem wtyczki CN1 zalecamy, abyś zapoznał(a) się z dokumentacją techniczną i zweryfikował(a) czy wejścia/wyjścia, których używasz, nie znajdują się na innych pinach.

Nowa seria rezygnuje także z silników z enkoderem inkrementalnym. Ma to na celu uproszczenie oferty i ułatwienie doboru serwonapędu. Enkoder absolutny spełnia wszystkie funkcjonalności enkodera inkrementalnego, dodatkowo rozszerzając możliwości o bazowanie, czy pozycjonowanie względem pozycji zerowej.

Ważne: Zalecamy, aby enkoder był zasilany bateryjnie, gdyż daje Ci to możliwość zapamiętania pozycji enkodera po restarcie zasilania. W ofercie jednak znajdują się również kable bez baterii – nie trzeba ich wymieniać.

W jakim zakresie nowa seria serwonapędów Astraada jest kompatybilna ze starą?

Pomimo wielu zmian użytkowych, nowe serwonapędy pozostają w pełni kompatybilne ze starymi – zarówno silniki, jak i wzmacniacze. Jedynym warunkiem jest zastosowanie nowych przewodów.

Pomimo zastosowania w serwowzmacniaczu nowych bardziej kompaktowych złączy, po stronie silnika złącza nie zostały zmienione. Jeżeli więc będziesz potrzebować wymienić sam silnik na nową serię, stare przewody wpasują się idealnie. I na odwrót, nowe przewody będą pasować do starego silnika.

Inaczej ma się sprawa w przypadku wymiany samego wzmacniacza. W takiej sytuacji niezbędne będzie dobranie nowych przewodów.

Serwonapędy Astraada SRV-63 i SRV-64, źródło: ASTOR

Kabel komunikacyjny pozostaje ten sam, program również może pozostać ten sam. Jedyną modyfikacją będzie złącze CN1 – jeżeli z niego korzystasz, upewnij się, czy wykorzystywane przez Ciebie piny znajdują się w tych samych miejscach.

Astraada CFG i Astraada DRIVE Studio – oprogramowanie dla serwonapędów Astraada

Seria Astraada SRV-63 posiadała bezpłatne oprogramowanie Astraada SRV CFG, umożliwiające wgranie parametrów bezpośrednio z komputera. Rozwiązanie to było wygodne i intuicyjne, ponieważ przedstawiało wszystkie parametry w formie prostej do odczytu tabeli.

Wraz z nową serią serwonapędów Astraada wprowadzone zostało nowe, również bezpłatne, oprogramowanie – Astraada DRIVE Studio. Chociaż struktura obydwu programów jest taka sama, Astraada DRIVE Studio wprowadza odświeżoną szatę graficzną, specjalny konfigurator, pomagający dobrać i zweryfikować wersję serwonapędu oraz możliwość programowania kilku serwonapędów jednocześnie.

Główny ekran konfiguracji parametrów w Astraada DRIVE Studio, źródło: ASTOR

Do skomunikowania serwonapędu z oprogramowaniem wystarczy przewód USB. Dodatkowo, z wykorzystaniem Astraada DRIVE Studio możesz również programować falowniki Astraada DRV. Dzięki temu sterowanie napędami Astraada obsłużysz jednym, prostym w użytku, oprogramowaniem przemysłowym.

Podsumowanie

Podstawową zaletą nowej serii serwonapędów Astraada są ich mniejsze rozmiary, dzięki którym oszczędzisz miejsce w szafie. Algorytm tłumienia drgań zadba o poprawną pracę i dłuższą żywotność Twoich silników i przekładni, przez co czas między przeglądami i serwisami znacząco się wydłuży.

Wysoka częstotliwość reakcji i 23-bitowy enkoder umożliwią Ci tworzenie aplikacji, wymagających wysokiej precyzji działania. Środowisko Astraada DRIVE Studio sprowadza programowanie do prostej tabeli z parametrami.

Dla niektórych użytkowników barierą w planowaniu instalacji zasilania większych maszyn w oparciu o serwonapędy SRV-64 jest brak popularnego w napędach standardu Profinet (został zastąpiony EtherCAT’em) i zasilania trójfazowego. Wszystkie serwonapędy Astraada SRV-64 zasilane są napięciem jednofazowym 230V.

Potrzebujesz wyjaśnienia różnic bardziej szczegółowo? Napisz do autora artykułu.

Autor: Rafał Pilch

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *