Rewolucja w kalendarzu – 14 grudnia Dniem Inżyniera 4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest Inżynier 4.0
  • Skąd się wziął Dzień Inżyniera 4.0
  • Co jest szczególnego w tym dniu

Wyobraź sobie, że w swoim inżynierskim zawodowym kalendarzu zadań i obowiązków masz jeden dodatkowy dzień. A do tego, w bonusie dostajesz prezent, żeby ten dzień spędzić na egzotycznej wyspie, z szumem oceanu, palmą nad głową i czymś orzeźwiającym w dłoni.

Warunek jest jeden: cały dzień poświęcisz na to, żeby zadać sobie pytania: czego nowego nauczyłam/ nauczyłem się w tym roku, jaka nowa umiejętność napawa mnie dumą i jaki mam plan rozwoju na rok kolejny, żeby nadążyć za wyzwaniami. Szczególnie, że wszystkie trendy i prognozy wskazują na to, że nadchodzący rok również upłynie pod hasłem Przemysłu 4.0.
A jak Przemysł 4.0, to i wyzwania, i związane z nimi zmiany.

ASTOR ogłasza 14 grudnia dniem planowania rozwoju i wzmacniania swoich talentów.

„Obecnie rynek potrzebuje inżynierów, którzy rozumieją nowe technologie Inżynierów 4.0. Kartka w kalendarzu z dedykowanym świętem daje możliwość, żeby zadać sobie pytanie: co już potrafię, jakich nowych kompetencji jeszcze potrzebuję? Daje także możliwość świętowania sukcesów zawodowych, w myśl zasady: czasami warto się zatrzymać i cieszyć sukcesami. Swoimi osobistymi również” – mówi Stefan Życzkowski, prezes ASTOR.

Hasła Przemysł 4.0, Industry 4.0, Czwarta Rewolucja Przemysłowa otaczają nas ze wszystkich stron, wskazując kierunek wprowadzania nowych technologii w firmach produkcyjnych. Zmiana to jej motto. Zmienia się podejście nie tylko do automatyzowania, digitalizowania, czy robotyzowania procesów, zmienia się też nastawienie do uczenia się i rozwoju kompetencji. Obok rewolucji technologicznej więc, dzieje się jeszcze jedna: rewolucja w budowaniu kompetencji inżyniera.

„Od zawsze, kiedy pamiętam, jedną z najważniejszych wartości w ASTOR była inwestycja w wiedzę i dzielenie się nią. To stwierdzenie nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście zmian na rynku pracy. Ze względu na to, że proste i powtarzalne czynności w Przemyśle 4.0 będą automatyzowane, bardzo ważne jest zdobywanie nowych umiejętności. Takie podejście spowoduje, że pracownik zanotuje rozwój, a jednocześnie będzie rosła zyskowność firmy” – zachęca Stefan Życzkowski.

Kim jest Inżynier 4.0? To przede wszystkim łącznik, który rozumie świat nowoczesnych technologii i potrafi z jednej strony wdrożyć je i sprawić, żeby wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku, a z drugiej strony wie, jak te technologie wpłyną na rozwój biznesu.

ASTOR powstał 14 grudnia i w ASTOR powstała definicja Inżyniera 4.0. Jej fundamentem jest wiedza techniczna. Dodatkowo ważne są kompetencje miękkie: Inżynier 4.0 to otwarta i aktywna osoba, która lubi różnorodność, zarówno w zakresie kontaktów z ludźmi, jak i wykonywanych zadań. Ma zdolność jasnego komunikowania innym bardzo technicznych/szczegółowych informacji, czym wzbudza u słuchaczy pozytywne odczucia odnośnie idei, którymi się dzieli. Przywiązuje dużą wagę do szczegółów i dąży do perfekcji. Zapewnia wysoką jakość wykonywanej pracy i przestrzeganie norm. Stosuje się do zasad i procedur.

Niezależnie więc, czy będziesz na ciepłej wyspie, czy po prostu przy swoim biurku – 14 grudnia, w Dzień Inżyniera 4.0, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, co chciałabyś/chciałbyś zrobić dla siebie i swojego rozwoju w nadchodzącym roku?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Renata Poreda
Renata PoredaFilolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR.

Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Posiada 15 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów.

Obecnie p.o redaktora naczelnego pisma Biznes i Produkcja. Członek Stowarzyszenia Kraków PR, wcześniej Polskiego Związku Public Realations. Prywatnie interesuje się motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami.

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej