Strona główna ASTOR

Oprogramowanie przemysłowe AVEVA Edge wspiera wydajną obsługę maszyn etykietujących

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2022-02-03

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest oprogramowanie AVEVA Edge,
  • jakie korzyści przyniosło wdrożenie oprogramowania AVEVA Edge w firmie Nita.

Firma Nita, producent maszyn etykietujących, wdrożyła rozwiązanie AVEVA Edge, które daje możliwość przyjaznej obsługi maszyny niezależnie od wiedzy operatorów. Pozwala także na konfigurację elastycznych szablonów aplikacji przemysłowych dla różnego rodzaju maszyn.

Maszyna etykietująca Nita, źródło: NITA

O firmie

Nita to kanadyjska firma zajmująca się projektowaniem oraz budową maszyn etykietujących, wykorzystywanych w różnych branżach. Automatyczne etykieciarki Nita nanoszą etykiety na plastikowe, szklane, metalowe czy papierowe pojemniki różnego rodzaju i o różnych kształtach.

Nita działa od 2002 roku i obecnie jest zaliczana do najszybciej rozwijających się producentów aplikacji etykietujących w Ameryce Północnej, a jej etykieciarki są rozpoznawalne na całym świecie. Firma stawia sobie za cel, aby produkowane przez nią urządzenia były łatwe w obsłudze, niezawodne i proste w utrzymaniu.

Maszyna do naklejania etykiet na butelki z wodą, źródło: NITA

Nowy projekt: Nita 4.0 Sentient Labeling System

Projektantom najnowszej maszyny – Nita 4.0 Sentient Labeling System – zależało przede wszystkim na większej wydajności w stosunku do wcześniejszych produktów, a także na zapewnieniu jak najlepszego wsparcia dla operatorów. Działając w myśl idei Przemysłu 4.0, zespół Nita chciał, aby ich nowy produkt zawierał zintegrowane rozwiązanie SCADA oraz łączność urządzeń w chmurze IoT.

Aby zrealizować stawiane cele, potrzebne było zintegrowane narzędzie do kontroli wskaźników pracy i gromadzenia danych (system SCADA).

Projektanci stanęli również przed wyzwaniem wprowadzenia przyjaznego dla użytkownika interfejsu, który umożliwiałby obsługę maszyny bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Miał on posiadać dodatkowe funkcje, takie jak:

  • dostarczanie w czasie rzeczywistym danych dotyczących efektywności wykorzystania maszyn, czyli OEE (ang. Overall Equipment Effectiveness),
  • możliwość zdalnej konserwacji i dostęp do ujednoliconych danych w chmurze,
  • wyświetlanie rysunków projektowych 3D i odtwarzanie samouczków wideo.

Jeszcze innym, ważnym aspektem modernizacji rozwiązań Nita, było zbudowanie elastycznego szablonu aplikacji, który można łatwo skonfigurować dla różnych klientów, niezależnie od wielkości maszyny.

Oprogramowanie AVEVA Edge dla maszyn etykietujących

Biorąc pod uwagę potrzebę łatwego zintegrowania maszyny etykietującej z oprogramowaniem, które daje możliwość łatwej konfiguracji dla każdego klienta, firma Nita zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania AVEVA Edge.  

„Oprogramowanie AVEVA Edge 2020 przeznaczone jest zarówno do obsługi małych, jak i średnich wielkości aplikacji przemysłowych. Ma rozbudowany zestaw funkcji, który umożliwia producentom OEM, konstruktorom maszyn oraz integratorom na budowanie intuicyjnych i prostych w utrzymaniu aplikacji, praktycznie dla każdej branży.” – mówi Bartosz Letki, ekspert ds. AVEVA Edge w firmie ASTOR.

Łatwy w konfiguracji interfejs HMI

Ważnym elementem całego projektu był odpowiedni interfejs HMI, który miał zapewniać wizualizację pracy maszyn etykietujących, łatwą do skonfigurowania dla każdego klienta. Jego zadaniem miało być dostarczanie w czasie rzeczywistym danych, dotyczących wskaźnika OEE (z ang. Overall Equipment Effectiveness, czyli całkowita efektywność wyposażenia), takich jak:

  • czas pracy bez przestojów,
  • czas przestojów,
  • statystyki użytkowania pojemników i etykiet.

W środowisku AVEVA Edge zbudowano interfejs HMI, pozwalający na wybór odpowiednich rozwiązań dla poszczególnych produktów, korektę punktów ustawień, prezentację obliczeń w czasie rzeczywistym, a także opcję zamawiania części zamiennych i możliwość zdalnej konserwacji maszyn. Dodatkowo interfejs HMI zawiera bibliotekę wideoporadników.

Interfejs w nowych maszynach Nita pozwala na zamawianie części zamiennych, źródło: NITA

Łatwe w konfiguracji szablony aplikacji

Jako producent OEM (z ang. OEM – Original Equipment Manufacturer), Nita potrzebuje w krótkim czasie projektować i wdrażać elastyczne rozwiązania, dostosowane do maszyn różnej wielkości.

Oprogramowanie przemysłowe AVEVA Edge umożliwiło szybkie opracowywanie szablonów aplikacji HMI, które można łatwo skonfigurować dla różnych klientów i szybko wdrożyć, niezależnie od wielkości maszyny.

Dużym plusem jest tu model licencjonowania AVEVA, w którym można dobrać oddzielną licencję do każdej maszyny, zgodnie z potrzebami klienta.

Korzyści z wdrożenia oprogramowania AVEVA Edge

Wykorzystanie oprogramowania przemysłowego AVEVA Edge jako wsparcia dla nowego rozwiązania Nita Sentient 4.0, sprawiło, że operatorzy mogą zbierać i analizować dane w czasie rzeczywistym, a także łatwo i szybko zmieniać ustawienia za pomocą interfejsu na ekranie dotykowym.

Dzięki pracy w chmurze, możliwa jest również płynna komunikacja pomiędzy pracownikami. Pozwala to na zminimalizowanie przestojów i podniesienie efektywności maszyny.

Interfejs aplikacji jest intuicyjny i nie wymaga od użytkownika żadnej dodatkowej wiedzy technicznej, więc klienci firmy Nita nie muszą zatrudniać specjalistycznego personelu do obsługi nowych maszyn etykietujących.

Firma planuje wykorzystywać rozwiązania AVEVA w przyszłości, korzystając z faktu, że są one skalowalne, a więc odpowiadają na potrzeby całego zakładu produkcyjnego i jego rozwoju.

Redakcja: Marta Trojniar

Źródło: AVEVA, www.aveva.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 3.3 / 5. Ilość ocen: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *