Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Nowy wygląd, nowe możliwości – oprogramowanie AVEVA w wersji na 2023 rok

Kontakt w sprawie artykułu: Witold Czmich - 2022-11-03

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najważniejsze nowości w Platformie Systemowej AVEVA 2023,
  • jakie zmiany wprowadzono w oprogramowaniu AVEVA InTouch HMI 2023,
  • co zmienia się w licencjonowaniu produktów AVEVA.

Poprzednia premiera nowych wersji oprogramowania AVEVA miała miejsce niespełna trzy lata temu, dlatego przyszedł czas na kolejną zmianę warty. Platforma Systemowa, InTouch i inne aplikacje AVEVA doczekały się znaczącego uaktualnienia. Przedstawiamy Platformę Systemową 2023.

Nowa wersja – nowy interfejs

Najbardziej znaczącą, a jednocześnie najłatwiejszą do zauważenia nowością w wersjach 2023 oprogramowania AVEVA jest nowy interfejs użytkownika. Środowisko Archestra IDE zyskało nowoczesny wygląd, ułatwiający poruszanie się pomiędzy poszczególnymi elementami i funkcjami oprogramowania. Do dyspozycji projektantów oddano też możliwość włączenia uproszczonego wyglądu („Simplified Layout”), który może ułatwić skupienie się na najważniejszych zadaniach podczas pracy ze środowiskiem. Uzupełnieniem zmian jest nowy system pomocy, udostępniający m.in. szeroki wachlarz poradników wideo, prezentujących najważniejsze funkcje Platformy.

Nowy interfejs użytkownika InTouch HMI. Źródło: AVEVA

O ile zmiany w Archestra IDE można nazwać gruntownym unowocześnieniem, o tyle w oprogramowaniu InTouch wydarzyła się prawdziwa rewolucja. Pożegnaliśmy tak dobrze wszystkim znany interfejs środowiska projektowego Window Maker, który uzyskał teraz zupełnie nowy wygląd, spójny z tym, co widzimy w Archestra IDE i innych aplikacjach AVEVA. Nowy interfejs jest bardziej czytelny i intuicyjny. InTouch zapewnia również wsparcie dla HTML5, co umożliwia tworzenie w pełni responsywnych aplikacji udostępnianych w sieci Web.

To bardzo istotna zmiana – Window Maker wygląda obecnie nie tylko nowocześnie i elegancko, ale jest znacznie łatwiejszy w użyciu, szczególnie dla inżynierów przyzwyczajonych do pracy w Archestra IDE.

Co nowego w AVEVA Historian?

AVEVA Historian 2023 również został wyposażony w nowy interfejs użytkownika. Dotyczy to zarówno konsoli Control Management Console, przeznaczonej do zarządzania serwerem, jak i obu aplikacji klienckich. Desktopowa wersja Historian Client jest teraz spójna z innymi aplikacjami AVEVA, jej interfejs oparty jest na wstążce (ribbon). Z kolei Historian Client Web zyskał nowy wygląd, a jego interfejs dostępny jest teraz w dwóch wersjach: Classic i Modern.

Najważniejszą nowością w AVEVA Historian jest możliwość używania w aplikacji klienckiej Historian Client Web tzw. wyrażeń ad-hoc. Wszędzie tam, gdzie dotąd wymagane było wskazanie konkretnej zmiennej (np. w konfiguracji trendu, kiedy wskazywana jest zmienna mająca znaleźć się na wykresie), można obecnie – zamiast tej zmiennej – wprowadzić wyrażenie, które będzie wyliczane. Jest to koncepcja podobna do formuł znanych z arkuszy kalkulacyjnych.

Przykładowo: jeżeli chcemy na wykresie pokazać wartość będącą średnią kilku zmiennych, dotychczas należało zdefiniować jeszcze jedną zmienną – i na bieżąco ją odpowiednio wyliczać. W nowej wersji nie ma takiej konieczności – bezpośrednio w konfiguracji wykresu zamiast nazwy zmiennej możemy wprowadzić wyrażenie, które na bieżąco będzie wyliczało odpowiednią wartość. Do budowania takich wyrażeń dostępne są wszystkie podstawowe operatory arytmetyczne, a także funkcje matematyczne (takie jak logarytm, wartość bezwzględna czy zaokrąglenie) oraz podstawowe funkcje statystyczne (minimum, maksimum, średnia). Można też używać operatorów logicznych OR, AND i NOT oraz prostej funkcji warunkowej IF.

Nowa wersja Historian Client Web z obsługą wyrażeń ad-hoc. Źródło: AVEVA

Składnia wyrażeń ad-hoc jest zgodna z konwencją używaną w programie Microsoft Excel, chociaż oczywiście nie ma tu mowy o zgodności na poziomie samych funkcji. Wyrażenia wyliczane są zawsze na bieżąco (wtedy, gdy potrzebna jest wyliczona wartość), a ich wyniki nie są zapisywane. Ich edycję wspiera dostępny w Historian Client Web interaktywny edytor.

Kolejną przydatną nowością w AVEVA Historian jest możliwość zdefiniowania jednolitej kolorystyki dla używanych przez nas jednostek miar. W łatwy sposób możemy na stałe przypisać określone kolory do poszczególnych jednostek inżynierskich. Kolory będą potem używane wszędzie tam, gdzie wartości danego typu będą wyświetlane. Dzięki temu zapewnimy kolorystyczną spójność wszystkich wykresów w aplikacji – nie będzie konieczne ręczne konfigurowanie kolorów dla każdego wykresu z osobna.

Definiowanie kolorów dla jednostek. Źródło: AVEVA

Co nowego w AVEVA InTouch HMI?

Nowy interfejs Window Makera zauważymy z pewnością na pierwszy rzut oka, ale warto przyjrzeć się dokładniej, bo InTouch HMI 2023 przynosi sporo innych, ciekawych nowości. Zacznijmy od nowych widżetów, które udostępnił producent w nowej wersji. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

W InTouchu HMI dostępny jest teraz Map Web Widget, który pozwala w łatwy sposób osadzić mapę w naszej wizualizacji. Wspierane są liczne popularne źródła map, np. Google Maps czy Bing Maps. Widżet idealnie sprawdzi się w aplikacjach związanych z geolokalizacją obiektów technologicznych. Umożliwia łatwe powiększanie i pomniejszanie mapy oraz konfigurowanie jej warstw, a także odczyt wysokości i szerokości geograficznej.

Widżet mapy w InTouch HMI. Źródło: AVEVA

Drugim interesującym widżetem jest DataGrid Widget. Pozwala on wyświetlać w wizualizacji dane w postaci tabelarycznej. Co ważne, widżet nie łączy się bezpośrednio z bazą danych, lecz jest zasilany surowymi danymi bezpośrednio z Platformy Systemowej lub InToucha. Dzięki temu może być bez problemu stosowany w wizualizacji InTouch Web oraz InTouch OMI. Widżet umożliwia łatwo konfigurowalne filtrowanie i sortowanie wyświetlanych danych, a także pełne dostosowanie kolorystyki wyświetlanej tabeli.

Widżet DataGrid w InTouch OMI. Źródło: AVEVA

Trzecim ciekawym nowym widżetem jest QR Code Reader, który – jeżeli jest zastosowany w aplikacji pracującej na urządzeniu mobilnym z aplikacją InTouch OMI – umożliwia skanowanie kodów QR za pomocą kamery tego urządzenia (tabletu lub smartfona). Warto też zwrócić uwagę na widżet Web Browser, który zapewnia dostęp do dowolnej zawartości Web/HTML (np. strony internetowej) bezpośrednio z aplikacji InTouch.

Należy podkreślić, że widżety dostępne w InTouchu mogą teraz być uruchamiane również w aplikacji publikowanej w sieci Web (InTouch Web), a także osadzane wewnątrz Industrial Graphics, dzięki czemu możemy ich używać również w aplikacji InTouch OMI.

Większa wydajność i zwiększone bezpieczeństwo

W nowych wersjach oprogramowania AVEVA poprawiono również wydajność wielu funkcji. Szczególnie mocno jest to widoczne w przypadku operacji check-in dla obiektów Platformy Systemowej, które mogą trwać teraz nawet 50 razy krócej.

Spore zmiany dotknęły również obszaru bezpieczeństwa. Najważniejszą jest nowe domyślne ustawienie szyfrowania komunikacji pomiędzy aplikacjami AVEVA. W wersji 2023 domyślnym ustawieniem jest włączenie szyfrowania komunikacji, natomiast połączenie bez zabezpieczeń jest domyślnie wyłączone. Dotyczy to wszystkich rodzajów połączeń: silnika aplikacyjnego z serwerem Historian (protokół HCAL), aplikacji InTouch z silnikiem aplikacyjnym (protokół MX) oraz silnika aplikacyjnego lub wizualizacji InTouch z programami komunikacyjnymi (protokół SuiteLink). Oprogramowanie wspiera także zabezpieczenie połączeń za pomocą protokołu TLS 1.2 – jest to znacznie udoskonalona pod względem bezpieczeństwa wersja standardu SSL, TLS 1.0 i 1.1.

Widżety DataGrid, Map i Web w InTouch OMI. Źródło: AVEVA

Z innych nowości w zakresie bezpieczeństwa warto jeszcze wspomnieć o funkcji automatycznego rejestrowania zdarzeń związanych z systemem bezpieczeństwa w InTouch OMI. Rejestrowane są np. zdarzenia takie, jak nieudane próby logowania. Ułatwia to wdrożenia aplikacji przeznaczonych dla branż, które wymagają walidacji CFR-21 part 11 (np. w branży farmaceutycznej).

Interesującą nową funkcją jest także wsparcie dla zewnętrznych usług autoryzacji (Authentication Providers). W aplikacji można skonfigurować np. Azure Active Directory lub inną usługę jako zewnętrzne źródło listy użytkowników oraz sam mechanizm ich logowania. W takim przypadku w trakcie logowania do systemu pojawi się webowe okno logowania do wybranej przez nas aplikacji AVEVA.

Zmiany w licencjonowaniu

Wprowadzenie na rynek nowej wersji 2023 oprogramowania AVEVA oznacza także sporo zmian w licencjonowaniu poszczególnych produktów. Nowe zasady i rodzaje licencji umożliwiają bardziej elastyczny ich dobór dopasowany do potrzeb konkretnych aplikacji, począwszy od tych najmniejszych aż po bardzo rozbudowane.

Oprogramowanie InTouch HMI pozwala teraz stworzyć znacznie większe aplikacje, przekraczające dotychczasowy limit 60 000 zmiennych. Podniesione zostały (bez zmiany cen) progi licencji, z których największy to 100 000 zmiennych – zastąpił on dotychczasową licencję 60 000. To jednak nie wszystko – dostępna jest obecnie również licencja „Unlimited”, całkowicie pozbawiona limitu.

Drugą ważną nowością jest pojawienie się nowych licencji dla InTouch Web. Dotychczas dostępna była jednie licencja „Unlimited”, teraz dostępne są również licencje z mniejszymi progami zmiennych, które są znacznie tańsze, a tym samym umożliwiają bardziej ekonomiczne dopasowanie oprogramowania do wielkości aplikacji.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *