Strona główna ASTOR

Monitoring zużycia energii elektrycznej EnVidis

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Zajchowski - 2015-12-18

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ważna jest znajomość rozkładu energii elektrycznej w czasie
  • Czym charakteryzuje się nowoczesne przedsiębiorstwo
  • W jaki sposób można monitorować energię elektryczną
  • Czym jest system monitoringu energii elektrycznej EnVidis

Często płacisz wysokie rachunki za zużycie energii elektrycznej w swoim zakładzie produkcyjnym? Nie posiadasz szczegółowych informacji o parametrach tego zużycia?

Czasami koszt energii elektrycznej to nawet 30% kosztów produkcji detalu. Warto pozyskać dokładne informacje o tym, ile energii jest zużywane w trakcie procesu produkcyjnego i popraw efektywność energetyczną tych procesów.

System monitoringu zużycia energii elektrycznej

Każda maszyna i linia produkcyjna pobiera część mocy i używa część energii elektrycznej, której sumę widzisz na fakturze z zakładu elektrycznego. Dopóki jednak nie znasz rozkładu tych wartości w czasie, nie możesz minimalizować kosztów.

Trudność tę rozwiązać może odpowiedni system monitoringu zużycia energii. Trzy główne funkcjonalności, jakie powinny być realizowane przez taki system to:

  • pomiar zużycia energii w krytycznych punktach przedsiębiorstwa,
  • zebranie informacji w jednej, przemysłowej bazie danych,
  • przedstawienie zebranych informacji w sposób przystępny, który ułatwi analizę oraz podejmowanie decyzji.

Zużycie energii elektrycznej – jak osiągnąć oszczędności?

Rozsądne zużycie energii elektrycznej i innych mediów pozwala zakładowi produkcyjnemu stać się dzięki temu w coraz większym stopniu proekologicznym i nowoczesnym. Droga ta jest w pełni zgodna z założeniami normy ISO50001 – Systemy Zarządzania Energią.

Wdrażanie systemów zgodnych z tą normą pozwoli znacząco podnieść efektywność wykorzystania mediów energetycznych w zakładzie produkcyjnym. Tym samym – monitorowanie zużycia energii elektrycznej (jako jeden z elementów działań podejmowanych w ramach wdrażania normy ISO50001) przekłada się wygenerowanie oszczędności.

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej

Aby możliwe było zrealizowanie funkcjonalności, o których była mowa wcześniej, konieczne jest wykorzystanie narzędzi, które pozwolą na zebranie szczegółowych informacji w zakresie zużycia energii elektrycznej. Pierwszym elementem takiego systemu zawsze będzie analizator zużycia energii elektrycznej (lub w prostszych instalacjach  – licznik zużycia energii elektrycznej).

Wykorzystanie tych urządzeń pozwala na zebranie szczegółowych informacji o parametrach zużycia na maszynie, linii produkcyjnej, czy wręcz całym budynku. Posiadając te informacje, można podjąć działania, dzięki którym zostaną obniżone koszty zużycia energii elektrycznej.

Jednym z prostszych przykładów jest wykorzystanie monitorowania zużycia energii na przyłączu głównym budynku w celu zoptymalizowania limitu mocy umownej i weryfikacji wykorzystanej taryfy energetycznej.

Monitorowanie zużycia w czasie rzeczywistym pozwala na dokładne przeanalizowanie zmienności tego zużycia w czasie (na przykład w ciągu pełnej doby). Finalnie można te informacje wykorzystać do dokładnego dopasowania mocy umownej i taryfy tak, aby rachunek za energię był jak najmniejszy.


Stwórz własny System Zarządzania Energią.
W ten sposób dowiesz się, ile energii zużywa Twój wydział produkcji. Oszczędzisz nawet do -20% kosztów energii. Zobacz nasze referencje.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź do “Monitoring zużycia energii elektrycznej EnVidis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *