Strona główna ASTOR

Jak skonfigurować router przemysłowy 4G LTE i sterownik PLC pod wysyłanie alarmowych SMSów – na przykładzie routera Teltonika RUT955

Kontakt w sprawie artykułu: Łukasz Żabski - 2020-11-16

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować się do konfiguracji routera i sterownika,
  • gdzie pobrać aktualny firmware do routera,
  • jak skonfigurować router przemysłowy 4G/LTE do wysyłania SMS na przykładzie routera Teltonika RUT955,
  • jak skonfigurować sterownik PLC pod wysyłanie SMS na przykładzie sterownika Horner XL4e,
  • jak skomunikować router ze sterownikiem PLC,
  • jak zacząć wysyłać alarmowe wiadomości SMS.

Naucz się, jak wysyłać alarmowe SMSy i dowiedz się pierwszy/a o awariach w swojej sieci. Przejdź instrukcję krok po kroku i przetestuj działanie na swoim numerze telefonu.

Przed przystąpieniem do konfiguracji pamiętaj:

1.Przedstawiona poniżej instrukcja jest jedynie przykładem konfiguracji. Wszystkie parametry (adresy IP, maski podsieci, APN, itd.) należy przystosować do własnej konfiguracji sprzętowej.

2. W programie sterownika wykorzystane będzie hasło dostępu do routera. Ogranicz dostęp do tej części programu tylko powołanym użytkownikom oraz wykorzystaj zabezpieczenie za pomocą silnego hasła.

Gdzie pobrać aktualny firmware:

Zaleca się aktualizację firmware do najnowszej dostępnej wersji dla danego urządzenia (dostępne na: https://wiki.teltonika.lt/view/Network_products lub przez WebUI routera w zakładce system -> Firmware)

Jak przygotować się do konfiguracji routera 4G / LTE:

Konfiguracja routera RUT955

Zaloguj się do WebUI. Przejdź do zakładki Services -> RS232/RS485. Włącz funkcję w trybie „Console”. Parametry komunikacji muszą być jednakowe dla wszystkich połączonych urządzeń.

Konfiguracja sterownika PLC

Otwórz port szeregowy z odpowiednimi parametrami.

Upewnij się, że bity „trigger” do połączenia się z routerem i wysłania wiadomości to cewki wykrywające zbocze narastające.

Przygotuj zmienną przechowującą numer telefonu odbiorcy. Potrzebne będzie 9 bajtów – po 1 bajt na cyfrę.

W trybie programowania panelu operatorskiego stwórz obiekt „ASCII Data”. Podepnij powyższą zmienną do obiektu, określ długość tekstu na 9 liczb oraz umożliw edycję.

Komunikacja z routerem i wysyłanie wiadomości

Połączenie z routerem można podzielić na 3 kroki: wpisanie loginu, odczekanie na reakcję routera oraz wpisanie hasła.

1.Do logowania użyj loginu „root”. Zatwierdzenie wpisanego tekstu kończy znak Carriage Return, czyli „$R”. Długość wpisanego tekstu zawsze będzie taka sama, więc wyślij 7 bajtów na port szeregowy. ’root$R’

2. Odczekaj sekundę. Za pomocą timer’ów prześlij stan wysoki tylko przez jeden kwant czasu (działanie podobne do zbocza narastającego Triggera).

3. Prześlij hasło na port szeregowy. Długość hasła może się zmienić, dlatego ilość wysłanych bajtów uzależniona jest od długości tekstu. ’TwojeHasło$R’

Wysyłanie alarmu również można podzielić na 3 kroki: wpisanie komendy odpowiedzialnej za wysłanie SMSa, wpisanie numeru telefonu oraz wpisanie treści wiadomości. W tym przypadku router musi otrzymać komendę jako całość, aby dobrze ja zinterpretować. Znak „$R” znajdzie się na końcu ciągu znaków – po zakończeniu treści wiadomości.

1.Wpisz komendę oraz otwórz cudzysłów (postać całej komendy wygląda następująco:
gsmctl –S –s „<NUMER> <WIADOMOŚĆ>”). Długość wpisanego tekstu zawsze będzie taka sama, więc wyślij 16 bajtów na port szeregowy.  ’gsmctl -S -s „’

2. Wyślij rejestr zawierający numer odbiorcy SMSa. Długość wpisanego tekstu zawsze będzie taka sama, więc wyślij 9 bajtów na port szeregowy.

3. Wyślij tekst wiadomości. Długość wiadomości może się zmienić, dlatego ilość wysłanych bajtów uzależniona jest od długości tekstu. ’test alarmu”$R’

Przetestuj wysłanie wiadomości na swoim numerze telefonu. W przypadku problemów przetestuj wysyłanie i odbieranie komend dla obu urządzeń za pomocą monitora portu szeregowego.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedziałeś/aś się, jak skonfigurować i połączyć router przemysłowy 4G/LTE ze sterownikiem PLC, aby wysyłać SMS-y alarmowe. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do autora poradnika.

Z kolejnego artykułu nauczysz się konfigurować zdalny dostęp z możliwością programowania sterownika opartego na środowisku CODESYS.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *