Strona główna ASTOR

Komputery przemysłowe BOX i ich zastosowanie na produkcji

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Pijanowski - 2021-06-09

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie cechy mają komputery przemysłowe BOX,
  • w jakich zastosowaniach można wykorzystać IPC BOX.

Komputery przemysłowe są wykorzystywane na produkcji najczęściej w formie komputerów panelowych oraz komputerów IPC BOX. Stosowane są również w formie jednopłytkowej jako komponenty maszyn. W przypadku wykorzystania komputerów przemysłowych do wizualizacji danych produkcyjnych najwygodniejszą formą są komputery panelowe, które łączą w sobie komputer BOX i monitor przemysłowy.

Komputery przemysłowe BOX – czym się wyróżniają?

1. Kompaktowa budowa

Dużą zaletą komputerów przemysłowych BOX jest ich kompaktowość. Komputery te są zwarte w jednej, wytrzymałej obudowie, najczęściej wykonanej z aluminium. Odporność na warunki zewnętrzne zapewnia stopień IP (ochrona przez wodą i pyłem), najczęściej nie niższy niż IP65. Umożliwia to zastosowanie komputera w wymagających warunkach przemysłowych.

Zwarta budowa komputera pozwala na montaż w dowolnym miejscu: najczęściej w szafach sterowniczych lub w niedalekiej odległości od stanowiska operatora, gdy potrzebne jest wizualizowanie danych produkcyjnych. W takim przypadku do komputera wystarczy podłączyć zewnętrzny monitor – najczęściej również w wykonaniu przemysłowym.

2. Chłodzenie pasywne

Kolejnym elementem, który ma duży wpływ na warunki, w jakich można zastosować komputer BOX jest zastosowane chłodzenie pasywne. Dzięki takiej konstrukcji, komputer pozbawiony jest wentylatorów, które są awaryjne i skracają czas pracy komputera. Specjalne uchwyty zastosowane w większości komputerów przemysłowych typu BOX umożliwiają zamontowanie ich na dowolnej powierzchni za pomocą śrub.

Przemysłowe wykonanie obudowy komputera IPC BOX Astraada PC AS56E811, źródło: ASTOR
Przemysłowe wykonanie obudowy komputera IPC BOX Astraada PC AS56E811, źródło: ASTOR

3. Rozbudowane możliwości komunikacyjne

Komputery BOX zazwyczaj wyposażone są w wiele portów komunikacyjnych umożliwiających zbieranie danych z produkcji oraz podłączenie urządzeń peryferyjnych. IPC BOX nie tylko mają standardowe porty RS232/485, Ethernet oraz USB. Często wyposażane są w interfejsy PCI, PCIe lub Mini PCIe, które umożliwiają ich rozbudowę o kolejne potrzebne porty lub funkcjonalności np. antenę WiFi.

Szczególnie ważne w komputerach typu BOX są porty do przesyłania obrazu: VGA, DVI lub HDMI. Podczas wyboru komputera warto o tym pamiętać, ponieważ często na produkcji konieczne jest wyświetlenie danych z komputera, a szczególnie przy wykorzystaniu go jako warstwy sprzętowej systemów SCADA. W takich przypadkach konieczne może okazać się podłączenie do komputera BOX zewnętrznego monitora.

Porty komunikacyjne komputera przemysłowego BOX Astraada PC AS56E811.
Porty komunikacyjne komputera przemysłowego BOX Astraada PC AS56E811.
Porty komunikacyjne komputera przemysłowego BOX Astraada PC AS56E811.

Komputery przemysłowe BOX – zastosowania

Komputery przemysłowe BOX mogą sprawdzić się zarówno jako warstwa sprzętowa do wizualizacji, raportowania, historyzacji danych przemysłowych w postaci systemów HMI/SCADA, jak również jako części maszyn do sterowania nimi.

Komputery przemysłowe mogą być również stosowane do obsługi różnych procesów produkcyjnych: do działania nadrzędnego nad sterownikami PLC lub równolegle z nimi. W przypadku zastosowania komputerów przemysłowych BOX do systemów SCADA, sam komputer można umieścić w dowolnym miejscu, a dane odczytywać i zarządzać nimi z poziomu zewnętrznego monitora przemysłowego podłączonego do niego.

Komputery przemysłowe BOX sprawdzą się również w specjalistycznych zastosowaniach np. w sektorze transportowym oraz morskim. Każde zastosowanie komputera przemysłowego zależy od wymagań, najczęściej środowiskowych oraz wydajnościowych w konkretnej aplikacji.

„Nasi klienci najczęściej stosują komputery typu BOX w połączeniu zewnętrznym monitorem lub kilkoma monitorami w aplikacjach wielkoekranowych. Komputer BOX umieszczają zazwyczaj w szafie, co pozwala zastosować go nawet w najbardziej wymagających warunkach. Dodatkowo taka architektura daje możliwość szybkiej i bezuderzeniowej wymiany monitora w razie jego uszkodzenia w zakładzie produkcyjnym. Klienci cenią szczególnie wysoką moc obliczeniową naszych komputerów, solidne wykonanie oraz pasywne chłodzenie, co przekłada się na bezawaryjność tych jednostek i pewność użytkowania. Doceniają również możliwość łatwego dostosowania parametrów komputera pod daną aplikację oraz szybki czas realizacji zamówienia.” – Mateusz Pijanowski, menedżer Astraada PC

Podsumowanie

Komputery przemysłowe typu BOX mają przewagę nad komputerami panelowymi szczególnie dzięki swojej kompaktowej budowie i dużych możliwościach montażu w dowolnym miejscu. Możliwości rozbudowy komputera o szereg dodatkowych urządzeń peryferyjnych zapewniają elastyczność wykorzystania go w różnych zastosowaniach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *