Strona główna ASTOR

Kiedy można użyć falownik o niższej mocy?

Kontakt w sprawie artykułu: Jacek Dziedzic - 2019-04-29

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zaoszczędzić na falowniku
  • Dlaczego obiekt sterowania ma decydujący wpływ na wybór falownika

To samo pytanie można by spokojnie ująć także jako „kiedy można zaoszczędzić na falowniku” lub „jak nie przepłacić za nieużywaną moc przemiennika częstotliwości”. I rzeczywiście, w niektórych przypadkach można to zrobić. I to bez szkody dla jakości systemu sterowania silnikiem.

Zidentyfikuj obiekt sterowania

Przede wszystkim należy zidentyfikować obiekt, którym steruje silnik. Jeśli tym obiektem jest wentylator lub pompa – mamy dobrą wiadomość: spokojnie można użyć falownika Astraada DRV-26, który jest o rząd wielkości niższy. Czyli zamiast przemiennika o mocy 5.5 kW, użyjemy mocy 4 kW lub zamiast 132 kW użyjemy 110 kW.

Dlaczego tylko dla pomp i wentylatorów?

W przypadku pomp i wentylatorów podczas normalnej pracy nie występują przeciążenia tak jak w innych układach. W efekcie, przy zmiennym momencie obciążenia (czyli np. przy wentylatorach i pompach) można używać rząd wielkości niższego przemiennika. Minimalna moc wyjściowa, by można z takiej opcji skorzystać to 5.5 kW, gdzie wtedy stosujemy 4 kW falownik Astraada DRV-26.

W innych przypadkach nie polecamy wykorzystywania falowników o rząd mniejszych, bo może to skończyć się awarią, a nawet przepaleniem urządzeń.

Dobierz falownik do wentylatora lub pompy:

Rekomendujemy wykorzystanie serii DRV-26 ze względu na możliwość przełączenia trybu pracy ze stałego momentu obciążenia do zmiennego momentu obciążenia. W innych seriach nie jest to możliwe.

[[sklep 146]]

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.2 / 5. Ilość ocen: 5

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *