Kiedy można użyć falownik o niższej mocy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zaoszczędzić na falowniku
  • Dlaczego obiekt sterowania ma decydujący wpływ na wybór falownika

To samo pytanie można by spokojnie ująć także jako „kiedy można zaoszczędzić na falowniku” lub „jak nie przepłacić za nieużywaną moc przemiennika częstotliwości”. I rzeczywiście, w niektórych przypadkach można to zrobić. I to bez szkody dla jakości systemu sterowania silnikiem.

Zidentyfikuj obiekt sterowania

Przede wszystkim należy zidentyfikować obiekt, którym steruje silnik. Jeśli tym obiektem jest wentylator lub pompa – mamy dobrą wiadomość: spokojnie można użyć falownika, który jest o rząd wielkości niższy. Czyli zamiast przemiennika o mocy 5.5 kW, użyjemy mocy 4 kW lub zamiast 132 kW użyjemy 110 kW.

Dlaczego tylko dla pomp i wentylatorów?

Główny powód wynika z charakterystyki pracy tych obiektów, która jest zmiennomomentowa. Przy rozruchu pobierają z sieci bardzo dużą moc, natomiast podczas normalnej pracy nie mają takiego zapotrzebowania.

W innych przypadkach, poza wentylatorami i pompami, nie polecamy wykorzystywania falowników o rząd mniejszych, bo może to skończyć się awarią, a nawet przepaleniem urządzeń.

Dzięki możliwości pracy w zastosowaniach zmiennomomentowych, falownik (np. DRV-26) może pracować przy 150% przeciążenia prądu przy 60 s, co wystarcza w przypadku 99% aplikacji wentylatorowo-pompowych.

Dobierz falownik do wentylatora lub pompy:

[[sklep 146]]

Opublikuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej