Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

K-Virtual: wydajne rozwiązanie CAD/CAM dla technologów zrobotyzowanego spawania

Kontakt w sprawie artykułu: Kamil Majcher - 2023-01-09

Z tego wywiadu dowiesz się:

  • czym jest oprogramowanie K-Virtual,
  • jakie funkcjonalności udostępnia użytkownikom,
  • jakie są korzyści z zastosowania K-Virtual.

K-Virtual to innowacyjne oprogramowanie, dzięki któremu technolodzy spawania mogą szybciej i łatwiej projektować proces spawania robotem na własnym komputerze PC. O ciekawych funkcjonalnościach K-Virtual oraz o współpracy ASTOR i CENIT w zakresie rozwoju tego rozwiązania, opowiada Kamil Majcher – lider ds. rozwoju rozwiązań zrobotyzowanych w ASTOR Robotics Center, Europejski Inżynier Spawalnik.

Joanna Kowalkowska, specjalista ds. marketingu robotyki, ASTOR: Jakich rozwiązań do projektowania szukają technologowie procesu spawania?

Kamil Majcher, lider ds. rozwiązań zrobotyzowanych, ASTOR: Technologowie z różnych zakładów produkcyjnych, z którymi współpracujemy, pytali nas często o oprogramowanie, które będzie przystępne i łatwe w użytkowaniu, a równocześnie skróci czas programowania robota i przygotowania stanowiska do produkcji i przezbrojenia, pozwoli na symulację i korekty w środowisku wirtualnym i tym samym optymalizację procesu.

Wirtualne stanowisko spawalnicze – tzw. cyfrowy bliźniak celi do zrobotyzowanego spawania w oprogramowaniu K-Virtual, źródło: ASTOR

Klienci realizujący krótkoseryjne spawanie usługowe, w której zmiana detali odbywa się względnie często, pytali o potencjalne rozwiązanie programistyczne, które pozwoli bardzo szybko przezbroić produkcję na inny detal.

JK: Jesteś liderem ds. rozwoju rozwiązań zrobotyzowanych w firmie ASTOR, która jest dystrybutorem robotów przemysłowych i stanowisk zrobotyzowanych Kawasaki Robotics na polskim rynku.  Jaka jest geneza rozpoczęcia współpracy z międzynarodową firmą CENIT, która specjalizuje się w oprogramowaniu do projektowania procesów zrobotyzowanych?

Kamil Majcher, lider ds. rozwiązań zrobotyzowanych, ASTOR: Moją rolą jest poszukiwanie ciekawych rozwiązań inżynierskich, rozwój oferty i usług związanych z robotyką oraz showroomu inteligentnej robotyzacji. Pierwszy kontakt jako pracownika ASTOR z firmą CENIT pojawił się w związku z naszymi przygotowaniami do Międzynarodowych Targów Spawalniczych Expo Welding w 2016 roku.

Wówczas postawiliśmy sobie za cel, aby zaprezentować na nich coś innowacyjnego, co wpisze się w trend Przemysłu 4.0, fabryk przyszłości i rozwoju oprogramowania dla zrobotyzowanego spawania. Poznaliśmy firmę CENIT i zainteresowaliśmy się ich autorskim rozwiązaniem oraz jego dużym potencjałem w zrobotyzowanym spawaniu.

JK: Jak z punktu widzenia technologów wyglądał wówczas proces programowania robotów spawalniczych?

Do tej pory technologowie spawania korzystali głównie z oprogramowania narzędziowego albo teach pendanta robota. Te metody oczywiście są skuteczne, ale względnie czasochłonne.

Tymczasem efektywne narzędzia inżynierskie są kluczowe dla łatwego programowania i obsługi stanowiska. W ASTOR Robotics Center i Kawasaki Robotics CEE Hub aktywnie poszukujemy takich rozwiązań, testujemy je, rozwijamy i proponujemy  klientom. Takim rozwiązaniem jest K-Virtual firmy CENIT, oprogramowanie CAD/CAM do projektowania i programowania procesów zrobotyzowanych.

Projektowanie ścieżek do procesu zrobotyzowanego spawania, źródło: ASTOR

Dodatkowo, na rynku od dawna jest coraz mniej spawaczy, a coraz więcej wykwalifikowanych technologów spawania, którzy potrzebują nowoczesnych narzędzi wspierających ich pracę. Chcieliśmy zatem wziąć aktywny udział w rozwoju oprogramowania.

JK: Dlaczego akurat K-Virtual? Jakie były oczekiwania i jak przebiegał proces wyboru narzędzia i dostawcy?

KM: Założyliśmy, że narzędzie, którego poszukujemy, powinno wspierać wykrywanie ścieżek spawania dzięki importowi modeli 3D detali, dawać możliwość stworzenia wirtualnego stanowiska zrobotyzowanego (tzw. cyfrowego bliźniaka) oraz pozwalać na realizację dokładniejszych symulacji i pomiarów.

Sam wybór narzędzia był długim procesem – zajęło nam to około trzech lat. Chcieliśmy wybrać narzędzie współpracujące z Kawasaki Robotics, aby było w stu procentach kompatybilne z naszymi robotami, pozycjonerami, torami jezdnymi i całym osprzętem robotyki.

Wprawdzie w tamtym okresie mieliśmy już podobne rozwiązania od Kawasaki Robotics, jednak potrzebowaliśmy czegoś łatwiejszego w użytkowaniu, przystępniejszego.

Jednym z czynników, który pomógł nam w dokonaniu wyboru był fakt, że Kawasaki Robotics podjęło współpracę z firmą CENIT i zaczęło rozwijać oprogramowanie K-Virtual, budując bazę modeli i podstawowych funkcjonalności pod kątem zrobotyzowanego spawania.

W realnym procesie zrobotyzowanego spawania pojawiają się różnego rodzaju niedokładności. Oprogramowanie samo w sobie ich nie kompensuje, więc trzeba je korygować. Dużym plusem jest na pewno to, że możemy uczestniczyć w rozwoju tego oprogramowania i tworzyć nowe funkcjonalności. K-Virtual bazuje na relacjach między obiektami, dzięki czemu jako inżynier możesz w łatwy sposób dokonać reorganizacji poszczególnych elementów stanowiska w oprogramowaniu, nie powodując konieczności zmian w zaprogramowanych ścieżkach.

We współpracy z CENIT, dodaliśmy możliwość obsługi wirtualnego teach pendanta z poziomu oprogramowania. W ten sposób bazujemy na logice, która jest zawarta w robocie, a nasze pomiary są wyjątkowo dokładne.

7 korzyści dla technologów spawania ze stosowania K-Virtual:



1) nauczysz się tworzyć wirtualne stanowisko zrobotyzowane,

2) szybko dobierzesz robota spawalniczego i osprzęt, korzystając z gotowych bibliotek,

3) łatwo zaprojektujesz ścieżki spawalnicze, korzystając z modeli 3D detali,

4) wykonasz pomiar czasu cyklu,

5) sprawdzisz, czy w trakcie pracy robota występują kolizje i wyeliminujesz je,

6) skalibrujesz stanowisko wirtualne i rzeczywiste, przygotowując program na komputerze PC i następnie wgrywając go do kontrolera robota,

7) możesz przygotowywać nowe programy spawalnicze i wgrywać je podczas cyklu produkcyjnego, bez konieczności zatrzymania robota i ręcznego programowania nowych ustawień.

JK: Jakie funkcjonalności K-Virtual zapewniają technologom łatwość użytkowania i oszczędność czasu?

KM: Z punktu widzenia technologów, import trójwymiarowego modelu 3D spawanego przedmiotu, pozwala na szybkie stworzenie dowolnego programu do spawania tego detalu.

Cenna jest również obsługa wbudowanych funkcji do spawania, takich np. Start Point Sensing, który pozwala wykrywać rowek spawalniczy w punkcie startowym spawania czy RTPM korygujący ścieżkę podczas ruchów zakosowych. Pozwalają one skrócić czas przygotowania programu i zawrzeć te funkcje we właściwym ciągu logicznym w samym programie.

Kolejną, ważną zaletą jest możliwość dostosowywania tego oprogramowania do indywidualnych potrzeb dzięki dodawaniu nowych funkcjonalności we współpracy z ASTOR i CENIT. Wspólnie rozwijamy funkcję wykrywania położenia detali Touch Sensing i obsługę linijki laserowej.

JK: Jak rozwija się obecnie współpraca z CENIT i czy widzicie w oprogramowaniu K-Virtual potencjał na przyszłość?

KM: Klienci rozwijający się zgodnie z ideami Przemysłu 4.0 na pewno będą oczekiwali od nas, i generalnie od rynku, dostawców, coraz szybszego i bardziej intuicyjnego projektowania i realizacji procesu spawania.

Znajomość rozwiązania K-Virtual i wpływ na jego rozwój pozwala nam na elastyczne dostosowywanie się do tych potrzeb. Dzięki współpracy z CENIT, możemy kształtować rynkowe trendy efektywnego spawania zrobotyzowanego.

Klientów chętnych do spotkania się z naszymi ekspertami zapraszamy do ASTOR Robotics Center i Kawasaki Robotics CEE Hub w Krakowie, gdzie prowadzimy testy, szkolenia i pokazy spawania w showroomie Fabryk Przyszłości.

Rozmawiała Joanna Kowalkowska

Współpraca Marta Trojniar

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *