Strona główna ASTOR

Jakie są różnice między routerem, modemem, a bramką sieciową?

Kontakt w sprawie artykułu: Łukasz Żabski - 2020-10-28

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest router, modem oraz bramka sieciowa (gateway)?
  • jakie są różnice między urządzeniami zapewniającymi łączność z Internetem?

Modemy

Zacznijmy od jednego z najstarszych terminów używanego w kontekście sieci, a jest nim modem. Modem to sprzęt zbudowany tylko i wyłącznie do wykonywania jednego zadania – wysyłania danych z punktu „A” do punktu „B”.

Modemy są uważane za dość proste urządzenia, które nie są przystosowane do zabezpieczeń wymaganych przy pracy z danymi. Co więcej, większość modemów nie może nawiązać połączenia z Internetem bez pomocy oprogramowania uruchomionego na urządzeniu, do którego jest podłączony. Dobrym przykładem tego typu urządzeń są modemy Teltonika TRM.

Przykładowy modem Astraada GSM, Źródło: astor.com.pl

Routery

Routery są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami działającymi w sieci. Routery, podobnie jak modemy, służą do zapewniania połączenia z Internetem i zarządzania tym połączeniem. Można powiedzieć, że każdy router ma wbudowany modem. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Gdy używany jest router, nie ma potrzeby wykorzystywania innego urządzenia do sterowania nim. Ponadto routery mogą zapewniać połączenie internetowe z wieloma urządzeniami za pośrednictwem wielu interfejsów. Ta możliwość sprawia, że ​​routery są bardzo wszechstronne i można je dostosować do konkretnego scenariusza użycia. Kolejną sporą różnicą między modemami i routerami jest funkcjonalność oprogramowania.

Routery są zwykle wyposażone w zaawansowane usługi bezpieczeństwa danych, takie jak zapory sieciowe i usługi tunelowania danych. Podsumowując, routery najlepiej definiuje się jako urządzenia sieciowe, które zapewniają bezpieczne połączenie internetowe wielu urządzeniom jednocześnie.

Przykładowy router przemysłowy, Źródło: astor.com.pl

Bramki sieciowe (gateway’e)

Na koniec przyjrzyjmy się bramkom sieciowym. Gateway jest często mylony z routerem z powodu wielu podobieństw. Zarówno routery, jak i bramy działają autonomicznie, oba są także zwykle wyposażone w rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak firewall i usługi tunelowania danych.

Czym się więc różnią? Główną różnicą między routerami i gateway’ami jest liczba obsługiwanych interfejsów. Podczas gdy routery są zaprojektowane do zarządzania wieloma interfejsami, bramki sieciowe zwykle są zaprojektowane tak, aby miały tylko jeden interfejs. Można zatem powiedzieć, że routery mają łączyć wiele urządzeń z Internetem, a bramy tylko jedno.

Przykładowy gateway komórkowy, Źródło: astor.com.pl

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł pozwoli ci odróżnić różne typy urządzeń i zrozumieć, co oznacza stwierdzenie: każdy router jest bramą, a każda brama jest modemem, ale nie odwrotnie.

ASTOR

Firma ASTOR od ponad 30 lat wspiera podnoszenie efektywności procesów w przemyśle, produkcji oraz infrastrukturze, dostarczając komponenty automatyki przemysłowej, robotyki, systemy IT oraz wiedzę biznesową i techniczną. Kierunek wspierania rozwoju i transformacji naszych Klientów wyznacza Przemysł 4.0. W naszym portfolio od 2020 roku znajdują się także produkty Teltoniki. Zobacz wybrane produkty na stronie www.astor.com.pl/sklep, wpisując w wyszukiwarkę ‘Teltonika’.

Redakcja:

Ada Dąbrowska

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.7 / 5. Ilość ocen: 7

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *