Strona główna ASTOR

Jak korzystać z analizy OEE i innych wskaźniki z produkcji w chmurze – na przykładzie AVEVA Insight

Kontakt w sprawie artykułu: Paweł Sadzik - 2020-09-23

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak skonfigurować dane do analizy OEE,
  • jakie są możliwości analizy wykorzystania maszyn,
  • poznasz moduły BI Gateway i Predictive Analytics.

W poprzedniej części artykułu o AVEVA Insight poznałeś/aś sposób na wysyłanie danych z sterownika PLC do chmury oraz zapoznałeś/aś się z podstawowymi funkcjonalnościami. Skoro znasz już podstawy, czas skorzystać z nieco bardziej zawansowanych opcji.

Jest to druga część artykułu o AVEVA Insight, więc jeśli nie czytałeś/aś pierwszej części, zapraszam do lektury tutaj:

Ustaw automatyczne komendy na wypadek anomalii

Wczesne wykrywanie alarmów oraz szybka reakcja jest niezwykle istotna, nie raz minuty czy nawet sekundy dzielą od poważnej awarii i tylko szybkie działania mogą zaoszczędzić pieniądze, czas oraz nerwy. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi AVEVA Insight z możliwością ustawienia alarmów, które w przypadku anomalii wyślą powiadomienia na maila lub telefon. Istnieje również możliwość ustawienia reakcji na określone stany maszyn, które są niestandardowe.

Aby ustawić alarmy, po zalogowaniu do AVEVA Insight kliknij na 9 kropek na niebieskim pasku po prawej stronie i wybierz „Administracja”. Na ekranie pojawi się 9 kafelków. Aby stworzyć konkretną reakcję na wypadek alarmu, wybierz komendę „Ostrzegaj o działaniach niestandardowych”.

Panel ustawień AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Jeśli nie korzystałeś/aś wcześniej z tej opcji, strona będzie pusta, ale w prawym górnym rogu zobaczysz „+”, który pozwoli Ci dodać nowe polecenia. Kliknij na niego i nazwij działanie niestandardowe, dodaj opis i – co najważniejsze – wpisz adres URL, który zawiera komendę spójną z opisem.

Edycja alertów w AVEVA Insight: EVEVA

Jeśli uzupełniłeś/aś wszystkie dane, kliknij  „Zapisz”, a działanie będzie już gotowe, aby przypisać je do danego alarmu.

Ustaw alarmy i powiadomienia

Jeśli chcesz ustawić alarm, wybierz dowolny wykres, który stworzyłaś/eś wcześniej i kliknij na „dodawanie alertu” w prawym górnym rogu.

Opcja „dodaj alert” w AVEVA Insight, Źródło AVEVA

Wybierz dowolny fragment wykresu, dzięki temu zostaną przypisane wartości, które zaznaczyłeś/aś i zobaczysz nowe okno „zdefiniuj alert”. Jeśli zaznaczyłeś/aś nie tę wartość, możesz ją w każdej chwili zmienić.

Konfiguracja alarmu w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Nazwij swój alert, wyznacz z jakiego zasobu mają pochodzić dane, które będą kontrolowane. To podstawowe czynności, następnie przeprowadź 5 działań:

1. „Szukaj” – wybierz, które zmienne będą kontrolowane przez alarm.

2. „Warunki” – jeśli już wybrałeś/aś zmienne, określ granice, po przekroczeniu których zostaną podjęte działania.  Może być to przekroczenie w przypadku jednej zmiennej lub dopiero gdy kilka z nich przekroczy dopuszczalny limit.

3. „Działania” – wybierz, czy chcesz dostać powiadomienie, jeśli tak – to gdzie ma ono trafić. Dodatkową opcją jest skorzystanie z wzorca działań, który ustaliłaś/eś wcześniej. Możesz dzięki temu automatycznie, po wystąpieniu alarmu, wywołać działanie bez swojej ingerencji.

4. „Konsekwencje awarii” – jest to opcja, w której możesz określić czy w wyniku awarii narażone jest bezpieczeństwo, środowisko lub produkcja. Ta funkcjonalność usprawnia proces grupowania alertów.

5. „Podsumowanie” – pełni rolę informacyjną, możesz tu sprawdzić, czy wszystkie ustalenia są takie jak planowałeś/aś.

Jeśli wszystko jest gotowe, wciśnij „KONIEC” wtedy alarm się zapisze i będziesz mógł/mogła być spokojny/a o bezpieczeństwo maszyn i produkcji.

Definiowanie alarmów w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Konfiguracja Insighta do analizy OEE

Jeśli chcesz skorzystać z narzędzi analitycznych AVEVA Insight, zacznij od wskaźnika OEE. Jest to wskaźnik określający poziom wykorzystania maszyn i urządzeń. Dostęp do konfiguracji znajdziesz w rozwijalnym menu po prawej stronie.

Manu aplikacji AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Zanim będziesz mógł/mogła sprawdzić poziom wskaźnika OEE na swoich urządzeniach, powinieneś/powinnaś je skonfigurować. W prawym górnym rogu widoczna jest ikonka 9 kropek „Insight Suite”, następnie „Administracja” i „Wydajność”. W opisanej lokalizacji znajdują się kafelki, potrzebne do konfiguracji wskaźnika OEE.

Panel konfiguracyjny do analizy danych w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Pierwsze 4 kafelki są niezbędne do konfiguracji, natomiast drugi rząd (pozostałe 4 kafelki), są opcjonalne. Na potrzeby artykułu wykorzystano dwie zmienne „ActivePower” oraz „VoltageLLAvg”.

Konfiguracja ekwipunku

Konfigurację zaczyna się od pola „Ekwipunek”, które odpowiada  za określenie, które urządzenie będzie analizowane. Po wejściu na tę podstronę za pierwszym razem, powinna ona wyglądać jak poniżej. Jeśli chcesz, aby Twoje urządzenia były analizowane, kliknij na „import” i przeciągnij tam plik z konfiguracją.

Okno konfiguracji ekwipunku w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Poprawna konfiguracja powinna wskazywać, w którym miejscu znajdują się dane, odczytywane z danej maszyny. Poniżej przykład takiego rozwiązania.

Skonfigurowane okno ekwipunku w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Po przeciągnięciu pliku zobaczysz informację  o poprawnej konfiguracji lub błąd z opisem, w czym tkwi problem. Jeśli wszystko się udało, w tabeli powinny pojawić się dwie nowe zmienne.

Potwierdzenie poprawnej konfiguracji w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Konfiguracja stanu wyposażenia

Kolejnym niezbędnym kafelkiem konfiguracyjnym jest „Stan wyposażenia”. Jest potrzebny, aby można było określić wydajność maszyn. Tak jak w przypadku poprzedniej konfiguracji, kliknij na „import” i wyślij plik z wytycznymi. Plik, którego użyto do stworzenia tego artykułu jest uniwersalny, więc możesz użyć go podczas własnej konfiguracji.

Konfiguracja stanu wyposażenia w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Jeśli po wysłaniu pliku, widzisz widok jak poniżej, oznacza to, że plik jest poprawny. Istnieje możliwość zmiany nazwy lub koloru, natomiast preferowane jest korzystanie z przedstawionego rozwiązania.

Potwierdzenie poprawnej konfiguracji stanu wyposażenia w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Konfiguracja definicji obliczeń OEE

Trzeci obowiązkowy kafelek konfiguracyjny jest niezbędny do zdefiniowania sposobu obliczeń i pożądanych wartości. Jak w poprzednich przypadkach, zaimportuj plik w formacie CSV. Na potrzeby tego poradnika powstał plik, przedstawiony poniżej.

Przykładowy plik konfiguracyjny AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Jeśli plik został sformatowany i wysłany poprawie, powinien wyglądać podobnie jak tabela zamieszczona na poniższym screenie.

Potwierdzenie poprawnej konfiguracji w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Konfiguracja przyczyn dyspozycji

Ostatni z obowiązkowych kafelków konfiguracyjnych służy do ustawienia zliczania produktów kompletnych oraz tych z błędami. Poniżej zrzut ekranu pliku, który zostały wykorzystany na potrzeby artykułu.

Przykład konfiguracji stworzony w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Zaimplementowane kryteria powinny wyglądać jak poniżej. Jeśli wszystko jest gotowe, czas na korzystanie z analizy OEE.

Wzór poprawnej konfiguracji AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Analiza OEE w AVEVA Insight

Jeśli wprowadziłeś/aś już wszystkie dane niezbędne do konfiguracji, czas zacząć z nich korzystać. Wejdź do menu i wybierz „Analiza OEE”, zobaczysz wykresy dotyczące analizy wskaźnika OEE i wszystkich jego składowych.

Analiza wskaźnika OEE i wszystkich jego składowych w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Nie są to jedyne wskaźniki, z których możesz skorzystać. Użyj również takich wskaźników jak: dostępność, całkowita liczba przestojów, średni czas naprawy, średni czas między awariami.

Pozostałe wskaźniki dostępne w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Teraz te dane będą się aktualizowały w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na ciągłe monitorowanie efektywności produkcji i występowania przestojów. Jeśli konfiguracja przebiegła poprawnie, możesz korzystać z danych, bez konieczności ponownej konfiguracji.

Analiza wykorzystania maszyn w AVEVA Insight

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić wykorzystanie maszyn, sprawdzać, co jest przyczyną przestojów,  AVEVA Insight pomoże znaleźć Ci odpowiedzi na wszystkie z powyższych zagadnień.

Widmo pracy urządzenia w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Pierwszym krokiem do optymalizacji procesów i minimalizacji przestojów jest badanie ich przyczyn. Dzięki informacjom, które wprowadziłeś/aś podczas konfiguracji analizy OEE, system wie, jak nazwać powód przestoju i prezentuje to w przejrzysty sposób. Jest to ogromne wsparcie szczególnie dla działu utrzymania ruchu – optymalizacja procesów staje się o wiele prostsza.

Wizualizacja średniego czasu cyklu w AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Istotny dla procesu jest zwłaszcza średni czas cyklu. AVEVA Insight daje możliwość prześledzenia tego parametru. Czas wyprodukowania jednej sztuki jest szczególnie przydatny przy wyliczaniu kosztów zmiennych i mocy przerobowej.

Nowe moduły w AVEVA Insight czyli nowe możliwości

Wraz z rozwojem produktu powstają nowe pomysły, aby AVEVA Insight była bardziej użyteczna i sprawdzała się w każdej dziedzinie. Jeśli chcesz rozszerzyć możliwości w określonym zakresie, ale jednocześnie zachować prostotę użytkowania, skorzystaj z modułu.  

AVEVA Insight posiada 2 moduły, które wspierają pracę oprogramowania i poszerzają jej możliwości o nowe narzędzia.

Przesyłaj dane z BI Gateway

Pierwszy z modułów daje możliwość na przesyłanie danych z AVEVA Insight do innych programów analitycznych klasy Business Intelligence. Pozwala to na wyspecjalizowaną analizę przy minimalnej konfiguracji – do przesłania danych potrzebny jest tylko adres URL oraz dane do logowania, które używasz w chmurze AVEVA Insight.

Rozwiązania klasy Business Intelligence, Źródło: AVEVA

Dane z AVEVA Insight poprzez BI Gateway trafiają do programów analitycznych takich jak Power BI czy Tableau. Pomimo tego, że AVEVA Insight zapewnia możliwości analizy i monitorowania pracy maszyn, przesłanie danych do wyspecjalizowanego oprogramowania może być szczególnie pomocne. Ważnym aspektem jest to, że przesyłanie danych jest szybkie, łatwe i – co najważniejsze – bezpieczne.

Zapobiegaj a nie naprawiaj – z Predictive Analytics

Dla dużych fabryk każda minuta przestoju wiąże się z ogromnymi stratami. Nawet stosunkowo mała usterka może spowodować ogromne straty, dlatego zamiast naprawiać uszkodzony sprzęt i tracić czas, skorzystaj z analizy predykcyjnej i bądź o krok przed usterką.

Wykres rzeczywistej i oczekiwanej temperatury, Źródło: AVEVA

Predictive Analytics w AVEVA Insight wykorzystuje uczenie maszynowe i opracowuje schemat działania dla każdego konkretnego urządzenia. Porównuje stworzone profile z danymi w czasie rzeczywistym, aby wykrywać anomalie, mogące prowadzić do awarii. W wypadku pojawienia się anomalii, system automatycznie wysyła powiadomienie do operatora, żeby ten mógł zareagować na czas. Odpowiednie dbanie o linie produkcyjną i zapobieganie usterkom to klucz do ciągłości procesów i stabilnej produkcji.

Podsumowanie

W tym artykule poznałeś/aś analityczne możliwości AVEVA Insight oraz moduły, które wspierają działanie oprogramowania. Nie są to wszystkie możliwości, jakie daje ten chmurowy system, ale wiedza którą posiadasz, z pewnością pozwoli Ci na swobodne korzystanie z oprogramowania. Jesteś już gotowy/a na samodzielną pracę z tym rozwiązaniem, sprawdź sam/a jego możliwości.

Zachęcamy do sprawdzenia bezpłatnej, 45-dniowej wersji demo. Zobacz jak działa oprogramowanie na miarę Przemysłu 4.0.


Autor: Paweł Sadzik

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *