Strona główna ASTOR

Astraada One – nowa linia kompaktowych i modułowych sterowników

Kontakt w sprawie artykułu: Wojciech Trojniar - 2015-09-24

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są produkty z oferty Astraada One
  • Jakie możliwości ma środowisko programistyczne Codesys
  • Jakie są możliwości komunikacyjne produktów Astraada One

ASTOR, podnosząc efektywność polskich zakładów produkcyjnych, dostarcza wiedzę i nowoczesne technologie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, wprowadzamy do naszej oferty nowe produkty z rodziny Astraada One.

Poszerzenie oferty to zwiększenie elastyczności w wyborze odpowiednich rozwiązań pod konkretne aplikacje. Produkty z rodziny Astraada One to kompaktowe sterowniki PLC, modułowe sterowniki PLC, sterowniki PLC zintegrowane z terminalem operatorskim oraz terminale operatorskie.

Astraada logo

Marka Astraada obejmuje nieustannie poszerzaną ofertę produktów dla automatyki przemysłowej, opartych na technologiach pochodzących od sprawdzonych globalnych dostawców. Produkty Astraada reprezentują rozbudowaną funkcjonalność i sprawdzoną jakość techniczną. Oferta produktów Astraada obejmuje, oprócz wprowadzonych właśnie sterowników kompaktowych i modułowych, także:

Przegląd nowej oferty

Nowa rodzina sterowników, będąca poszerzeniem oferty marki Astraada, powstała we współpracy polskiej firmy ASTOR i niemieckiego producenta Berghof, specjalizującego się w dostarczaniu nowoczesnych technologii z dziedziny automatyki głównie dla wymagającej branży motoryzacyjnej i maszynowej.

Astraada One ECC2000 kompaktowy sterownik PLC

Astraada One ECC2000 – kompaktowy sterownik PLC

Grupa kompaktowych sterowników PLC z wbudowanymi wejściami oraz wyjściami. W zależności od ilości i typu wejść i wyjść, w ofercie firmy ASTOR dostępne są różne modele kompaktowych sterowników Astraada One. Komunikacja w tych urządzeniach może odbywać się poprzez sieć EtherCAT, Modbus TCP/IP, Modbus RTU, CANopen oraz opcjonalnie protokół BACnet. Spośród głównych cech sterownika kompaktowego Astraada One warto wyróżnić środowisko programistyczne CODESYS V3, wbudowany WebServer, 2 konfigurowalne karty Ethernet, możliwość rozbudowy I/O, porty USB i microSD oraz wykorzystanie technologii VNC.

Astraada One EC1000 modulowy sterownik PLC

Astraada One EC1000 – modułowy sterownik PLC

Seria modułowych sterowników PLC z rodziny Astraada One przeznaczona jest do małych i średnich aplikacji automatyki przemysłowej. Dzięki zastosowaniu dedykowanych modułów istnieje możliwość budowania oddalonych układów wejść i wyjść.

Urządzenia programowane są w środowisku CODESYS V3. Sterownik może komunikować się z innymi urządzeniami poprzez protokół EtherCAT, CANopen, Profibus DP Slave oraz BACnet (opcjonalnie). Jednostka centralna posiada wbudowany WebServer, dlatego w łatwy i prosty sposób istnieje możliwość podglądnięcia wizualizacji poprzez stronę internetową.

Astraada One DC2000 sterownik PLC z terminalem HMI

Astraada One DC2000 – sterownik PLC z terminalem HMI

Jest to grupa sterowników kompaktowych zintegrowanych z terminalem operatorskim. W naszej ofercie mamy do dyspozycji wyświetlacze 4,3″ oraz 7″. Seria DC2000 posiada szerokie możliwości komunikacyjne umożliwiając połączenie w standardach: EtherCAT, CANopen, Modbus TCP/IP, Modbus RTU oraz BACnet (opcjonalnie).

Astraada One ET2000 – Terminal HMI

To seria dotykowych paneli operatorskich z wyświetlaczem 4,3″ lub 7″. Panele służą jako terminale do wyświetlania wizualizacji, która zaimplementowana jest w sterowniku PLC. Warto podkreślić, że terminale używają technologii VNC do wyświetlania wizualizacji. Terminale kompatybilne są ze sterownikami PLC z rodziny Astraada One.

CODESYS: Jedno środowisko – wiele możliwości

Codesys ASTOR Astraada One

Najnowsza wersja (V3) oprogramowania CODESYS jest wspólnym dla wszystkich urządzeń Astraada One środowiskiem programistycznym. Integruje w sobie zarówno programowanie sterowników, tworzenie wizualizacji procesowych jak i sterowanie serwonapędami.

CODESYS jest zgodne z IEC 61131-3 udostępniając programowanie w wielu językach:

  • schematu drabinkowego (LD),
  • bloków funkcyjnych (FBD),
  • tekstu strukturalnego (ST),
  • listy instrukcji (IL),
  • grafów funkcji sekwencyjnych (SFC),
  • grafów przepływów (CFC).

CODESYS – Android dla przemysłu?

Co może mieć wspólnego system operacyjny dla telefonów komórkowych z oprogramowaniem dla sterowników PLC? Od strony systemowej to dwa zupełnie niezależne rozwiązania, nie mające ze sobą nic wspólnego. Natomiast od strony modelu biznesowego, rozwoju i sposobu implementacji to porównanie jest jak najbardziej właściwe. Otóż CODESYS i ANDROID są odpowiednio zewnętrznym programem i systemem operacyjnym.

Różni producenci sprzętu wykorzystują ten program i system w swoich rozwiązaniach, dzięki czemu powstają finalne produkty. Dzięki takiemu modelowi oprogramowanie CODESYS niemieckiej firmy 3S jest rozwijane we współpracy z wieloma dostawcami sterowników PLC czy serwonapędów, umożliwiając dynamiczny rozwój i standaryzację.

To właśnie standaryzacja jest główną korzyścią dla użytkowników – bazując na jednej platformie programistycznej, przygotowanych przez siebie lub innych użytkowników programach sterujących – mogą dobierać dostawcę sterowników PLC posiadającego najlepiej dopasowaną platformę sprzętową – pod kątem ilości I/O, wydajności procesora, opcji komunikacyjnych, itp.

Komunikacja

W urządzeniach Astraada One standardowymi protokołami komunikacyjnymi są EtherCAT, CANopen oraz Modbus, zarówno Modbus TCP/IP jak i Modbus RTU. Opcjonalnie dostępny jest również protokół BACnet, wykorzystywany w automatyce budynkowej.

Astraada One kompaktowy komunikacja
Komunikacja w sterowniku kompaktowym Astraada One

Wybór produktów z rodziny Astraada One pozwala na tworzenie aplikacji i wizualizacji w jednym środowisku programistycznym – CODESYS. Szeroka gama bibliotek zaimplementowanych w programie pozwala na łatwiejsze i intuicyjne programowanie sterowników. Szczególnie należy zwrócić uwagę na protokół EtherCAT, który jest dostępny w każdym urządzeniu.

Protokół ten jest coraz powszechniej wykorzystywany ze względu na szybkość działania. Głównie potrzebne jest to w przemyśle maszynowym, gdzie wykorzystywane są m.in. serwonapędy, które wymagają szybkich czasów reakcji sterownika. Każdy sterownik z rodziny Astraada One ma wbudowany WebServer, dzięki czemu mamy możliwość zdalnego dostępu do urządzeń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *