Strona główna ASTOR

Migracja systemu sterowania z 90-30 do RX3i – dlaczego warto?

Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2020-07-27

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest seria sterowników 90-30,
  • jak przebiega migracja do kontrolera PACSystems RX3i,
  • jakie korzyści wynikają z migracji.

Seria sterowników 90-30 w ofercie ówczesnego jeszcze producenta, którym był GE Fanuc, pojawiła się w roku 1989. Jak na tamte czasy, była to rewolucja w zakresie modułowych systemów sterowania dla średnich i dużych aplikacji automatyki.

Możliwości funkcjonalne, skalowalność systemu, prostota programowania i obsługi oraz przede wszystkim bardzo duża niezawodność spowodowały, że sterowniki tej serii stały się jednymi z najpopularniejszych PLC na rynku i w dalszym ciągu pracują na tysiącach instalacji na całym świecie.

Co się aktualnie dzieje z serią 90-30?

W 2004 roku GE Intelligent Platforms (aktualnie Emerson Industrial Automation&Control) przedstawił nową rodzinę modułowych sterowników PACSystems RX3i, które są bezpośrednim następcą serii 90-30. Nowa seria konstrukcyjnie jest bardzo podobna do 90-30, ale wykorzystuje nowsze rozwiązania technologiczne, które dają znacznie większe możliwości w zakresie wydajności, możliwości programistycznych i komunikacyjnych.

Początkiem roku 2015 producent zdecydował się na przeniesienie serii 90-30 w stan mature, co oznacza, że moduły były dostępne w sprzedaży do roku 2017. Od września 2017 dostawca świadczy jedynie usługi serwisowe w miarę dostępu do komponentów zamiennych.

Aktualnie modułów serii 90-30 nie można już kupić na rynku europejskim, co może oznaczać dla użytkowników duże problemy z dostępnością produktu i wsparcia w razie wystąpienia awarii.

Co zrobić z pracującymi systemami opartymi o serię 90-30?

Seria 90-30 przeznaczona była dla średnich i dużych aplikacji automatyki. Najczęściej spotyka się je w branży energetycznej, chemicznej, górniczej oraz hutniczej. W polskich zakładach przemysłowych pracuje kilka tysięcy systemów sterowania opartych o te sterowniki, które często sterują zaawansowanymi układami regulacji.

W kontekście nadchodzących zmian w wielu przypadkach migracja staje się konieczna, aby utrzymać dostępność układu na odpowiednim poziomie. Z uwagi na brak rozwoju produktu oraz coraz bardziej ograniczone wsparcie techniczne, od 2017 roku działa program migracji sterowników PLC serii 90-30 do kontrolerów PACSystems RX3i, który przede wszystkim ogranicza koszty, pozwala wykorzystać posiadane elementy, aplikacje sterujące oraz wiedzę i doświadczenie, które nabywaliśmy na przestrzeni lat pracy z systemem 90-30.

Aktualnie jest najlepszy okres na migrację do kontrolerów PACSystems RX3i – bezpośredniego następcy serii 90-30, który dostarczany jest obecnie z bezpłatną, 5-letnią gwarancją producenta.

PACSystems RX3i – migracja do kontrolera z 5-letnią gwarancją

PACSystems RX3i to flagowy kontroler Emerson Industrial Automation & Control, który jest bezpośrednim następcą serii 90-30 i przeznaczony jest do automatyzacji średnich i dużych systemów sterowania. Rozbudowana funkcjonalność oraz pełna skalowalność pozwalają na stosowanie go w systemach autonomicznych oraz rozproszonych podczas sterowania aplikacjami o charakterze dyskretnym, ciągłym oraz w systemach serwonapędowych.

W ofercie ASTOR dostępny jest od ponad 15 lat i przez ten czas swoją wysoką niezawodność potwierdził w tysiącach aplikacji przemysłowych. Z tego powodu producent zdecydował się na wydłużenie standardowego okresu gwarancyjnego do 5 lat.

90-30 – idealna baza do migracji. Szybko, łatwo i oszczędnie

Jeśli w swoim systemie wykorzystujesz sterowniki z rodziny 90-30, migracja jest bardzo prosta. Sama konstrukcja kontrolera PACSystems RX3i posiada wiele cech wspierających Cię podczas wymiany systemu sterowania. Ważne jest to, że migracja może przebiegać etapami, co pozwala na jej dokładne zaplanowanie i realizację podczas planowanych przestojów produkcyjnych.

W pierwszym etapie należy migrować program sterujący pochodzący z 90-30. Kontroler RX3i można zaprogramować, wykorzystując program pobrany ze sterownika 90-30 lub posiadany backup aplikacji sterującej.

Oprogramowanie narzędziowe PAC Machine Edition wspiera możliwość migracji programu sterującego pomiędzy wszystkimi rodzinami sterowników GEFanuc, GE Automation & Controls, a obecnie Emerson Industrial Automation & Control. Pełna wsteczna kompatybilność oprogramowania pozwala wykorzystać programy napisane w starszych wersjach narzędzia VersaPro oraz LM90, co bardzo ogranicza czas potrzebny na skonfigurowanie i zaprogramowanie kontrolera PACSystems RX3i.

Drugi etap to wymiana podstawowych komponentów systemu: jednostka centralna, zasilacz systemowy, kaseta montażowa oraz moduły komunikacyjne. Pozostałe elementy systemu pozostają bez zmian dzięki możliwości obsługi modułów 90-30 w ramach kasety PACSystems RX3i. Kasety montażowe 90-30 i RX3i mają dokładnie takie same wymiary i tak samo rozmieszczone otwory montażowe, dzięki czemu ich wymiana nie wymaga przeprowadzania żadnych modyfikacji w szafie sterowniczej.

Obsługa tych samych standardów komunikacyjnych pozwala na podłączenie do RX3i kaset rozszerzających oraz wszystkich pozostałych urządzeń, z którymi wcześniej współpracował 90-30. Ostatnim, opcjonalnym etapem jest wymiana układów wejść/wyjść.

Co zyskujesz dzięki migracji do RX3i?

Najważniejsza korzyść to redukcja ryzyka związanego z wykorzystywaniem systemów, które powoli wychodzą z produkcji. PACSystems RX3i to flagowe rozwiązanie Emerson Industrial Automation & Control, które jest nieustannie rozwijane, dostarczając użytkownikom nowych możliwości w zakresie sterowania i kontroli.

Programowanie na ruchu, serwis i rozbudowa systemu bez potrzeby jego zatrzymywania przekładają się na łatwiejszą i szybszą obsługę.

Podwyższone stany magazynowe rozwiązują problem szybkiego dostępu do części zamiennych, a duża popularność rozwiązania wśród integratorów systemów gwarantuje szeroki zakres i dostęp do wsparcia.

Ogromną zaletą wykorzystywania PACSystems RX3i jest ponadto bardzo elastyczna architektura pracy oraz otwartość systemu. RX3i może pracować jako system autonomiczny, rozproszony lub redundantny, gwarantujący wysoką dostępność systemu dzięki rezerwacji jednostek centralnych, zasilaczy systemowych, modułów oraz magistral komunikacyjnych.

Może również pracować jako stacja procesowa systemów sterowania klasy DCS. Ostatnim, bardzo ważnym aspektem jest 5-letni okres gwarancyjny, którym producent obejmuje wszystkie moduły serii RX3i.

Jakie są koszty migracji i na jakie wsparcie możesz liczyć?

Migracja do PACSystems RX3i nie oznacza dużych nakładów finansowych. Możliwość wykorzystania większości posiadanych elementów 90-30 oraz programu sterującego pozwalają utrzymać koszty na akceptowalnym poziomie oraz skrócić czas migracji.

Również koszty szkolenia załogi z obsługi systemu nie są wysokie, z uwagi na doświadczenie z zakresu 90-30, jakie posiadają służby utrzymania ruchu w zakładzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 5

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *