Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Tablet przemysłowy vs. tablet do zastosowań biurowych. Który wybrać na halę produkcyjną i w teren?

Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2024-03-10

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym różnią się tablety przemysłowe od tabletów do zastosowań biurowych,
  • który warto wybrać w zależności od zastosowań.

Tablety to urządzenia, które pierwotnie zaprojektowane były do zastosowań domowych i do rozrywki. Dziś jednak technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia zawodowego, a tablety wkroczyły bardzo szybko w strefę zawodową i do biur, a z biur coraz chętniej zabieramy je też na hale produkcyjne i w teren. Nikogo już ten fakt nie dziwi, ponieważ mogą one mieć znaczący wpływ na efektywność i ergonomię naszej pracy.

Zwłaszcza w środowiskach przemysłowych, gdzie wymagania dotyczące wydajności, wytrzymałości i bezpieczeństwa są szczególnie wysokie, konieczne jest dokładne rozważenie, z jakich urządzeń powinniśmy korzystać. Czy wystarczające będą tablety przeznaczone do zastosowań domowych i biurowych, czy jednak należy rozważyć alternatywę w postaci tabletów przemysłowych, dedykowanych do pracy w ciężkim środowisku. Ile jest prawdy w tym, że tablet biurowy nie nadaje się do zastosowań w przemyśle? Sprawdźmy.


Przeczytaj też artykuł: Tablety przemysłowe wspierają operatorów linii produkcyjnych w efektywnym zarządzaniu procesami.


Tablety do zastosowań biurowych

Tablety do zastosowań biurowych zwykle kojarzone są z lekkością, przenośnością i łatwością użytkowania. Są dobrym narzędziem dla pracowników, którzy większość czasu spędzają przy biurku w normalnych warunkach środowiskowych. Często znajdziemy je też w rękach menedżerów oraz osób wykonujących typowe zadania biurowe.

Urządzenia takie mają szereg zalet. Ich lekkość i mobilność umożliwiają wygodne korzystanie z nich w różnych miejscach, zarówno w biurze, jak i w podróży służbowej. Zapewniają wystarczającą wydajność do wykonywania typowych zadań biurowych, takich jak przeglądanie dokumentów, stron internetowych, korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych czy prowadzenie wideokonferencji. Zapewniają też pełną zgodność z pakietami biurowymi, takimi jak Microsoft Office czy Google Workspace, co ułatwia pracę z dokumentami i kalendarzem.

Zasilanie również nie powinno być problemem podczas korzystania z urządzenia w biurze. Stosunkowo długi czas pracy na baterii umożliwia efektywne korzystanie z nich przez cały dzień pracy, a gdy się wyładują, można je bez problemu podłączyć do ładowarki i zostawić do naładowania.

Jednak gdy zabierzemy tablet ze sobą na halę produkcyjną i na teren zakładu produkcyjnego, zaczniemy dostrzegać ich słabe strony. Przede wszystkim uwidoczni się brak odpowiedniej wytrzymałości. Tablety domowe nie są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, a takie panują na produkcji i magazynach. Kurz, pył, wilgotność, skrajne różnice temperatur to zjawiska charakterystyczne dla instalacji przemysłowych i hal produkcyjnych. Tutaj klasyczne rozwiązania mogą okazać się zbyt mało odporne, aby korzystać z nich przez wiele godzin. Są też mniej odporne na upadki, wstrząsy i wibracje, co znacząco przekłada się na ich niezawodność i bezawaryjność.

Tablet biurowy nie posiada też specjalnie rozbudowanych możliwości komunikacyjnych – poza łącznością bezprzewodową. O ile w biurze nie ma to najmniejszego znaczenia, bo i tak łączymy się z innymi urządzeniami po Wi-Fi lub Bluetooth, o tyle na hali produkcyjnej serwisowanie urządzeń wymagających portów szeregowych RS232/485 lub portów sieci LAN będzie już dużym problemem, podobnie jak brak możliwości podłączenia skanera kodów 1D/2D.

Tablety do zastosowań przemysłowych

Tablety przemysłowe są zaprojektowane tak, aby sprostać wymaganiom pracy w trudnych warunkach przemysłowych, takich jak produkcja, magazynowanie, czy inspekcje i działania terenowe. Urządzanie takie są przede wszystkim odporniejsze na wstrząsy, wibracje, pył, wilgoć i szerokie zmiany zakresu temperatury, co sprawia, że są idealne do pracy w terenie i w trudnych warunkach środowiskowych.

Ich kompatybilność z oprogramowaniem przemysłowym oznacza pełną zgodność z wieloma specjalistycznymi programami i narzędziami, używanymi przez inżynierów w branżach przemysłowych, co jest kluczowe dla efektywnego wykonywania zadań w terenie. Różnorodne opcje łączności, takie jak WiFi, Bluetooth, LTE, NFC, czy połączenie szeregowe oraz Ethernet, ułatwiają integrację z innymi urządzeniami i systemami.

Bogate możliwości komunikacyjne idą w parze z dodatkowymi, zaawansowanymi mechanizmami zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie danych czy zaawansowane opcje zarządzania uprawnieniami – to jest kluczowe w przypadku przechowywania wrażliwych danych przemysłowych. Bezpieczeństwo w tabletach przemysłowych ma też inny wymiar – czas pracy na baterii. Tablet przemysłowy często posiada możliwość wymiany rozładowanego akumulatora na ruchu, a to oznacza że nie musimy go odkładać do naładowania.

To wszystko często oznacza wyższą ceną urządzenia. Tablety przemysłowe są zazwyczaj droższe, niż tablety biurowe – ze względu na ich wytrzymałą konstrukcję oraz konieczność zastosowania komponentów gwarantujących właściwą wydajność. Są też zazwyczaj znacznie cięższe i większe od „zwykłych” tabletów, co może wpłynąć na wygodę użytkowania, zwłaszcza w przypadku długotrwałego korzystania z urządzenia.


Przeczytaj też artykuł: 10 kluczowych czynników, których nie można lekceważyć przy wyborze tabletu przemysłowego.


Tablet przemysłowy czy biurowy – co wybrać?

Wybór między tabletem do zastosowań biurowych a tabletem przemysłowym zależy głównie od specyfiki zadań, jakie ma wykonywać użytkownik, oraz środowiska, w którym będzie pracować. Dla pracowników, którzy większość czasu spędzają w biurze, tablet do zastosowań biurowych może być lepszym rozwiązaniem. Jednak gdy w grę wchodzi zabieranie go na halę, czy w teren – i wykonywanie na nim większości zadań, jakie wynikają z charakteru naszej pracy, wybór powinien być jeden: tablet przemysłowy.

Wyższa cena zostanie szybko zrekompensowana – być może już po pierwszym upadku tabletu, a takie rzeczy na halach niestety zdarzają się często. Uszkodzenie tabletu oznacza, że tracimy narzędzie pracy i nie możemy wykonywać swoich obowiązków. To często znacznie wyższy koszt, niż droższe urządzenie przeznaczone do pracy w trudnym środowisku przemysłowym.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *