Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Sterowniki PLC Astraada One w wysokowydajnej maszynie zakręcającej Floating Capper

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Pytel - 2023-07-20

Aż 13 różnych silników, od różnych producentów, sterowanych przez kompaktowy sterownik PLC i nadzorowanych centralnie za pomocą jednego panelu sterowania? To brzmi niewiarygodnie, ale tak właśnie wygląda rzeczywistość w przypadku tego projektu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kompaktowego sterownika Astraada One, opartego na otwartym standardzie CODESYS.

Firma Scandinavian Drive Technologies (SDT) wyrobiła sobie bardzo dobrą markę w całej Skandynawii jako specjalista w dziedzinie automatyzacji maszyn i instalacji. Motto firmy jest bardzo wymowne: „We make automation simple” (upraszczamy automatykę). Specjalnością SDT są aplikacje z serwonapędami.

„Moi klienci chcą maksymalnej wydajności przy minimalnych wymaganiach przestrzennych. Nie chcą też ograniczeń technologicznych związanych z zamkniętymi rozwiązaniami. Dzięki zastosowanym produktom mogę zapewnić im dokładnie to, czego szukają” – mówi Lars Radler, dyrektor zarządzający SDT, wyjaśniając, dlaczego od wielu lat konsekwentnie polega na sterownikach i panelach operatorskich z serii Astraada One.

Automatyczna maszyna „Floating Capper”, wyznaczająca nowe standardy w swojej dziedzinie, została wyprodukowana przez szwedzką firmę Trepak, lidera na rynku systemów napełniania produktami płynnymi w Szwecji, Norwegii i Danii.

Widok ogólny maszyny. Źródło: SDT

Nie tylko szybszy, ale i bardziej precyzyjny

„Floating Capper” zamyka butelki bez konieczności zatrzymywania przenośnika, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych systemów. Jest to innowacyjna funkcja, która oferuje dwie korzyści jednocześnie. Po pierwsze, zapewnia bardzo wysoką wydajność 90 zamknięć na minutę. Po drugie, znacznie zminimalizowane jest ryzyko rozlania płynu, a w efekcie – zabrudzenia pojemników.

Aby „Floating Capper” działał sprawnie i niezawodnie, wykorzystywanych jest aż 13 (!) serwonapędów różnych producentów. Mimo tak dużego stopnia skomplikowania maszyny całe sterowanie realizowane jest przez jeden sterownik PLC: kompaktowy Astraada One Compact.

Kompaktowy sterownik PLC Astraada One Compact ECC2220. Źródło: ASTOR

Wykorzystany został sterownik ECC2220 – jeden z najwyższych modeli w serii kompaktowych sterowników PLC, który jest właściwym wyborem, gdy wymagana jest maksymalna wydajność przy jak najmniejszych rozmiarach. Jako interfejs operatora wykorzystano panel operatorski Astraada One Terminal Pro 15,6″ z rezystancyjnym ekranem dotykowym. Cała komunikacja realizowana jest za pośrednictwem protokołu EtherCAT.

Panel operatorski Astraada One Terminal. Źródło: ASTOR

Projekt ten pokazuje, że możliwe jest zapewnienie pełnej elastyczności i otwartości rozwiązania systemu sterowania, co jest bardzo ważne dla wielu użytkowników. Każdy, kto dziś wdraża nowy sterownik PLC lub komputer IPC, musi również pamiętać o otwartości wybranego rozwiązania na możliwość jego modyfikacji i dalszej rozbudowy.

Produkty z rodziny Astraada One celowo nie wykorzystują zamkniętych rozwiązań, konsekwentnie opierając się na otwartym standardzie CODESYS. Ponadto sterowniki PLC wykorzystują system operacyjny Linux z rozszerzeniem czasu rzeczywistego, co oznacza, że różne moduły oprogramowania można w łatwy sposób łączyć oraz przetwarzać w sposób deterministyczny.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Thank you for sign up!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *