Strona główna ASTOR

Na co zwrócić uwagę wybierając panel operatorski HMI?

Kontakt w sprawie artykułu: Paweł Podsiadło - 2018-03-19

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kryteria doboru panelu HMI
  • W jakie porty komunikacyjne powinien być wyposażony panel HMI
  • Które funkcje oprogramowania narzędziowego są istotne

Na rynku systemów automatyki działa wielu dostawców, dlatego wybór dobrego produktu nie jest łatwy. Wybierając panel HMI warto przeanalizować: możliwości integracyjne, cenę, funkcje oprogramowania, sposób wykonania, parametry oraz dostęp do wsparcia technicznego, wiedzy i szkoleń. Przyjrzymy się bliżej kilku wybranym kryteriom.

Łatwa i szybka integracja to podstawa

Do komunikacji z systemami automatyki standardowo wykorzystuje się porty szeregowe (RS232/422/485) lub Ethernet. Natomiast wymiana danych z urządzeniami peryferyjnymi (drukarka, skaner kodów kreskowych, waga przemysłowa, myszka, klawiatura, pamięć przenośna, etc..) realizowana jest przez porty USB (host/client). Czasami przydatne mogą okazać się również porty specjalistyczne, takie jak: CAN lub Profibus.

Oczywiście aby połączyć panel operatorski z konkretnym urządzeniem, musimy zadbać o obsługę tego samego protokołu komunikacyjnego. Na szczęście sytuacje, w których trzeba napisać taki driver samodzielnie, zdarzają się obecnie rzadko. Głównie dlatego, że wielu producentów paneli oferuje bezpłatną bibliotekę driverów wraz z urządzeniem. Może ona liczyć nawet kilkaset pozycji. Warto na to zwrócić uwagę, bo dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu. W praktyce oznacza to kilka kliknięć myszką i uzyskamy komunikację pomiędzy urządzeniami. Przydatna będzie tu również dokumentacja zawierająca sprawdzone sposoby konfiguracji krok po kroku dla urządzeń od najbardziej popularnych producentów.

Oprogramowanie narzędziowe bezpłatnie, po polsku lub z jedną bazą zmiennych

Panele z płatnym oprogramowaniem oferują najczęściej jedno środowisko do konfiguracji panelu i sterownika PLC, co może zaoszczędzić trochę czasu przy definiowaniu zmiennych. Z drugiej strony wielu producentów dostarcza oprogramowanie w cenie panelu. Brak licencjonowania pozwala na ciągłe podnoszenie funkcjonalności poprzez bezpłatne aktualizacje. Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej mamy możliwość wyboru środowiska w języku polskim.

Aby szybko przygotować ekrany dla operatora przydatne są biblioteki z gotowymi elementami graficznymi, takimi jak: urządzenia przemysłowe, zawory, przyciski, kontrolki i zbiorniki. To przyśpiesza pracę, zwłaszcza jeśli możemy również tworzyć własne szablony i importować pliki graficzne w popularnych formatach: bmp, jpg, gif, wmf, svg, png. Przy ich pomocy można przedstawić bardzo dokładnie to, co dzieje się na instalacji.

Obecnie panele oferują wiele przydatnych funkcji, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko w zaawansowanych systemach SCADA. Do najbardziej przydatnych można zaliczyć: edytor skryptów (makra), alarmowanie, obsługa receptur, rejestracja i analiza pracy obiektu, automatyczne skalowanie do wielkości ekranu, harmonogramy, symulator i tester aplikacji, system logowania operatorów czy obsługa aplikacji wielojęzycznych.

Szybki i łatwy dostęp do pomocy i wsparcia technicznego

Konfiguracja paneli nie jest trudna, ale z pewnością możliwość skorzystania z takich materiałów jak podręczniki z pierwszymi krokami i przykładami konfiguracji, dokumentacja do oprogramowania i schematy połączeń, pozwolą zaoszczędzić wiele czasu. Gdy pojawi się jakaś blokada, przydatny będzie dostęp do doświadczonych inżynierów, dlatego warto sprawdzić, czy będziemy mieli możliwość skorzystania z takiej pomocy oraz czy będzie ona bezpłatna. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z panelami, możemy skorzystać z zestawów startowych lub możliwości przeszkolenia stacjonarnie lub zdalnie (e-szkolenie).

Przemysłowe wykonanie i szybki serwis w razie awarii

Na pierwszy rzut oka panele posiadają podobną konstrukcję i-jak zapewnia każdy producent są przystosowane do pracy w środowisku przemysłowym. Różnice konstrukcyjne zaczynają być widoczne po okresie dwóch lat. Jest to ważne, bo gwarancja na te produkty wynosi z reguły właśnie 2 lata, choć można znaleźć perełki z 5-letnią gwarancją.

Jeśli chcemy, aby panel popracował dłużej, warto aby posiadał aluminiową ramę wokół frontu i stopień ochrony IP66. Jeśli produkt będzie pracował w miejscu narażonym na niskie temperatury, warto poszukać paneli z możliwością pracy do -20°C.

W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego lub awarii, ratunkiem jest wysyłka serwisowa w 24h – tu warto sprawdzić, czy będziemy mieli możliwość skorzystania z szybkiego serwisu w miejscu, gdzie kupujemy panele.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *