Jak skonfigurować WiFi w routerach 3G Astraada?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są możliwości routerów 3G/LTE
 • Jak skonfigurować WiFi w urządzeniach Astraada
 • Jakie są parametry konfiguracji WiFi

Routery 3G/LTE mogą być także wykorzystywane jako źródło dostępu do sieci Internet, a najbardziej zaawansowane – pozwalają także na komunikację bezprzewodową WiFi.

Zabezpieczona łączność bezprzewodowa urządzeń stawać się będzie powoli standardem w aplikacjach przemysłowych za sprawą szeroko propagowanej idei Przemysłu 4.0 oraz SmartFactory. Nowoczesne obiekty wymagają łatwego dostępu do danych w różnych celach: diagnostycznych, serwisowych, wymiany danych procesowych czy obsługi bezprzewodowych czujników monitorujących parametry i środowisko pracy maszyn.

Przyjrzyjmy się, jak łatwo skonfigurować WiFi w routerach 3G, na przykładzie urządzeń Astraada GSM.

Jak konfigurować WiFi w urządzeniach Astraada

Routery Astraada konfigurowane są z poziomu przeglądarki internetowej. Dostęp oczywiście zabezpieczony jest loginem i hasłem; tylko uprawnione osoby mają do niego dostęp.

Podając adres routera Astraada przechodzimy do Webserwera, w którym konfigurowane są wszystkie parametry pracy w tym WiFi. Na zakładce Local Network przechodzimy do sekcji Wireless Configuration i konfigurujemy Access Point – tak jak w tradycyjnych urządzeniach przemysłowych.

Parametry konfiguracji WiFi

 • WiFi scanner – ta funkcja pozwala przeskanować wszystkie sieci, które są w zasięgu routera. Pozwala to przede wszystkim na podłączenie się do działających sieci w trybie Station oraz na sprawdzenie np. które kanały są zajęte, z jaką prędkością działają poszczególne sieci, jaka jest siła sygnału, jakie są uruchomione zabezpieczenia. Informacje te są również bardzo przydatne przy konfiguracji routera w trybie Access Point, aby urządzenia nawzajem się nie zakłócały.
 • Mode – tryb pracy routera. Station to możliwość podłączenia się do działających sieci, Access Point to utworzenie własne sieci bezprzewodowej.
 • Name (SSID) – nazwa sieci bezprzewodowej, którą konfigurujemy.
 • Channel – kanał komunikacyjny, na którym będzie pracowała nasza sieć.
 • Security option – zabezpieczenie sieci przed dostępem. Do wyboru mamy brak zabezpieczeń (siec otwarta) lub WEP oraz WPA/WPA2-SPK.
 • Passphrase – hasło dostępu do naszej sieci przy włączonych zabezpieczeniach.
 • IP Configuration – konfiguracja IP naszego Access Point. Może być statyczna – wtedy na sztywno przypisujemy Adres IP, maskę lub dynamiczny (DHCP) – wtedy adres IP będzie ustawiany automatycznie.
 • DHCP Server – wbudowany DHCP Server przydziela automatycznie adresy IP urządzeniom podłączanym do sieci WiFi z puli zadeklarowanej podczas konfiguracji.
 • DNS – umożliwia konfigurację nazw serwerów DNS.

W routerach Astraada sieć LAN oraz WiFi mogą pracować jako niezależne sieci komunikacyjne. Brak dodatkowej konfiguracji będzie powodował, że powstanie jedna sieć, która połączy zarówno sieć LAN, jak i WiFi, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Jeśli WiFi ma być tylko wykorzystywane do komunikacji z siecią Internet a LAN do komunikacji z urządzeniami na obiekcie, należy odseparować od siebie sieci.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Piotr Adamczyk
Piotr AdamczykDyrektor Działu Rozwoju Sprzedaży w centrali ASTOR. Od 15 lat zajmuje się szeroko pojętymi zagadnieniami związanymi z systemami sterowania, wizualizacją HMI oraz komunikacją bezprzewodową GSM. Manager produktów z oferty Emerson Machine Automation Solution oraz urządzeń zintegrowanych Horner APG. Specjalista w zakresie systemów wysokiej dostępności. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki (kierunek Informatyka, specjalność systemy i sieci komputerowe).

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej