Strona główna ASTOR

Czym jest Internet Rzeczy?

Kontakt w sprawie artykułu: Michał Łopata - 2020-09-24

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest Internet Rzeczy,
  • w jakich dziedzinach został wykorzystany koncept IoT,
  • w czym może Ci pomóc Internet of Things?

Początki IoT

Większość z nas posiada podstawową wiedzę, czym jest Internet . Zdajemy sobie sprawę, jakiech korzyści może dostarczyć użytkowanie wirtualnego świata, ale także jakie zagrożenia płyną z nieodpowiedzialnego korzystania z niego.

W ostatnim czasie zyskał na popularności nowy koncept: Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), w skrócie IoT. Mimo, że ,,Internet Rzeczy” znany jest od 1999 roku, to w tamtym czasie termin ten w większości używany był jedynie przez inżynierów i programistów. Jednak w 2014 roku tematyka IoT znacznie zyskała na popularności.

Czas popularności Internetu Rzeczy pokrył się z wprowadzeniem do codziennego użytku smartfonów oraz sieci 4G. Co więcej, Ethernet o prędkości 100 Mbs dołączył do wyposażenia większości mieszkań wraz z nieograniczonym Wi-Fi w miejscach publicznych: zaczynając od kawiarni, restauracji, kończąc na lotniskach, hotelach, parkach i ulicach. Internet zmodyfikował dotychczasowe relacje międzyludzkie, lecz nie tylko one – także maszyny zmieniły swój sposób komunikacji.

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet of Things jest właściwie tym, co sugeruje nazwa – systemem przedmiotów codziennego użytku, które mogą wysyłać i odbierać dane między sobą dzięki połączeniu z Internetem. Wcześniej było to powszechne jedynie w komputerach i smartfonach. Obecnie, w dobie IoT, prawie każde urządzenie możemy wzbogacić o dostęp do Internetu – od artykułów gospodarstwa domowego, takich jak telewizory, tostery, pralki, smartwatche, bramy garażowe, po roboty przemysłowe i urządzenia pracujące w wielkich fabrykach.

Co więcej, inteligentne urządzenia mogą komunikować się bez interakcji z człowiekiem, stanowi to podstawę zaawansowanej automatyzacji i inteligentnych systemów automatyki domowej. Można więc powiedzieć, że IoT to sposób na pełne wykorzystywanie możliwości urządzeń, aby sprawnie działały i wspierały nasze aktywności.

Internet Rzeczy w życiu codziennym

Może uważasz, że Internet Rzeczy na Twoje życie nie ma większego wpływu i ten temat Ciebie nie dotyczy. Jednak czasem, niezależnie od naszej woli, nowe technologie stają się częścią codzienności. Zaprezentujemy Ci kilka dziedzin, gdzie Internet Rzeczy zagościł na dobre.

Ochrona własności

Niezaprzeczalne jest to, że większość z nas śpi lepiej z wiedzą, że nasz dom i najcenniejsze rzeczy są bezpieczne. IoT może pomóc ochronić Twoją własność i informować Cię, co dzieje się w Twoim domu i poza nim, bez względu na to, gdzie jesteś. Nawet stare czujniki, kamery, inteligentne zamki i bramy, alarmy, wykrywacze dymu i inne narzędzia zabezpieczające, można zaktualizować za pomocą urządzeń IoT.

Urządzenia mogą wysyłać powiadomienia na telefon, e-mail, a nawet bezpośrednio do służb medycznych, policji czy firmy ochroniarskiej. Możliwe jest także, by zablokować drzwi na wypadek, gdybyś przypadkowo o tym zapomniał.

Opieka zdrowotna

Powszechnie wiadomo, że za pomocą inteligentnych urządzeń ludzie mogą rejestrować dane o swoich cyklach snu, mierzyć poziomy aktywności, śledzić wyniki codziennych wyzwań sportowych i dietetycznych.

Ale czy wiesz, że urządzenia IoT mogą pomóc w leczeniu, a nawet zapobieganiu niektórym problemom zdrowotnym? Z pomocą inteligentnych czujników, implantów, prostych aplikacji w telefonie lub zegarku można teraz przyspieszyć diagnozę stanów zapalnych czy chorób serca. Niektóre z tych urządzeń mogą nawet wysyłać istotne informacje do lekarza, a także powiadamiać o konieczności wizyty w szpitalu w krytycznych przypadkach.

Inteligentne miasto

Systemy IoT każdego dnia sprawiają, że Twoje miasto staje się inteligentniejsze w sposób, którego możesz nawet nie dostrzegać. Czy kiedykolwiek musiałeś odebrać paczkę z samoobsługowego terminala dostawczego? Nie dałoby się tego zrobić bez IoT. Czy kiedykolwiek korzystałeś z automatu biletowego lub hotspotu Wi-Fi w autobusie? Możliwe jest to dzięki IoT. A co z utknięciem w korku? Także tutaj IoT wprowadza szereg zmian,  które obejmują pracę nad usprawnieniem inteligentnych pojazdów elektrycznych (EV), sygnalizacji świetlnej, inteligentnych przejść dla pieszych, oświetlenia publicznego itp.

Jeszcze więcej przykładów wykorzystania technologii Internetu Rzeczy:

  • samoobsługowe punkty odbioru paczek,
  • terminale samoobsługowe m.in. w bankach, sklepach, urzędach, hotelach
  • tablice informacyjne komunikacji miejskiej,
  • inteligentne stacje ładowania pojazdów elektrycznych,
  • inteligentne systemy ruchu drogowego.

Przyszłość Internetu Rzeczy

IoT jest podstawą wielu rozwiązań ułatwiających życie konsumentów, a nowe pomysły na ich wdrożenia pojawiają się każdego dnia. Popularność Internetu Rzeczy jest jeszcze bardziej widoczna, gdy spojrzymy na kwoty, które inwestuje się w Internet Rzeczy – według International Data Corporation (IDC), kwota wydana na sprzęt IoT w 2018 roku na całym świecie przekroczyła 646 miliardów dolarów.

Oczekuje się, że liczba ta będzie rosnąć każdego roku i przekroczy bilion dolarów w 2022 r., podczas gdy liczba połączeń komórkowych na całym świecie ma osiągnąć 3,5 miliarda do roku 2023, jak szacuje się w raporcie Ericsson Mobility Report.

Teltonika Networks i IoT

Teltonika Networks rozwija urządzenia IoT od ponad dwudziestu lat. Zgodnie z firmowym mottem „Easy key to IoT”, celem jest nie tylko dostarczanie niezawodnych i bezpiecznych rozwiązań, ale także takich, które są szybkie we wdrożeniu, łatwe w użyciu i wygodne w zarządzaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co Teltonika Networks ma do zaoferowania w dziedzinie IoT, odwiedź stronę lub sprawdź opisy wdrożeń IoT.

ASTOR

Firma ASTOR od ponad 30 lat wspiera podnoszenie efektywności procesów w przemyśle, produkcji oraz infrastrukturze, dostarczając komponenty automatyki przemysłowej, robotyki, systemy IT oraz wiedzę biznesową i techniczną. Kierunek wspierania rozwoju i transformacji naszych Klientów wyznacza Przemysł 4.0. W naszym portfolio od 2020 roku znajdują się także produkty Teltoniki.

Redakcja:

Ada Dąbrowska

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.3 / 5. Ilość ocen: 9

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *