• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Najważniejsze trendy robotyki w przemyśle

Treści

Najważniejsze trendy robotyki w przemyśle

Fabryka przyszłości
Renata Poreda 2021-02-24

Najważniejsze trendy robotyki w przemyśle

Ostatnie lata były niezwykle intensywne dla rozwoju technologii przemysłowych. Drogie, ograniczone pod względem możliwości roboty zmieniły się w urządzenia o znacznie bardziej rozbudowanych funkcjach i stanowczo niższych cenach. Zmienił się także poziom zainteresowania automatyzacją i powszechność stosowania technologii w przedsiębiorstwach, co jeszcze bardziej pobudziło rozwój stosowanych rozwiązań.

Możliwości maszyn zwiększają się!

Wraz z szybkim rozwojem technologii w sektorze produkcyjnym możemy zaobserwować coraz większe wykorzystanie robotów w fabrykach. Urządzenia te są ogromnym wsparciem dla człowieka – dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów kontroli, możliwości automatycznego sterowania czy realizowania zadań odciążających pracowników od wykonywania mozolnych, powtarzalnych czynności.

Roboty w fabrykach nie są już jednozadaniowe. Ich możliwości są coraz częściej praktycznie nieograniczone. A wśród czynności, które mogą wykonać roboty przemysłowe, znajdziemy między innymi:

  • Spawanie;
  • Malowanie;
  • Montaż;
  • Unoszenie;
  • Przenoszenie;
  • Paletyzację;
  • Kontrolę produktów i testowanie.

Roboty częścią przemysłowego Internetu Rzeczy

Nowoczesne maszyny stają się nieodłącznym elementem fabryk działających w duchu Przemysłu 4.0. Wchodzący w skład tej koncepcji Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT) oznacza rozwiązania łączące ze sobą wiele rozproszonych po całej firmie urządzeń. Rozwój technologii sprawił, że maszyny stają się nieodłącznym elementem niemal każdego stanowiska pracy, na różnych etapach produkcji.

Roboty znajdują więc szerokie zastosowanie podczas wykonywania wielu zadań. Jest tak dlatego, że stosowanie rozbudowanych urządzeń pozwala zwiększyć efektywność pracy i zoptymalizować czas wykonywania wielu zadań. Co więcej, funkcjonowanie w ramach IIoT sprawia, że poszczególne maszyny są w stanie współpracować ze sobą, wymieniać między sobą informacje i działać zależnie od siebie. Jest tak na przykład w przypadku robotów MiR, które porozumiewając się między sobą pozwalają zapewnić ciągłość działania bez konieczności ingerencji ze strony człowieka.

Roboty MiR mogą pracować niezależnie od człowieka

Współpraca z człowiekiem zyskuje na znaczeniu

Jak się okazuje, w fabrykach nie liczy się wyłącznie automatyzacja i możliwość samodzielnego wykonywania zadań przez maszyny. Bardzo ważne jest bowiem ich ścisłe współdziałanie z człowiekiem i wspomaganie go w najcięższych czynnościach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku uciążliwych, powtarzalnych działaniach, które robot może wykonywać wspólnie z fizycznym pracownikiem.

Współpracujące w ten sposób maszyny to tak zwane coboty. Jest to forma robotów stworzona do bezpiecznej pracy – we współpracy z człowiekiem. Umożliwia wykonywanie niebezpiecznych prac, usprawnianie części działań i docieranie tam, gdzie sam pracownik nie da rady trafić. Dodając do tego zestawy czujników i sensorów, możemy uzyskać niezwykle owocną współpracę człowieka z robotem. Przykładem takiego rozwiązania jest robot Kawasaki duAro, który dzięki dwóm elastycznym ramionom pozwala wykonywać dwie niezależne od siebie operacje jednoczenie.

Roboty pełne zmysłów

Rzeczone czujniki i sensory mają jeszcze jedną istotną funkcję. Pozwalają budować „wirtualne zmysły” robotów. Dzięki takim komponentom możliwe jest mapowanie otoczenia, tworzenie wizji 2D i 3D a także szybkie podejmowanie decyzji na podstawie zebranych danych.

Cechą inteligentnych maszyn przemysłowych jest bowiem możliwość wchodzenia w interakcję ze światem. W zależności od zmieniających się warunków robot może działać całkowicie inaczej. Analizuje bowiem bieżące możliwości wynikające z otoczenia, dostosowując do nich wykonywane czynności.

Inteligentne maszyny przemysłowe takie jak duAro bez problemu wchodzą w interakcję z otoczeniem

A to dopiero przedsmak tego, co może czekać nas w przyszłości. Mimo ogromnych postępów na przestrzeni ubiegłych lat, rozwój technologii ani trochę nie hamuje! Zagadnienia takie jak Przemysł 4.0 czy IIoT stają się coraz bardziej popularne, a działające w ich duchu urządzenia zyskują nowe możliwości. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak trzymać rękę na pulsie i obserwować (oraz współtworzyć!) kolejne innowacje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Fabryka przyszłości Przemysł 4.0 Robotyzacja Trendy

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.