Fabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!

Współczesne firmy produkcyjne nie istnieją bez zaawansowanej robotyki i innych urządzeń automatyzujących pracę. Większość tradycyjnych robotów działa niezależnie od człowieka, wykonując zadania zaprogramowane przez wyspecjalizowanego pracownika. Nieco inaczej jest z cobotami, których przeznaczeniem jest ścisła współpraca z ludźmi.

Czym są coboty?

Coboty to zaawansowane urządzenia, które zostały stworzone nie tylko do wsparcia bieżącej pracy człowieka, ale także do współpracy z inżynierami. Ich zadaniem jest eliminowanie problemów związanych z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Coboty to także urządzenia, które zwiększają wydajność i precyzję wszelkich aktywności w fabrykach przyszłości.

Zastosowanie cobotów jest niemal nieograniczone. Świetnie sprawdzą się w wykonywaniu drobnych, precyzyjnych czynności, takich jak montaż małych elementów czy ich pakowanie. Z drugiej strony mogą zajmować się przenoszeniem większych ładunków, zwiększając tym samym wydajność dostaw.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Coboty to jednak nie tylko maszyny wykonujące określone czynności. To urządzenia wyposażone w zaawansowane technologie, które zwiększają bezpieczeństwo działania. Na ich pokładzie znajdują się bowiem rozbudowane zestawy czujników analizujących bieżącą sytuację wokół miejsca pracy. W związku z tym, z powodzeniem mogą unikać kolizji, eliminować zagrożenia awarii czy ostrzegać przed występującymi nieprawidłowościami w działaniu.

Cobot zwiększa bezpieczeństwo pracowników

Istotnym aspektem jest także fakt, że cobot może, ale nie musi, działać automatycznie. Jego cechą jest możliwość manualnego sterowania przez pracownika – pełni wówczas rolę „przedłużenia” jego rąk, ułatwienia w przenoszeniu cięższych produktów czy funkcję urządzenia zapewniającego większą precyzję. Jednocześnie cobot może uchronić człowieka przed wypadkami dzięki brakowi bezpośredniego kontaktu pracownika z elementami procesu produkcji.

Obsługa cobotów jest prosta

Niewątpliwą zaletą cobotów jest także to, że są one proste w obsłudze. Aby zacząć korzystać z nowych maszyn wdrażanych w firmie, nie trzeba budować wielkich infrastruktur i systemów obsługiwanych przez doświadczonych pracowników. W większości przypadków taką maszynę wystarczy wyjąć z opakowania, uruchomić i już jest gotowa do użytku.

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wielokrotnie zmieniać lokalizację działania cobotów. To bowiem urządzenia charakteryzujące się dużą elastycznością oraz prostotą wdrożenia, przez co ich zastosowanie w przedsiębiorstwie może nieustannie się zmieniać. Wszystko zależy od bieżącego zapotrzebowanie na wsparcie w poszczególnych działach firmy.

Coboty zyskują na znaczeniu

Automatyzacja czy mechanizacja procesów produkcyjnych to niewątpliwie przyszłość wielu miejsc pracy i całych firm produkcyjnych. Eksperci twierdzą jednak, że na obecnie istotniejsza od pełnej automatyzacji może się okazać zdolność do współpracy z człowiekiem. Tę zaś umożliwiają właśnie coboty.

Z pomocą cobotów wyposażonych w czujniki, chwytaki czy kamery, wykonywana przez pracowników fizycznych praca staje się jeszcze bardziej efektywna. Co więcej, tego typu urządzenia znacząco zyskują na popularności. Na podstawie danych zebranych przez Międzynarodową Federację Robotyki można szacować, że średni roczny wzrost inwestycji w coboty w latach 2020-2022 będzie wynosił aż 12%.

Coraz więcej firm decyduje się na implementację cobotów w swoich fabrykach

Jakiego cobota wybrać?

Na rynku już teraz mamy wiele ciekawych rozwiązań z kategorii robotów współpracujących z człowiekiem. Także w ofercie Astor dostępne są coboty, które mogą znacząco wpłynąć na usprawnienie pracy w firmach produkcyjnych – przekształcając je w prawdziwe fabryki przyszłości. Wśród takich urządzeń warto wyróżnić:

  • Robot dwuramienny Kawasaki duAro, który pozwala na synchronizację dwóch osobnych ramion do niezależnych operacji. Ten cobot jest programowalny z poziomu intuicyjnej, przejrzystej aplikacji i pozwala na zdefiniowanie precyzyjnych działań, przede wszystkim z zakresu pakowania i montażu;
  • Robot dwuramienny EPSON WorkSense W-01, dedykowany pracom montażowym i transportowym. Dzięki mobilnej konstrukcji może być łatwo przenoszony w ramach różnych stanowisk pracy. Pozwala na odciążenie człowieka od monotonnych, ciężkich zadań.

Więcej o cobotach dostępnych w ASTOR na stronie.

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

One thought on “Fabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!”

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *