W 2021 roku wszystko będzie toczyć się wokół człowieka, uniezależnienia od fizycznej lokalizacji oraz elastyczności biznesów – przewiduje Gartner, jedna za największych na świecie firm badawczo-konsultingowych.
Czytaj dalejTag: Przemysł 4.0
Jak połączenie IT i OT napędza przemysł 4.0?
Do rozwoju współczesnych fabryk przyczyniły się między innymi trzy rewolucje przemysłowe. Bez wątpienia to jednak trwająca obecnie, czwarta rewolucja przynosi najwięcej zmian pod kątem zwiększania efektywności przedsiębiorstw. Jak wskazują badania, kluczem do pełnej optymalizacji działań jest dziś stosowanie łącznie technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT), które oddzielnie nie są tak skuteczne, jak przy ich integracji ze sobą.
Czytaj dalejZespół, który pomaga firmie DOVISTA Polska ratować planetę
Projekt cyfryzacji procesów produkcyjnych w firmie DOVISTA miał wiele wymiarów i kilka konkretnych założeń. Także z perspektywy zespołu, który od samego początku wspierał transformację w fabryce drzwi i okien. Zbudowany na potrzeby projektu interdyscyplinarny zespół przede wszystkim zbadał wymagania, jakie system miał spełniać.
Czytaj dalejAkademia Przemysłu 4.0, czyli wielostronny rozwój kompetencji inżyniera
Umiejętność adaptowania się do zmian i rozwój umiejętności miękkich to kluczowe kierunki rozwoju inżynierów w dobie przełomowych zmian i nowych sytuacji. Przemyślany program rozwoju pracowników wciąż jest czymś niezbyt często spotykanym w polskich firmach z branży przemysłowej. Tylko 38% firm deklaruje takie działania. Czy jesteś w grupie 38% firm, które dbają o rozwój swoich inżynierów?
Czytaj dalejCiągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie
Zapewnienie ciągłości biznesu zawsze było kwestią o kluczowej wadze, jednak dziś jest to niekwestionowany temat numer jeden. Jakie czynniki sprawiły, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych udało się ją utrzymać mimo pandemii?
Czytaj dalejOdpowiedzialna, sztuczna inteligencja – wyzwanie dla Przemysłu 4.0?
Wiemy już, że etyka w budowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji ma kolosalne znaczenie. Wiemy też, jakich zasad powinno się przestrzegać. Jednak wciąż wyzwaniem jest wcielenie ich w codzienne życie.
Czytaj dalejJak uprościć wdrożenie automatyzacji?
Proces implementacji nowych technologii zazwyczaj wiąże się z obawami o wysoki poziom skomplikowania zmian. Część przedsiębiorstw właśnie przez to porzuca pomysł automatyzacji fabryki już na etapie rozważania dostępnych rozwiązań. Unowocześnianie firmy może być jednak stanowczo prostsze, niż się wydaje!
Czytaj dalejInternet of Things w akcji – 5 zastosowań w fabryce
IIoT (Industrial Internet of Things), czyli przemysłowy IoT, jest stosowany w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Wpływ na to ma wydłużająca się lista możliwości i realnych usprawnień, które technologia może wprowadzić do fabryki. Dziś przyjrzymy się pięciu zastosowaniom mającym największe znaczenie dla firm produkcyjnych.
Czytaj dalejChmura obliczeniowa w inteligentnej fabryce
W wielu firmach dąży się do stworzenia idealnego środowiska IT, które będzie wspierać aktualnie prowadzoną działalność, napędzając jednocześnie przyszły rozwój. Szansą na efektywną optymalizację jest praca w chmurze z wykorzystaniem tak zwanego Cloud Computing.
Czytaj dalejInteligentna fabryka – czyli jaka?
Podczas pandemii koronawirusa, wszelkie rozwiązania, które automatyzować działania wewnątrz organizacji okazały się być na wagę złota. Ma to szczególne znaczenie w przypadku fabryk, w których praca zdalna nie zawsze jest możliwa. Przyjrzyjmy się więc, czym tak naprawdę jest inteligentna fabryka.
Czytaj dalejJak recesja i covid-19 wpłyną na świat danych i przemysł 4.0?
Nie da się ukryć, że sytuacja wywołana pandemią koronawirusa ma niesamowicie negatywny wpływ na nasze codzienne życie, ale także na świat biznesu. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest recesja światowej gospodarki, zwiększone bezrobocie i ciężki do zwalczenia kryzys. A jak mają się do tego dane – tak kluczowe w przemyśle 4.0?
Czytaj dalej5 elementów rewolucji IoT w przemyśle 4.0
Internet Rzeczy to koncepcja, która cały czas zyskuje na popularności. Już teraz efekty jej implementacji można dostrzec w wielu miastach, fabrykach czy prywatnych domach. Sieć połączonych ze sobą urządzeń daje niesamowicie wiele możliwości, szczególnie w biznesie. Jakie są jednak bazowe elementy składowe rewolucji IoT w przemyśle 4.0?
Czytaj dalejGromadzenie i raportowanie danych na miarę Przemysłu 4.0 – big data, IoT i chmura obliczeniowa
W dobie intensywnej cyfryzacji wkraczającej zarówno do naszych domów, jak i firm produkcyjnych, ilość, jakość oraz sposoby gromadzenia informacji stają się niemałym wyzwaniem dla osób, które w oparciu o te informacje muszą podejmować kluczowe decyzje biznesowe dotyczące przedsiębiorstwa. Dynamiczny rozwój nowych technologii skupionych wokół inicjatywy Przemysłu 4.0 niesie ze sobą szereg sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie mogą pomóc w zapanowaniu nad natłokiem informacji oraz znacząco usprawnić procesy ich pozyskiwania i analizowania.
Czytaj dalejPrzemysł 4.0 potrzebuje inżynierów z kompetencjami biznesowymi
Większość polskich firm produkcyjnych koncentruje się na tu i teraz. Na Przemysł 4.0 patrzą narzędziowo, czyli z perspektywy wdrożenia 2–3 projektów technicznych i nie wiążą ich z aspektami kompetencyjnymi i biznesowymi. Tymczasem we wdrażaniu technologii przyszłości kluczową rolę odgrywają liderzy z unikatowym zestawem kompetencji, które przenoszą biznes na wyższy poziom. Jakich? Na pytania red. Dawida Zarazińskiego (How To Do IT) odpowiadał Jarosław Gracel, członek Zarządu Operacyjnego firmy ASTOR oraz Dyrektor ds. Przemysłu 4.0.
Czytaj dalejJak zbudować mapę drogową do Przemysłu 4.0?
W przypadku tak złożonej zmiany, jaką jest transformacja do Przemysłu 4.0, warto zwrócić uwagę na postawy kluczowych dla firmy menedżerów. Z przeprowadzonych przez nas w ostatnich trzech latach kilkuset rozmów z menedżerami różnej wielkości firm produkcyjnych w Polsce wyłaniają się następujące, w większości niepokojące, obserwacje.
Czytaj dalejJak przemysł 4.0 zmienia łańcuch wartości?
Choć koncepcja łańcucha wartości ewoluowała na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, to właśnie obecnie jest w fazie największej rewolucji. Transformacja cyfrowa ma bowiem ogromny potencjał reorganizacji poszczególnych etapów łańcucha i zmiany istotności jego elementów. W jaki sposób przedsiębiorstwo może zatem wykorzystać szanse związane z tym procesem?
Czytaj dalejJak uzasadniać biznesowe inwestycje? Poziom zaawansowany
W jednym z naszych poprzednich artykułów wskazywaliśmy podstawowe sposoby uzasadniania inwestycji biznesowych – m.in. NPV, break-even czy ROI. Dziś przechodzimy na poziom „zaawansowany” i omawiamy dla Was takie koncepcje, jak TCO, ROIC czy wskaźnik kapitału technologicznego firmy (ITA).
Czytaj dalej4.0 – Idea, która rewolucjonizuje świat. Nie tylko przemysłowy
Industry 4.0 to bynajmniej nie więcej robotów w fabryce (jak niektórzy myślą), ale raczej rozwiązania obliczeniowe (chmura, Big Data), wzajemna komunikacja maszyn (M2M), inteligentne fabryki, internet rzeczy, internet usług, nowoczesne łańcuchy łączące dostawców, producentów, odbiorców i konsumentów czy fabryki autonomicznych środków produkcji, komunikujących się między sobą, z produktami, komponentami i innymi fabrykami. Innymi słowy wydaje się, że Industry 4.0 to temat rzeka. W jaki sposób najłatwiej zdefiniować to pojęcie?
Czytaj dalejJak finansować przedsiębiorstwa przemysłu 4.0?
Rozwój przedsiębiorstwa wymaga poniesienia odpowiednich inwestycji. Firma nie zawsze musi jednak posiadać odpowiednie fundusze, aby rozpocząć dane przedsięwzięcie. Pomocne jest wtedy korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania.
Czytaj dalejLider 4.0 włącza inteligentny rozwój
Jak przyznał Steven Covey: „Liderzy ciągle zdobywają wiedzę. Poszerzają wiedzę, słuchają innych, chłoną wiedzę za pomocą oczu i uszu. Są ciekawi, zawsze zadają pytania. Rozwijają nowe umiejętności i zainteresowania. Odkrywają, że im więcej wiedzą, tym bardziej są świadomi swojej niewiedzy”.
Czytaj dalejModel “wygrana-wygrana” – gwarancja pomyślnego wdrożenia?
Przemysł 4.0 to nie tylko wdrażanie usprawnień zwiększających efektywność pracy. Bardzo istotnym elementem jest też sposób współpracy z innymi osobami i firmami, które mają realny wpływ na powodzenie podejmowanych działań. Firmy, które działają w duchu czwartej rewolucji przemysłowej potrzebują zmienić patrzenie na sukces z perspektywy własnych interesów. Dużo korzystniejsze może się bowiem okazać nawiązanie partnerskich relacji.
Czytaj dalej„Ludzki” lider – największa potrzeba przemysłu 4.0
Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia sposób myślenia o przywództwie. Jego dawny model, bazujący w dużej mierze na „kiju i marchewce” odchodzi w zapomnienie, a w jego miejsce pojawia się rozumny i charakteryzujący się strategicznym spojrzeniem lider 4.0. To on, w zgodzie z wszelkimi zasadami moralności i etyki, ma za zadanie prowadzić organizację przez transformację cyfrową.
Czytaj dalejInżynier 4.0 – ekspert do zadań specjalnych
Niezależnie od czasu i epoki technologicznej, w której przychodzi żyć i pracować inżynierowi, najważniejsze są jego wiedza i kompetencje techniczne. W dobie dynamicznych zmian technologicznych to właśnie ten solidny fundament umożliwia inżynierom przyswajanie nowoczesnych technologii, niezbędnych w codziennej pracy. Przez wiele lat celem większości procesów rekrutacyjnych było pozyskanie najlepszych fachowców w danej dziedzinie. Dlatego też kluczem rekrutacyjnym służącym do wyboru najlepszego inżyniera 3.0 były wiedza i doświadczenie kandydatów. A jak wygląda to w przypadku inżyniera 4.0?
Czytaj dalejPackML – jak odpowiedzieć na wyzwania przemysłu 4.0 w języku maszyn?
W jednym z naszych poprzednich artykułów przedstawialiśmy ideę PackML i pokazywaliśmy, dlaczego jednolity język maszyn może znacząco wspomóc integrację systemów i przepływ pracy w fabryce. W poniższym tekście skupimy się natomiast na konkretnych wyzwaniach, które możemy zaadresować poprzez PackML.
Czytaj dalejZautomatyzowane laboratorium, edukacja 4.0 i trendy 2020 – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #3
W wirze świątecznych zakupów i noworocznych przygotowań, wiele newsów ze świata przemysłu 4.0 mogło niepostrzeżenie zniknąć z naszych „radarów”. Przychodzimy zatem z pomocą. W ramach 3. odsłony przeglądu innowacji zebraliśmy najciekawsze przykłady nowych rozwiązań #industry4.0, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich kilku tygodniach. Inspirującej lektury!
Czytaj dalejWspółtworzenie wartości – nowy wymiar konkurowania
Współtworzenie wartości jest znaną koncepcją sfery zarządzania i jest to pojęcie dość szerokie. Dotyczy dwóch rodzajów sytuacji. W pierwszej produkt, usługa lub proces jest współtworzony przez klienta czy partnera, który jest jednocześnie jego odbiorcą. W drugiej zaś adresuje sytuacje, kiedy współtwórca nie jest odbiorcą, a współtworzone rozwiązania czy produkty są dedykowane dla innych klientów lub partnerów.
Czytaj dalejPoradnik lidera i inżyniera przemysłu 4.0 #3
Po dwóch edycjach porad na temat celów cyfrowej transformacji, rozwoju talentów i stosowania modeli dojrzałości, gotowości technologicznej, procesów rekrutacyjnych czy podejścia bottom-up do strategii przygotowaliśmy dla Was trzecią część inspiracji dla liderów i inżynierów przemysłu 4.0.
Czytaj dalejBelgijskie fabryki przyszłości – kierunek rozwoju dla innych krajów?
W ciągu ostatnich 5 lat aż 32 belgijskie fabryki, m.in. takich firm jak Continental, Newtec, Rousselot czy Duracell zostało nagrodzonych prestiżowym tytułem „fabryk przyszłości”. Jakie są źródła tak dynamicznego rozwoju przemysłu 4.0 na terenie krajów Beneluxu i dlaczego powinniśmy wziąć z nich przykład?
Czytaj dalejIntegracja danych – główna przeszkoda w przemyśle 4.0?
Dane to „ropa naftowa” współczesnego biznesu. Żadna firma, bez względu na sektor, nie może sobie pozwolić na ich ignorowanie, żadna nie może również dopuścić do sytuacji, w której nie są one poddawane właściwej obróbce. Integracja danych staje się zatem języczkiem u wagi w działalności przedsiębiorstw i nierzadko decyduje o przewadze konkurencyjnej organizacji.
Czytaj dalejPoradnik lidera i inżyniera przemysłu 4.0 #2
Po poradach na temat celów cyfrowej transformacji, rozwoju talentów i stosowania modeli dojrzałości i gotowości technologicznej, przygotowaliśmy dla Was kolejną porcję wskazówek dla liderów i inżynierów przemysłu 4.0. W tym tygodniu, wśród czterech przygotowanych przez nas porad znalazło się miejsce m.in. dla prototypów, procesów rekrutacyjnych czy podejścia bottom-up do strategii.
Czytaj dalejTransformacja do Przemysłu 4.0 z Data Science w tle
Oto typowy scenariusz z życia: na linii produkcyjnej pracuje maszyna, która ma kluczowy udział w produkcji naszej firmy. Jeszcze nie wiemy, że jej awaria może przysporzyć olbrzymich problemów i niespodziewanych kosztów. Sprowadzenie lub zbudowanie nowej trwać będzie kilka tygodni. Czy tak musi się stać?
Czytaj dalejDlaczego roboty nie uczynią Cię bezrobotnym? Przemysł 4.0 daje odpowiedź
W ciągu ostatnich 25 lat Polska podwoiła wielkość swojej gospodarki mierzoną realnym PKB (McKinsey 2015). Ten sukces w znacznym stopniu opierał się na konkurencyjnej kosztowo i dobrze wykształconej sile roboczej.
Czytaj dalej[Badanie] Czy polskie firmy rozwijają kompetencje inżynierów?
Czy – mając na uwadze zmiany, jakie przyniosą technologie Przemysłu 4.0 – polskie przedsiębiorstwa rozwijają kompetencje inżynierów? Czy planują to robić?
Czytaj dalej[Raport] Przemysł 4.0 w polskich fabrykach
Czy polska gospodarka jest już gotowa na Industry 4.0? Jaka część jest cały czas na etapie drugim i trzecim? Zobacz statystyki polskich fabryk i przeczytaj krótką analizę.
Czytaj dalejCzy Przemysł 4.0 naprawdę coś zmieni w naszym życiu?
Rewolucja, zmiany, przyszłość inżynierów. Zewsząd docierają do nas rozmaite informacje dotyczące Przemysłu 4.0. Ile z nich mówi o faktach?
Czytaj dalej