Jak planować inwestycję w robotyzację? #2/4

Andrzej Garbacki
Robotyzacja procesów produkcyjnych przestała być jedynie trendem rynkowym, stała się koniecznością w niepewnych czasach pandemii. Mimo wszystko decyzja o inwestycji w robotyzację powinna mieć konkretne przesłanki, jasno określone cele i rzetelne uzasadnienie biznesowe. O tym, w drugim odcinku wideocyklu „Robotyzuj z ASTOR”, opowiada Andrzej Garbacki, Członek Zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.

O ile podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa czy uniezależnienie się od zmienności okresu pandemii może stanowić dobrą przesłankę do uruchomienia projektu robotyzacji, precyzyjny cel i odpowiedni dobór zespołów do realizacji tego celu pozwoli zaplanować realizację tego projektu w sposób, który zagwarantuje sukces.
Andrzej Garbacki, Członek Zarządu, dyrektor ds. robotyzacji w ASTOR radzi na co warto zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu inwestycji w robotyzację:

Doświadczenie rynkowe dostawców robotyki wskazuje, że robotyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych może zapewnić realizację:

  • planowanego wolumenu sprzedaży,
  • zwiększenia jakości produktu,
  • większej wydajność linii produkcyjnej,
  • minimalizacji strat materiałów, oszczędności kosztów wynikających z przestojów.

Co więcej, robotyzacja procesu pozwala na szybki zwrot z inwestycji zarówno w stanowisko, jak i linię produkcyjną. Określenie celu przez zarząd jest zatem kluczowe na początku procesu inwestycji. Następnie cel warto uwspólnić z zespołami, które będą projektowały i wdrażały stanowisko zrobotyzowane. Pozwoli to uniknąć 6 podstawowych błędów, wynikających z nieprzemyślanego przygotowania projektu.

5 RAD NA START: jak planować inwestycję w robotyzację?

  1. Określ cel dla inwestycji w stanowisko zrobotyzowane.
  2. Uwspólnij cel z interesariuszami projektu – zespołami, które mają współtworzyć gniazdo produkcyjne i zapewnić realizację celu. Policz zwrot z inwestycji.
  3. Zaplanuj realizację projektu w czasie – stwórz harmonogram uwzględniający różne czasy dostaw i montażu komponentów stanowiska zrobotyzowanego.
  4. Uwzględnij w harmonogramie indywidualną specyfikę stanowiska zrobotyzowanego oraz przeszkolenie zespołów zaangażowanych w projekt.
  5. Zaplanuj cykliczny serwis i regularne przeglądy podobnie jak dla swojego samochodu

Rozszerzona analiza rentowności projektu robotyzacji powinna uwzględniać koncepcję całkowitego kosztu posiadania . Wskazuje ona łączny koszt instalowania, użytkowania, utrzymywania i pozbycia się aktywów firmy na przestrzeni danego okresu. Obejmuje zatem koszty dotyczące samej inwestycji (CapEx), koszty operacyjne (OpEx), a także zewnętrzne koszty i korzyści, które generuje inwestycja.


Chcesz wiedzieć więcej? Wesprzyj się wiedzą i doświadczeniem zarówno ekspertów biznesowych, jak i specjalistów w zakresie robotyki i innych dziedzin wspierających tworzenie stanowisk zrobotyzowanych. Skontaktuj się z nami!


Kontakt:
Wojciech Trojniar
Menedżer ds. robotyzacji
tel.: +48 12 306 73 42
e-mail: wojciech.trojniar@astor.com.pl
ASTOR Robotics Center


Nagranie zrealizowaliśmy w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry, który powstał dzięki współpracy Krakowskiego Parku Technologicznego, ASTOR oraz T-mobile, zlokalizowanym w ASTOR Robotics Center w Krakowie. T


<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *