Inteligentna fabryka – czyli jaka?

Podczas pandemii koronawirusa, wszelkie rozwiązania, które automatyzować działania wewnątrz organizacji okazały się być na wagę złota. Ma to szczególne znaczenie w przypadku fabryk, w których praca zdalna nie zawsze jest możliwa. Przyjrzyjmy się więc, czym tak naprawdę jest inteligentna fabryka.

Liczą się nowe technologie!

Inteligentne fabryki opierają się na wysokim stopniu cyfryzacji i stosowaniu nowych technologii na wielu stanowiskach. Istotne są wszelkie innowacje, które pozwalają wpłynąć na produktywność i rozwój biznesu bez angażowania w tym celu kolejnych pracowników. Jednocześnie wymagany jest rozwój cyfrowych kompetencji i umiejętność obsługi wszelkich wdrażanych nowości przez pracowników obecnie zatrudnionych w firmie.

Zastosowanie nowych technologii w fabrykach przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim możliwe jest stworzenie większej liczby produktów w krótszym czasie. Poza tym możliwa jest optymalizacja kosztów oraz nierzadko podwyższenie jakości i zwiększenie żywotności gotowych wyrobów poprzez eliminację błędu ludzkiego.

Nowe technologie w fabrykach wpływają na zwiększenie efektywności i jakości produkcji

Wdrażane innowacje dają także większe możliwości integracji wielu maszyn w jedną sieć. Działając w duchu przemysłu 4.0, możliwe jest stworzenie systemu wzajemnie oddziałujących na siebie urządzeń, które z powodzeniem mogą współpracować ze sobą bez konieczności ingerencji człowieka.

Inteligentna produkcja to inteligentne maszyny

Podczas konstrukcji nowych maszyn, projektanci powinni trzymać się kilku kluczowych wytycznych. W inteligentnych fabrykach liczy się bowiem łączność między urządzeniami, dostępna zawsze i z każdego miejsca. Ważna jest także łączność z samym pracownikiem, który będzie miał wgląd w przebieg pracy oraz w sposób i poprawność funkcjonowania.

Istotne jest również zadbanie o to, żeby nowe maszyny były łatwe w integracji i pozwalały na rozszerzanie infrastruktury. Powinny bez problemu móc dołączyć do systemu już używanych urządzeń lub pozwalać na zastąpienie jednego elementu drugim (na przykład po wystąpieniu awarii). Każdy czujnik, każdy silnik czy procesor powinien doskonale współgrać z komponentami innych maszyn. Coraz większy nacisk kładzie się także na przewidywalność pracy i możliwość dokładnego zaplanowania każdego działania.

Wdrażając nowe urządzenia, powinny one współgrać z maszynami już posiadanymi w przedsiębiorstwie

Jednocześnie niezbędne jest, aby stosowane urządzenia miały zdolność adaptacji do zmiennych sytuacji otoczenia. Używane maszyny powinny być w stanie zmienić sposób pracy, jeśli tylko pojawią się nieprzewidywalne problemy lub gdy któreś z urządzeń w jednej infrastrukturze przestanie działać.

Nowoczesna fabryka zapewnia bowiem dostęp do nowoczesnych rozwiązań we wszystkich aspektach procesu produkcyjnego. Niezwykle pomocne w tym obszarze są urządzenia Internetu Rzeczy (IoT) i Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), a także integracja ze sztuczną inteligencją i umiejętnością uczenia maszynowego. Całość tworzy solidną podstawę Przemysłu 4.0.

Cyfrowy bliźniak zwiększa możliwości przedsiębiorstwa

Podczas implementacji nowych technologii w fabryce warto zadbać o obecność tak zwanego cyfrowego bliźniaka. Jest to technologia ułatwiająca przewidzieć skutki wdrożenia nowego urządzenia w istniejącą infrastrukturę oraz zasymulować jego sposób działania i współpracy z innymi komponentami.

Wszystko opiera się na skrupulatnie zbieranych i automatycznie analizowanych danych. Podstawą działania inteligentnej fabryki nie są bowiem rozbudowane maszyny i zaawansowane systemy. To właśnie dane zbierane z różnych urządzeń, jeśli są odpowiednio wykorzystywane, dają możliwość stworzenia nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Na podstawie danych można bowiem budować algorytmy i zaawansowane modele 3D, naśladujące działanie urządzeń, które dopiero planujemy wdrożyć. Dzięki temu, jeszcze przed ingerencją w infrastrukturę i rozpoczęciem inwestycji, możemy zobaczyć, w jaki sposób będzie funkcjonowała nowa maszyna.

Maszyny w inteligentnej fabryce są dla człowieka, nie zamiast niego

Nowe technologie są najbardziej efektywne, gdy współpracują nie tylko z innymi urządzeniami, ale także z człowiekiem. Maszyna powinna współdziałać bowiem przede wszystkim z samym pracownikiem, pozwalając na wdrożenie usprawnień istotnych z perspektywy przedsiębiorstwa.

Praca jest najbardziej efektywna gdy człowiek może współpracować z maszyną

Zastosowanie zaawansowanych opcji symulacji pozwala człowiekowi zdecydować, które z możliwych rozwiązań chce wdrożyć w fabryce. Ponadto, dla pracownika jest to ułatwienie i usprawnienie eliminujące konieczność ręcznej kontroli każdej z opcji.

Inteligentna fabryka szansą dla dostawców maszyn

Z implementacji nowych rozwiązań i rozbudowanych urządzeń w fabryce w największym stopniu korzysta samo przedsiębiorstwo. Możliwości jest jednak stanowczo więcej. Dzięki postępowi technologicznemu skorzystać mogą także dostawcy maszyn.

Wszystko dzięki możliwości zaoferowania przedsiębiorstwu urządzeń, które będą lepiej dopasowane do potrzeb konkretnej organizacji. Mając dostęp do danych na temat już posiadanych maszyn oraz sposobu ich współdziałania, możliwe jest przewidzenie nowych rozwiązań, których może potrzebować fabryka.

Całość pozwala na bardzo kompleksowe podejście do automatyzacji i inteligentnego działania fabryk. Jako firma możemy wówczas skutecznie wykorzystywać nowe technologie, utrzymując jednocześnie owocną współpracę z producentem maszyn. Producent z kolei, znając potrzeby klienta, może użyć posiadanych danych do zaprojektowania odpowiednich dla niego rozwiązań, bez konieczności weryfikacji jego działania w praktyce. Stanowczym ułatwieniem w tym zakresie jest opisywany wyżej cyfrowy bliźniak.

Źródło: Manufacturing AUTOMATION

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *