Impex – nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej. Krótkoseryjne spawanie usługowe

Firma Impex stale modernizuje produkcję, inwestuje w nowe maszyny i technologie oraz podnosi kwalifikacje inżynierów i operatorów maszyn i urządzeń. Nowoczesny i dobrze rozbudowany park maszynowy pozwala firmie świadczyć usługi w zakresie: cięcia laserowego blach i profili, gięcia blach, rur, drutu, spawania, zgrzewania i malowania proszkowego.

O firmie

PPHU Impex to polska firma rodzinna z wieloletnią tradycją – działa na krajowym rynku od 1991 roku, w branży metalowej. Siedziba firmy znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i produkcji stojaków ekspozycyjnych, regałów sklepowych i magazynowych oraz produktów metalowych dla wielu różnych branż.
Prawie 90% produkcji przedsiębiorstwa stanowi eksport na rynki zachodnie m.in. do Niemiec, Danii, Holandii, Szwajcarii. Firma Impex stale modernizuje produkcję, inwestuje w nowe maszyny i technologie oraz podnosi kwalifikacje inżynierów i operatorów maszyn i urządzeń. Nowoczesny i dobrze rozbudowany park maszynowy pozwala firmie świadczyć usługi w zakresie: cięcia laserowego blach i profili, gięcia blach, rur, drutu, spawania, zgrzewania i malowania proszkowego.

Dzięki modernizacji produkcji, Impex zapewnia krótki czas dostarczenia produktu na rynek i powtarzalną jakość produktów zgodnie z wymaganiami zagranicznych kontrahentów.
Firma realizuje krótkoseryjne spawanie usługowe, zatem ważna jest dla niej wysoka elastyczność rozwiązań, także z zakresu automatyzacji produkcji.

Inwestycja i korzyści

Najnowsza inwestycja firmy to zrobotyzowane stanowisko do spawania wyposażone w robota Kawasaki Robotics. Robot spawalniczy dedykowany jest do obsługi dwóch z wielu procesów produkcyjnych realizowanych w firmie Impex – do spawania elementów regałów ekspozycyjnych oraz napawania wałów dla pobliskiej huty.

„Realizujemy zagraniczne kontrakty, gdzie wymagana jest wysoka, powtarzalna jakość spawania i dostarczanie finalnych produktów na czas. Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze zapewnia nam realizację tych kontraktów i konkurencyjność na rynku. Wybraliśmy robota Kawasaki Robotics ze względu na łatwość programowania i obsługi”

Sylwia Szutkowska, Menedżer, IMPEX.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zrobotyzowanie procesu spawania. Pozwala to nie tylko zwiększyć wydajność systemu, ale również gwarantuje powtarzalność, jakość oraz oszczędność.
Dodatkowo można osiągnąć szybkość wdrożenia – dzięki inwestycji w gotowe stanowisko spawalnicze.
Tak było w przypadku firmy Impex, której zależało na krótkim czasie realizacji projektu, a która jednocześnie borykała się z problemem znalezienia spawacza do realizacji czasochłonnego procesu napawania, który trwa dwie godziny na każdy detal i jest mocno obciążające dla zdrowia pracowników w długim okresie czasu.

Gotowa cela spawalnicza

Stanowisko spawalnicze to gotowa prefabrykowana cela do zrobotyzowanego spawania.
Wyposażona jest w robota spawalniczego Kawasaki Robotics, dwa pozycjonery jednoosiowe, stację czyszczącą, niezbędne wygrodzenia, system bezpieczeństwa oraz szafę sterowniczą.
Stanowisko posiada dwie strefy spawania. Spawanie odbywa się z jednej strony stanowiska, a z drugiej strony operator montuje kolejne detale na przyrządzie spawalniczym. Ponadto, jedna strona stanowiska może służyć do spawania jednego detalu, a druga – zupełnie innego, w zależności od potrzeb produkcji.

„Jakie są zalety gotowych cel do zrobotyzowanego spawania? Przede wszystkim szybki czas wdrożenia. Cele tego typu mamy dostępne, zmontowane i gotowe do użycia na magazynie w ASTOR Robotics Center. Dzięki temu możemy szybko zareagować na potrzebę klienta. ASTOR jako dostawca zapewnia szkolenia z obsługi i programowania robota oraz gwarantuje szybkie uruchomienie celi u klienta”

Paweł Wróbel, Menedżer ds. rozwoju sprzedaży systemów zrobotyzowanych w ASTOR Robotics Center.

Cela Kawasaki Robotics K-ARC to kompleksowe rozwiązanie do zautomatyzowanego spawania. Ta modułowa konstrukcja stanowi alternatywę dla spawania manualnego, umożliwia w łatwy i szybki sposób połączenie ze sobą metalowych elementów. Zadaniem tego zintegrowanego stanowiska jest spawanie z wysoką precyzją oraz powtarzalnością. Cela spawalnicza to wygrodzony obszar pracy wraz z robotem i niezbędnym osprzętem, służący do precyzyjnego i wydajnego spajania części.


Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, Impex zapewnia ciągłość łańcucha dostaw, dba o polepszenie warunków pracy spawaczy i stale podnosi konkurencyjność na rynku zagranicznym i krajowym.

Rozwiązanie zostało wdrożone przez pracowników firmy Impex we współpracy ze specjalistami z firmy ASTOR. Szkolenia z obsługi i programowania były realizowane w trakcie wdrożenia i będą kontynuowane w przyszłości.
Zawód spawacza charakteryzuje się m. in. długotrwałą pracą w szkodliwych warunkach, co z czasem negatywnie wpływa na zdrowie pracowników i ich wydajność w miejscu pracy, a tym samym czas realizacji zleceń i kontraktów. Środkiem zapobiegawczym jest inwestycja w spawanie zrobotyzowane, poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy ludzi.


Jesteś zainteresowany zrobotyzowanym spawaniem w Twojej firmie? Odwiedź stronę i dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach lub porozmawiaj z ekspertem:

Paweł Wróbel
Menedżer ds. rozwoju sprzedaży
systemów zrobotyzowanych
tel. 605 604 655
e-mail: pawel.wrobel@astor.com.pl


<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *