• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Historie sukcesu > Robot Kawasaki Robotics wspiera projekty studenckie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej

Historie sukcesu

Robot Kawasaki Robotics wspiera projekty studenckie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej

Robotyzacja
Joanna Kowalkowska 2014-05-26

Robot Kawasaki Robotics wspiera projekty studenckie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej

Wydział Mechaniczny jest najstarszym wydziałem Politechniki Lubelskiej. Jego misją jest interdyscyplinarne kształcenie studentów w sposób zapewniający nabycie wiedzy i umiejętności kreowania twórczych rozwiązań, w powiązaniu z nauką, rozwojem technicznym, we współpracy z gospodarką i społeczeństwem oraz w zgodzie ze standardami międzynarodowymi i poziomem współczesnej cywilizacji.

Wydział Mechaniczny dąży do realizacji badań naukowych na najwyższym poziomie, ukierunkowanych na zapotrzebowanie przemysłu, umożliwiając swoim pracownikom i doktorantom wszechstronny rozwój, pokazując najlepsze wzorce, gromadząc najlepszą aparaturę, rozwijając narzędzia i metody.

Wyzwania

Dzięki funduszom unijnym uczelni udało się zbudować Centralne Laboratorium Wdrożeń. Jego celem jest usprawnienie dydaktyki oraz wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi wydziałami Politechniki Lubelskiej. Szeroka gama urządzeń pozwala kształcić studentów zgodnie z aktualnie panującymi trendami rozwoju rynku pracy. Mają oni dostęp do nowoczesnych technologii podnoszących ich kwalifikacje oraz pozycję na rynku pracy.

Stanowisko zrobotyzowane z robotem Kawasaki Robotics
 

Jak wyglądała realizacja stanowiska zrobotyzowanego?

W ramach rozbudowy Katedry Automatyzacji w 2014 roku zakupiony został robot przemysłowy Kawasaki RS003N z firmy ASTOR. Wraz z manipulatorem firma dostarczyła dedykowany chwytak szczękowy oraz oprogramowanie symulacyjne.

Wykorzystując dostarczone urządzenia, studenci Politechniki Lubelskiej przygotowali zrobotyzowane stanowisko demonstracyjne, którego wstępny projekt zrealizowany został w środowisku programistyczno – symulacyjnym K-Roset.

Symulacja stanowiska w oprogramowaniu K-Roset

Oprogramowanie umożliwia weryfikację zasięgu, czasu cyklu oraz testy przygotowanej aplikacji. Aby urealnić symulację, możliwe jest zaimportowanie obiektów w postaci plików CAD w formacie .stl.

Manipulator połączony został z systemem wizyjnym, który oprogramowano w języku Python z wykorzystaniem biblioteki OpenCV. Za projekt i wykonanie algorytmu dla systemu wizyjnego odpowiadał inż. Krystian Łygas.

Aby uatrakcyjnić wygląd stanowiska, studenci Wydziału Mechanicznego przygotowali podstawę mocującą robota, pola pobrania oraz odłożenia części, którymi zostały słodycze. Podczas pokazów stanowisko odwiedzane było zarówno przez studentów, jak również licznych „młodszych pasjonatów robotyki”. Cukierki były na tyle uniwersalnym produktem, że każda osoba, która widziała pracującą aplikację, mogła zwizualizować sobie zastosowanie robota w zakładach przetwórstwa spożywczego, a przy odrobinie wyobraźni, również w innych gałęziach przemysłu.

Stanowisko przygotowali studenci inż. Wojciech Danilczuk oraz inż. Krystian Łygas. Opiekunem merytorycznym projektu był dr inż. Radosław Cechowicz.

Stanowisko zrobotyzowane z robotem Kawasaki Robotics

 

Korzyści z rozwiązania

W przyszłości planowane jest zaimplementowanie algorytmu pobierania detalu nie spozycjonowanego oraz wizji dynamicznej – tzn. przechwycenie obiektu w ruchu.

Stanowisko jest stale modernizowane i dostosowane do różnego rodzaju aplikacji. Zakup robota Kawasaki umożliwił studentom dostęp do nowoczesnych technologii oraz dał możliwość rozwoju umiejętności praktycznych. Tym samym pozwolił skrócić czas wdrożenia studentów na rynek pracy po ukończeniu uczelni wyższej.

Stanowisko zaprezentowane zostało m.in. na Lubelskim Festiwalu Nauki 2014, gdzie zdobyło nagrodę dla najlepszego projektu studenckiego.

współpraca:

inż. Wojciech Danilczuk
Politechnika Lubelska
Wydział Mechaniczny, Katedra Automatyzacji wojciech.danilczuk@pollub.edu.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Joanna Kowalkowska

Menedżer produktu: robota edukacyjnego Astorino oraz redaktor, autor i korektor tekstów. Od 13 lat w marketingu branży przemysłowej. Przez 10 lat była redaktorem naczelnym Biuletynu Automatyki ASTOR. Współautor i redaktor wielu artykułów typu case study, informacji prasowych, scenariuszy do filmów typu case study, treści folderów firmowych i postów do mediów społecznościowych. Koordynator content marketingu robotyki przemysłowej i edukacyjnej w ASTOR. Wielbicielka nauki języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem gramatyki, ortografii i etymologii.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
jko@astor.com.pl

TAGI:

Robotyzacja

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek wspólnego z NIS2

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne…

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
Automatyzacja

Jak automatyzacja może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne

Michał Zając, Piotr Adamczyk, Małgorzata Hadwiczak, Piotr Hornik 2025-04-16

Nowe regulacje stawiają przed firmami nowe wyzwania dotyczące zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. Istnieją jednak sprawdzone…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.