Co warto wiedzieć o przemysłowych switchach zarządzalnych
Kurs konfiguracji switchy zarządzalnych Astraada NET, odc. 2
Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2025-05-02

W tym odcinku poznasz podstawowe informacje o tym, czym są switche zarządzalne oraz poznasz ofertę produktów marki Astraada NET.
Kurs konfiguracji switchy zarządzalnych Astraada NET
1. Wprowadzenie.2. Co warto wiedzieć o przemysłowych switchach zarządzalnych.
3. Budowa urządzeń Astraada NET i architektura sieci.
4. Środowisko konfiguracyjne Astraada NET.
Kolejne odcinki już wkrótce.
Co to są zarządzalne Switche Ethernet?
Switch zarządzalny to urządzenie wykorzystywane do budowania sieci o wysokim stopniu krytyczności, w których bezpieczeństwo przesyłania informacji i co najważniejsze niezawodność komunikacji i zarządzanie pakietami danych przesyłanymi przez sieć są priorytetem. Oferują również dodatkowe możliwości, które dają użytkownikowi znacznie większą kontrolę nad tym, jak komunikacja jest realizowana na obiekcie. W instalacjach rozproszonych oraz w takich, gdzie liczba urządzeń biorących udział w komunikacji jest duża, a dane przesyłane pomiędzy nimi mają krytyczne znaczenie dla funkcjonowania całego układu z pomocą przychodzą wbudowane w switch zarządzalny mechanizmy, które po odpowiedniej konfiguracji pozwalają zarządzać wymianą danych.
Czym różnią się od switchy niezarządzalnych?
Switch niezarządzalny to prostsza wersja switcha zarządzalnego, która doskonale nadaje się do aplikacji, w których użytkownik oprócz połączenia urządzeń przemysłowych ze sobą nie ma praktycznie żadnych dodatkowych wymagań w zakresie zarządzania i monitorowania ruchu sieciowego. To urządzenie jest gotowe do działania „od razu po wyjęciu z pudełka”. Oznacza to, że nie wymaga żadnej konfiguracji ani zaawansowanej wiedzy informatycznej, by w pełni korzystać z możliwości jakie oferuje.
Jakie cechy charakterystyczne mają switche niezarządzalne
Najmniejsze urządzenia posiadają wbudowane 5 portów komunikacyjnych, te bardziej rozbudowane nawet 20. Z uwagi na wykorzystanie switchy niezarządzanych w lokalnej architekturze, komunikacja przy ich pomocy odbywa się w oparciu o skrętkę Ethernetową CAT5 (lub wyższą), a to powoduje, że w switchach takich dominują porty RJ45. W większości przypadków taka komunikacja jest wystarczająca – maksymalna długość kabla komunikacyjnego wynosząca 100 metrów w zupełności wystarcza do lokalnego połączenia urządzeń. Jeśli komunikacja ma być realizowana na większe odległości, wówczas konieczne jest zastosowanie switchy z wbudowanymi portami światłowodowymi. Tu w zależności od wybranego typu światłowodu komunikacja może być realizowana na odległości kilkunastu kilometrów.
Jak wygląda porfolio produktowe Astraada NET
Astraada NET to zaawansowane switche przemysłowe, które zapewnią płynność komunikacji nawet w wymagających warunkach produkcyjnych. W zależności od potrzeb, można wybrać z gamy urządzeń rodziny produktów Astraada NET switche zarządzalne i niezarządzalne.
Switche – w zależności od konfiguracji – mogą obsługiwać zarówno połączenia ethernetowe, jak i światłowodowe, w wersji 100 Mb lub gigabitowej. Switche zarządzalne serii Astraada NET cechują rozbudowane możliwości konfiguracyjne umożliwiające obsługę nawet znacznie rozgałęzionych sieci redundantnych. Dodatkowo wybrane modele obsługują technologię PoE (ang. Power over Ethernet), która pozwala na zasilanie innych urządzeń (czujniki, kamery), za pomocą kabla Ethernet, czyli tego samego którym przesyłane są dane. Więcej o różnicach między switchami zarządzalnymi a niezarządzalnymi, technologii PoE oraz wielu innych ciekawych aspektach można przeczytać w poniższych artykułach na Poradniku Automatyka:
Switch zarządzalny czy niezarządzalny? Który wybrać?
Technologia PoE – czym jest i co możemy dzięki niej zasilić?
Co to jest switch przemysłowy i jak działa?
Jakie są główne wyróżniki Switchy Ethernet Astraada NET?
- Przemysłowa jakość – zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych (aluminiowa obudowa, szeroki zakres temperatury pracy -25~75°C, stopień ochrony IP 31, certyfikaty przemysłowe i kompatybilność z normami przymysłowymi).
- Różnorodność modeli – dostępne są modele zarządzalne i niezarządzalne, z różnymi konfiguracjami portów (Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, SFP).
- Obsługa połączeń redundantnych w topologii pierścienia.
- Obsługa VLAN i Private VLAN.
- Zasilanie redundantne – obsługa podwójnego zasilania zwiększająca niezawodność.
- Diagnostyka i bezpieczeństwo – w modelach zarządzalnych dostępne są funkcje takie jak monitoring sieci, alarmy, powiadomienia, itp.
- Łatwa konfiguracja – modele zarządzalne oferują konfigurację przez interfejs WWW lub CLI (konsola), co ułatwia zarządzanie siecią.

W tym kursie będziemy wykorzystywać zarządzalny switch Astraada JET-NET 5216G-4C4F. Jego główne cechy to:
- 16 portów (8 portów 10/100/1000-TX, 4 porty combo RJ-45/SFP oraz 4 porty gigabitowe SFP).
- Możliwość konfiguracji przez interfejs webowy oraz konsolę.
- Zawansowany monitoring i diagnostyka sieci.
- Solidna aluminiowa obudowa o stopniu ochrony IP31.
- Rezerwowe zasilanie 10…60 VDC.
- Mocowanie na szynie DIN oraz desktop.
- Temperatura pracy -25~70°C.
- Certyfikat CE.
Warto zaznaczyć, że wszelkie informacje odnośnie konfiguracji i możliwości switchy zarządzalnych będą również adekwatne do wszystkich switchy z serii JET-NET 62xx.

Autor kursu:
Krzysztof Stysiek
Stażysta ASTOR. Student Inżynierii i Zarządzania Procesami Przemysłowymi na AGH. W wolnym czasie wędruje po górach, czyta książki fantasy i rozwija swoje umiejętności w tańcu towarzyskim.