System SCADA: posiadać czy subskrybować – oto jest pytanie!

Już w roku 2015 firma Gartner, niezależna organizacja analityczno-badawcza specjalizująca się w zagadnieniach wykorzystania technologii, wytypowała, że do roku 2020 ponad 80% producentów oprogramowania zmieni swoje modele dostarczania oprogramowania z tradycyjnych licencji wieczystych na subskrypcje.

Wśród kluczowych czynników wpływających na wzrost popularności subskrypcji typowano: łatwiejszy i szybszy dostęp, elastyczność, standaryzację. Subskrypcja to alternatywna względem posiadania na wyłączność, choć obecnie szybko zyskująca popularność, forma korzystania z produktu.

Subskrypcje oprogramowania jako element Przemysłu 4.0

W przypadku oprogramowania, subskrypcja może zawierać dodatkowe usługi, które standardowo nie są dostępne dla użytkowników decydujących się na zakup licencji na wyłączność, np. dostęp do dodatkowych funkcjonalności oprogramowania działających w chmurze obliczeniowej lub priorytetowe wsparcie techniczne przez cały okres trwania subskrypcji.

Subskrypcja oprogramowania przemysłowego znajduje także odzwierciedlenie w IV Rewolucji Przemysłowej. Jedno z 6 pryncypiów Przemysłu 4.0 dotyczy orientacji na usługi, która mówi o zmianie modelu biznesowego na taki, który pozwoli na dostarczenie dodatkowej wartości klientowi, zamieniając produkt na usługę, czyli subskrypcję.

Sporo oprogramowania w firmie można używać w modelu subskrypcyjnym

Dlaczego polubiliśmy subskrypcję prywatnie?

Trudno znaleźć osobę, która w dobie mobilności i bycia on-line nie korzystałaby z jakiejkolwiek formy subskrypcji. Łatwy dostęp do szybkiego Internetu oraz powszechność korzystania z urządzeń mobilnych sprawia, że subskrypcja treści wideo, muzyki, książek czy gier jest obecnie znacznie wygodniejsza niż zakup tych treści osobno.

Argumenty za korzystaniem z subskrypcji prywatnie możemy podzielić na 2 grupy: użytkowe i finansowe. Do grupy argumentów użytkowych możemy zaliczyć dostęp do znacznie większej ilości treści, większą elastyczność, możliwość zmiany zakresu subskrypcji lub rezygnacji z niej.

Z kolei do grupy argumentów finansowych należą: obniżony próg wejścia – można szybciej skorzystać z nowych treści, niższy koszt posiadania subskrypcji względem hipotetycznego zakupu tych samych treści lub usług osobno i na stałe, stała i przewidywalna opłata.

Subskrypcja oprogramowania AVEVA

Obecnie, zgodnie z prognozami firmy Gartner, dostawcy oprogramowania przemysłowego także oferują dostęp do swoich produktów w formie subskrypcji. Producent oprogramowania przemysłowego – firma AVEVA, równolegle do licencji wieczystych, dla wszystkich swoich produktów oferuje dostęp w postaci subskrypcji, uzupełniając je szeregiem dodatkowych korzyści.

Subskrypcja oprogramowania AVEVA oparta jest o kilka prostych zasad:

 1. Wszystkie licencje wieczyste oprogramowania w wersji 2017 oraz 2020 są dostępne także w subskrypcji.
 2. Oprogramowanie w większości przypadków nadal jest instalowane na serwerach/stacjach roboczych użytkownika.
 3. Czas trwania subskrypcji wynosi 1 / 3 / 5 lat.
 4. Okres rozliczeniowy wynosi 1 rok.
 5. Im dłuższa umowa, tym cena subskrypcji w przeliczeniu na 1 rok jest niższa.
 6. Priorytetowy Kontrakt Pomocy Technicznej jest w cenie subskrypcji.
 7. Możliwe jest przejście z posiadanych licencji wieczystych na subskrypcję 3- lub 5-letnią.
Możliwości w modelach subskrypcyjnym jest wiele!

Zalety subskrypcji AVEVA

Wśród głównych korzyści, wynikających z subskrypcji oprogramowania AVEVA wymienić można:

 • znacznie niższy próg wejścia względem zakupu licencji wieczystej,
 • priorytetowy Kontrakt Pomocy Technicznej i dostęp do najnowszych aktualnych wersji oprogramowania – zawarte w cenie subskrypcji,
 • bezpłatną licencję deweloperską dla Platformy Systemowej AVEVA,
 • możliwość elastycznej konfiguracji ilości zmiennych IO (rozdzielczość 1000 IO),
 • licencje unikalne dostępne tylko w subskrypcji:
 • Supervisory Server – licencja pozwalająca na nielimitowaną liczbę połączeń klienckich do Platformy Systemowej AVEVA,
 • InTouch HMI Development – tańsze środowisko developerskie wyłącznie dla InTouch’a,
 • usługa AVEVA Connect InSight – dająca dostęp do narzędzi analitycznych w chmurze obliczeniowej z ergonomicznym interfejsem oraz webowym dostępem do algorytmów uczenia maszynowego w zakresie detekcji anomalii.

Subskrypcja oprogramowania przemysłowego w połączeniu z najczęściej wykorzystywanymi na świecie systemami klasy HMI, SCADA lub MES od firmy AVEVA to oferta, która daje możliwość wszystkim firmom produkcyjnym na szybkie wdrożenie nowoczesnych standardów i dostęp do sprawdzonych rozwiązań, wygodnie, elastycznie oraz w atrakcyjnym modelu finansowania.

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *